• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rodzina planetoidy Karin

  Przeczytaj także...
  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.Pas planetoid – obszar Układu Słonecznego znajdujący się między orbitami Marsa i Jowisza. Krąży w nim wiele ciał różnej wielkości, nazywanych planetoidami. Pas planetoid nazywany jest też głównym pasem, ponieważ w Układzie Słonecznym istnieją również inne zbiory małych ciał: pas Kuipera, dysk rozproszony i obłok Oorta, oraz wiele mniejszych skupisk, takich jak planetoidy bliskie Ziemi, centaury czy trojańczycy.
  Rodzina planetoidy Koronis – jedna z rodzin planetoid z pasa głównego, w skład której wchodzą planetoidy charakteryzujące się podobnymi parametrami orbit co (158) Koronis.

  Rodzina planetoidy Karin – jedna z rodzin planetoid z pasa głównego będąca częścią rodziny planetoidy Koronis. Obecnie znanych jest 39 przedstawicielek tej rodziny, z których najważniejszym obiektem jest planetoida (832) Karin.

  Rodzina planetoid – grupa planetoid, które cechuje podobieństwo parametrów orbit, po jakich poruszają się wokół Słońca. Charakteryzują się one również podobną budową i składem chemicznym, a co za tym idzie, mają one wspólne pochodzenie. Niewykluczone, że niektóre rodziny powstały w wyniku kolizji planetoid, po czym doszło do rozpadu pierwotnego ciała.

  Dwie największe planetoidy należące do tej rodziny mają średnice 19 i 14 km, natomiast rozmiary pozostałych obiektów zawierają się w przedziale od 2 do 7 km. Uwzględniając obecne orbity wszystkich planetoid z tej rodziny wyliczono, że rodzina Karin ma tylko 5,8 ± 0,2 miliona lat. W porównaniu z innymi rodzinami jest więc bardzo młoda. Wyliczenia te posłużyły też do określenia rozmiarów obiektu macierzystego, którym była planetoida o średnicy ok. 24,5 kilometra. Blisko 6 milionów lat temu została ona trafiona przez inną planetoidę o średnicy 3 km, poruszającą się ze względną prędkością 5 km/s.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rodzina planetoidy Koronis
 • Rodziny planetoid
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Robert Roy Britt: Recent Crash Created Youngest Known Asteroid Family (ang.). W: Space.com [on-line]. 2002-06-12. [dostęp 2014-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-24)].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.