• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rodin Museum

  Przeczytaj także...
  Sztuka – dziedzina działalności ludzkiej uprawiana przez artystów. Nie istnieje jedna spójna, ogólnie przyjęta definicja sztuki, gdyż jej granice są redefiniowane w sposób ciągły, w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.
  "Brama piekieł" – w roku 1880 Auguste Rodin otrzymał zamówienie państwowe na projekt bramy z brązu dla Musée des Arts Décoratifs w Paryżu. Pracował nad tym dziełem 37 lat, prawie do śmierci w 1917. Pierwotnie główną inspiracją artysty były sceny z Boskiej Komedii Dantego. W trakcie pracy, przeróbek i zmian inspirowały Rodina również inne dzieła: np. Kwiaty zła Charlesa Baudelaira. Wiele figur tej monumentalnej kompozycji stanowi samoistne rzeźby, wykonane w trakcie pracy nad Bramą. Do najbardziej znanych należy Myśliciel, umieszczony centralnie w osi kompozycji. Cała kompozycja Bramy doczekała się realizacji w brązie dopiero w roku 1926.

  Rodin Museum (Muzeum Rodina) – muzeum sztuk pięknych położone w Filadelfii przy Benjamin Franklin Parkway 2201–2299. Posiada największy zbiór prac Auguste’a Rodina poza Paryżem.

  Historia[ | edytuj kod]

  Rodin Museum było darem magnata filmowego i teatralnego Jules'a Mastbauma (1872–1926) dla miasta Filadelfii. Mastbaum w 1923 zaczął gromadzić prace francuskiego rzeźbiarza Auguste'a Rodina z zamiarem założenia muzeum. Już trzy lata później miał największy zbiór prac Rodina poza Paryżem. W skład kolekcji wchodziły odlewy z brązu, prace studyjne w gipsie, rysunki, listy i książki. W 1926 Mastbaum zlecił francuskim architektom, Paulowi Cretowi i Jacques'owi Gréberowi zaprojektowanie budynku muzeum oraz otaczających go ogrodów. Mastbaum zmarł w tym samym roku a jego dzieło kontynuowała wdowa po nim. 29 listopada 1929 muzeum zostało otwarte dla zwiedzających.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Ogrody[ | edytuj kod]

  Muzeum i otaczające je ogrody odwiedza rocznie ponad 60 tys. gości. Ogrody zostały zaprojektowane przez Jacques’a Grébera jako część ogólnego planu muzeum. Przesłaniem do ich założenia było przekonanie samego Rodina, iż natura sprzyja zrozumieniu dzieł sztuki. Zbudowany w ogrodzie basen stwarza nastrój spokoju nawiązując do charakteru dzieł zgromadzonych wewnątrz budynku.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Zbiory[ | edytuj kod]

  Myśliciel przed wejściem do muzeum

  W muzeum znajdują się 124 rzeźby Rodina, w tym odlane z brązu kopie jego największych dzieł:

 • Brama piekieł (fr. La Porte de l'Enfer) – nad którą pracował od 1880 aż do śmierci w 1917. Istniejący w Filadelfii odlew oryginału w brązie, wysoki na 6,36 m i szeroki na 4 m służył niegdyś jako wejście do muzeum. Oryginał został odlany dla muzeum Sztuk Dekoracyjnych, które miało się znajdować w Paryżu, ale do realizacji tych planów nigdy nie doszło. Rodin wyrzeźbił ponad 100 figur dla Bramy piekieł. Sama Brama jest jedną z trzech pierwotnych kopii. Niektóre figury tej monumentalnej kompozycji posłużyły do stworzenia samodzielnych rzeźb, wykonanych w trakcie pracy nad Bramą. Do najbardziej znanych należy Myśliciel.
 • Myśliciel (fr. Le Penseur) – oryginał znajduje się w Muzeum Rodina w Paryżu; rzeźba filadelfijska stoi przed muzeum, na dziedzińcu wejściowym. Odlana została w 1925 w Paryżu przez Alexisa Rudiera. Wymiary 2 × 1,3 × 1,4 m.
 • Mieszczanie z Calais (fr. Les Bourgeois de Calais) – pomnik honorujący bohaterskich obywateli miasta Calais. Odlany między 1919 a 1922, ustawiony w 1925. Wymiary: 2,09 × 2,39 × 1,9 m.
 • Mieszczanie z Calais, odlew z lat 1919–1922, ustawiony w 1925

  Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
 • Brama piekieł, odlew z 1917

 • Kolosalna głowa Balzaca, 1897

 • Bachus w kadzi

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Muzeum Rodina w Paryżu
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rodin Museum: Rodin Museum (ang.). [dostęp 2011-05-10].
  2. Rodin Museum: About the Rodin Museum (ang.). [dostęp 2011-05-10].
  3. Rodin Museum: Rodin Museum: The Gates of Hell (ang.). [dostęp 2011-05-10].
  4. Rodin Museum: Rodin Museum: The Thinker (ang.). [dostęp 2011-05-10].
  5. Rodin Museum: Rodin Museum: The Burghers of Calais (ang.). [dostęp 2011-05-10].
  Brązy – stopy miedzi z cyną lub innymi metalami i ewentualnie innymi pierwiastkami, w których zawartość miedzi zawiera się w granicach 80-90% wagowych (stopy miedzi, które nie noszą nazwy "brąz", to mosiądze – stopy miedzi i cynku oraz miedzionikiel – stop miedzi z niklem). Składy brązów specyfikuje Polska Norma PN-xx/H-87050.Musée Rodin (pol. Muzeum Rodina) – muzeum sztuk pięknych położone w Paryżu w 7. dzielnicy przy rue de Varenne 79 oraz w Meudon przy avenue Auguste Rodin 19. Posiada zbiór rzeźb Auguste’a Rodina oraz obrazy z jego kolekcji, podarowane muzeum. Muzeum odwiedza rocznie ok. 500 tys. gości, co sprawia, iż jest ono jednym z najpopularniejszych muzeów Francji (po Luwrze, Wersalu i Musée d’Orsay).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mieszczanie z Calais – grupowa rzeźba Augusta Rodina. Zamówienie na nią od miasta Calais otrzymał artysta w 1885 roku. W zamyśle ojców miasta miał to być pomnik honorujący jego bohaterskich obywateli. Od drugiej połowy XVIII wieku (oświecenie), do początku wieku XX (ekspresjonizm), rosło wśród artystów europejskich zainteresowanie rodzimą historią. Tematem tym zajmowali się często francuscy i angielscy twórcy.
  August François-René Rodin (ur. 12 listopada 1840 w Paryżu, zm. 17 listopada 1917 w Meudon) – francuski rzeźbiarz. W swoich pracach łączył elementy symbolizmu i impresjonizmu. Był prekursorem nowoczesnego rzeźbiarstwa.
  Dionizos (także Bakchos, Bachus, gr. Διώνυσος Diṓnysos, Διόνυσος Diónysos, Βάκχος Bákchos, łac. Dionysus, Bacchus) – w mitologii greckiej bóg dzikiej natury, winnej latorośli i wina, reprezentujący jego upajający i dobroczynny wpływ. Syn Zeusa i śmiertelniczki Semele. Jego kult przywędrował do Grecji ze Wschodu, z Tracji, około VI wieku p.n.e, choć jego imię pojawia się na mykeńskich zabytkach z XIV-XIII w. p.n.e., wśród innych bogówa. Na cześć Dionizosa odbywały się Dionizje, jego kult sprawowały bachantki, które organizowały ekstatyczne misteria.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.