• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rockville - Maryland

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Rockville – miasto w stanie Maryland, w Stanach Zjednoczonych, siedziba administracyjna hrabstwa Montgomery. Nazwa miasta pochodzi od nazwy pobliskiego potoku Rock Creek.

  Historia[]

  Współczesny budynek sądu hrabstwa Montgomery w Rockville

  Współczesna historia Rockville sięga początków XVIII wieku. Osada zyskała na znaczeniu w 1776 roku w wyniku utworzenia hrabstwa Montgomery. Mimo że Rockville było małą osadą, to jej położenie w centrum nowego hrabstwa oraz przy głównych szlakach transportowych spowodowało, że osada została wybrana na jego siedzibę. W tym okresie osada składała się z zaledwie kilkunastu domostw, gospody, sądu oraz więzienia i była znana początkowo jako "Montgomery Court House", a następnie jako Williamsburg.

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Hrabstwo Montgomery (ang. Montgomery County) to hrabstwo w stanie Maryland, położone na północ od Waszyngtonu. Zajmuje powierzchnię 1313 km² i według szacunków US Census Bureau w roku 2006 liczyło 932 131 mieszkańców, co czyni je największym pod względem ludności hrabstwem w stanie. Siedzibą administracji hrabstwa jest miasto Rockville.

  Miasto uzyskało oficjalnie swoją obecną nazwę w roku 1801 i pochodzi ona od nazwy pobliskiego potoku Rock Creek. Przez większość XIX wieku Rockville pozostawało niewielką osadą. Populacja wzrosła z ok. 200 w roku 1800 do ok. 400 w roku 1846. Przełomowe wydarzenie dla rozwoju miasta miało miejsce w roku 1873, gdy wybudowana została linia kolejowa łącząca miasto z Waszyngtonem. W roku 1900 Rockville posiadało 1110 mieszkańców i liczba ta wzrosła do 2047 w roku 1940. Prawdziwy rozwój miasta nastąpił jednak w okresie po II wojnie światowej.

  Pinnenberg (dolnoniem. Pinnbarg) - miasto w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, siedziba powiatu Pinneberg.PKB per capita (od Produkt Krajowy Brutto i łac. - per capita na głowę) – jeden z najczęściej stosowanych na świecie wskaźników zamożności obywateli danego państwa. Oblicza się go, dzieląc wartość PKB (produktu krajowego brutto) tego państwa przez liczbę jego mieszkańców.

  Wraz ze wzrostem ludności miasta zmienił się także jego charakter. Z małej, rolniczej osady miasto zamieniło się w stosukowo kosmopolityczne miasto. Rząd federalny w Waszyngtonie jest największym pracodawcą dla mieszkańców Rockville, ale miasto jest również siedzibą znaczącego centrum badawczego i wielu znaczących przedsiębiorstw. W mieście znajduje się kilka zabytków wpisanych do narodowej listy miejsc o znaczeniu historycznym (ang. National Register of Historic Places), między innymi stary kościół i cmentarz przy rzymskokatolickiej parafii Świętej Marii, gdzie pochowany jest między innymi znany pisarz amerykański Francis Scott Fitzgerald.

  Definicja intuicyjna: W danym szeregu uporządkowanym liczba, która jest w połowie szeregu w wypadku nieparzystej liczby elementów. Dla parzystej liczby elementów – średnia arytmetyczna dwóch środkowych liczb.Francis Scott Fitzgerald (ur. 24 września 1896 w St. Paul, Minnesota, zm. 21 grudnia 1940 w Hollywood) – amerykański pisarz, nowelista, scenarzysta filmowy.

  Demografia[]

  Według szacunków amerykańskiego Biura Spisu Ludności (ang. United States Census Bureau) populacja Rockville w 2005 roku wynosiła 57 402. Według spisu ludności przeprowadzonego w roku 2000, 67,8% ludności Rockville jest rasy białej, 14,8% rasy azjatyckiej oraz 9,1% rasy czarnej.

  Rasa – dostatecznie liczna grupa organizmów w obrębie jednego gatunku, zdolna do rozmnażania w warunkach naturalnych, o wspólnym pochodzeniu i wspólnych cechach istotnych dla odróżnienia jej od innych organizmów tego gatunku. Rasa wykształca się samorzutnie lub zostaje wyhodowana przez człowieka w wyniku stosowanych metod hodowlanych.

  Edukacja[]

  Spośród ludności w wieku powyżej 25 lat, 89,1% ma ukończoną co najmniej szkołę średnią, a 52,9% populacji w tym wieku posiada dyplom uczelni wyższej. O międzynarodowym charakterze miasta świadczy fakt, że 31% mieszkańców Rockville urodziło się poza granicami Stanów Zjednoczonych i 36,9% mieszkańców używa w domu języka innego niż język angielski.

  Ekonomia[]

  Przeciętny dochód na rodzinę w roku 2000 wynosił 79 051 dolarów US, zaś dochód na głowę mieszkańca wynosił 30 518 dolarów US.

  Miasta partnerskie[]

 • Niemcy Pinneberg, Niemcy
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Podstawowe dane statystyczneUnited States Census Bureau (ang.)
 • Historia Rockville (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.