• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rod Carew

  Przeczytaj także...
  Slugging percentage (w skrócie SLG) – statystyka w baseballu dla pałkarza, określająca stosunek liczby zdobytych baz ogółem poprzez uderzenie (singles, doubles, triples, home runy) do liczby pojawienia się na na pałce.Run – w baseballu zaliczany jest zawodnikowi, który obiegnie wszystkie trzy bazy i dotrze do czwartej zwaną inaczej bazą domową. Jednocześnie drużyna atakująca zdobywa punkt. Najwięcej runów w Major League Baseball, biorąc pod uwagę całą karierę, zaliczył Rickey Henderson (2295).
  Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.

  Rodney Cline Carew (ur. 1 października 1945) – amerykański baseballista pochodzenia panamskiego, który występował na pozycji pierwszobazowego i drugobazowego przez 19 sezonów w Major League Baseball.

  Carew podpisał kontrakt jako wolny agent z Minnesota Twins w czerwcu 1964 roku i początkowo występował w klubach farmerskich tego zespołu, między innymi w Orlando Twins i Wilson Tobs. W MLB zadebiutował 11 kwietnia 1967 w meczu przeciwko Baltimore Orioles, w którym zaliczył dwa uderzenia na cztery podejścia. W sezonie 1967 został wybrany najlepszym debiutantem i po raz pierwszy w karierze wystąpił w Meczu Gwiazd.

  Pałkarz (ang. batter lub hitter) – w baseballu i softballu zawodnik drużyny atakującej, który zajmuje miejsce przy bazie domowej w celu odbicia piłki narzuconej przez miotacza. Każdy zawodnik grający w defensywie ma obowiązek pojawić się na liście pałkarzy. W American League i Pacific League na liście pałkarzy wyznacza się designated hittera w miejsce miotacza, który w National League i Central League na niej figuruje.Pierwszobazowy (ang. first baseman, w skrócie 1B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu pierwszej bazy. W zapisie meczowym pierwszobazowy odnotowywany jest jako numer 3.

  W sezonie 1977 miał najlepszą w lidze średniej uderzeń 0,388 (w sumie zwyciężał w tej klasyfikacji siedmiokrotnie w latach 1969, 1972–1975, 1977–1978), najwięcej zdobytych runów (128), uderzeń (239) i triple'ów (16), najlepszy on-base percentage (0,449), drugi w lidze slugging percentage (0,570), trzeci pod względem zdobytych double'ów (38) i został wybrany MVP American League.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Wolny agent (ang. free agent) – termin używany w profesjonalnym sporcie, oznaczającym zawodnika, któremu wygasł kontrakt z dawnym zespołem i może podpisać kontrakt z innym. Wyrażenie to ma swoje korzenie w sportach północnoamerykańskich i tam jest najszerzej stosowane.

  W lutym 1979 w ramach wymiany przeszedł do California Angels. 4 sierpnia 1985 w meczu przeciwko Minnesota Twins zaliczył 3000. uderzenie w karierze. Po raz ostatni wystąpił 5 października 1985. Po zakończeniu kariery był między innymi trenerem pałkarzy w California Angels i Milwaukee Brewers. W 1991 został wybrany do Galerii Sław Baseballu.

  Minnesota Twins – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Minneapolis w stanie Minnesota. Zespół gra na stadionie Target Field.National Baseball Hall of Fame and Museum – muzeum historii baseballu, które mieści się w Cooperstown w stanie Nowy Jork. Jego otwarcie nastąpiło 12 czerwca 1939 roku. Znajduje się w nim między innymi 38 tysięcy eksponatów (koszulki zawodników, piłki itp.), 500 tysięcy fotografii, 130 tysięcy kart baseballistów oraz 3 miliony książek i dokumentów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rod Carew Transactions (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 10 listopada 2012].
  2. Rod Carew Minor Stats (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 10 listopada 2012].
  3. Rod Carew Statistics (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 10 listopada 2012].
  4. Twins - Orioles Box Score (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 10 listopada 2012].
  5. 1967 AL Rookie of the Year Voting (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 10 listopada 2012].
  6. 1977 American League Batting Leaders (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 10 listopada 2012].
  7. 1977 AL MVP Voting (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 10 listopada 2012].
  8. Rod Carew 3000th Hit (ang.). baseballhalloffame.org. [dostęp 10 listopada 2012].
  9. Rod Carew Bio (ang.). rodcarewbaseball.com. [dostęp 10 listopada 2012].
  10. Carew, Rod (ang.). baseballhall.org. [dostęp 10 listopada 2012].
  11. Most Seasons on All-Star Roster (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 10 listopada 2012].
  12. Roberto Clemente Award winners (ang.). mlb.com. [dostęp 10 listopada 2012].
  13. Angels Retired Numbers (ang.). angels.com. [dostęp 10 listopada 2012].
  14. Twins Retired Numbers (ang.). twins.com. [dostęp 10 listopada 2012].
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Drugobazowy (ang. second baseman, w skrócie 2B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu drugiej bazy. W zapisie meczowym drugobazowy odnotowywany jest jako numer 4.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Batting average (BA, pl. średnia uderzeń) – statystyka w baseballu, softballu i krykiecie. W rozgrywkach baseballowych średnią uderzeń pałkarza liczy się poprzez stosunek liczby uderzeń do liczby pojawienia się na pałce; w krykiecie zaś poprzez stosunek liczby runów zdobytych przez batsmana do liczby jego wyeliminowań.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Los Angeles Angels of Anaheim - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Anaheim w stanie Kalifornia.
  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.