• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rockefeller Plaza 30

  Przeczytaj także...
  Alec Baldwin, właśc. Alexander Rae Baldwin III (ur. 3 kwietnia 1958 w Massapequa) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, teatralny i telewizyjny. W 1990 znalazł się w magazynie People na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata, a w 1995 magazyn Empire umieścił go na 80. miejscu listy 100 najseksowniejszych gwiazd w historii kina. Ma 180 cm wzrostu.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Jane Krakowski, właściwie Krajkowska (ur. 11 października 1968 w Parsippany) – amerykańska aktorka polskiego pochodzenia.

  Rockefeller Plaza 30 (oryg. 30 Rock) – amerykański serial komediowy emitowany w stacji NBC od 11 października 2006 do 31 stycznia 2013. Serial zdobył szereg nagród, w tym 5 Złotych Globów i 9 Emmy.

  Fabuła[]

  Serial pokazuje kulisy powstawania telewizyjnego programu rozrywkowego nadającego na żywo „The Girlie Show”. Główną postacią jest Liz Lemon (Tina Fey) –- główna scenarzystka, która jako szef musi zapanować nie tylko nad trudną grupą scenarzystów, ale także nad swoimi gwiazdami, a dodatkowo jeszcze sprostać oczekiwaniom swojego szefa. Pomysłodawcą, producentem, główną scenarzystką i odtwórczynią głównej roli jest Tina Fey, która przy tworzeniu serialu inspirowała się własnymi doświadczeniami z czasów, kiedy była główną scenarzystką Saturday Night Live (Sobotniej Nocy na Żywo). Nazwa odnosi się do adresu siedziby stacji NBC, która mieści się w Rockefeller Center w Nowym Jorku.

  11 października jest 284. (w latach przestępnych 285.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 81 dni.Elizabeth Stamatina Fey (ur. 18 maja 1970 w Upper Darby w stanie Pensylwania) − amerykańska aktorka i scenarzystka. Gwiazda serialu Rockefeller Plaza 30. Z uwagi na jej fizyczne podobieństwo do kandydatki na wiceprezydenta USA Sary Palin, Tina często parodiuje ją w telewizyjnych programach rozrywkowych.

  Postacie[]

  Główne[]

 • Tina Fey jako Liz Lemon, główna bohaterka serialu i główna scenarzystka programu „TGS z Tracym Jordanem”.
 • Tracy Morgan jako Tracy Jordan, nieprzewidywalna, szalona, autodestrukcyjna gwiazda programu „TGS z Tracym Jordanem”.
 • Jane Krakowski jako Jenna Maroney, główna gwiazda programu „TGS” przed zatrudnieniem Tracy'ego Jordana, wiecznie próbująca skupić na sobie uwagę wszystkich i pragnąca być wiecznie w świetle reflektorów, najlepsza przyjaciółka Liz, twierdząca, że jest naturalną blondynką.
 • Jack McBrayer jako Kenneth Parcell, radosny i wierny, pracownik pochodzący z południa Stanów Zjednoczonych, zajmujący się głównie opieką nad gwiazdami i oprowadzaniem wycieczek po siedzibie telewizji, która jest dla niego całym życiem.
 • Scott Adsit jako Pete Hornberger, „racjonalny”, dowcipny producent programu „TGS”, a także najbardziej zaufany przyjaciel Liz.
 • Judah Friedlander jako Frank Rossitano, dziecinny, rozpustny i sarkastyczny scenarzysta programu TGS, noszący czapkę bejsbolową z różnymi absurdalnymi napisami, które ulegają zmianie w każdym odcinku.
 • Alec Baldwin jako Jack Donaghy, zdecydowany, czarujący, lekko snobistyczny i bezlitosny niekiedy szef, notorycznie próbujący kontrolować i dokonywać zmian w programie „TGS”, a także w życiu Liz Lemon.
 • Drugoplanowe[]

 • Katrina Bowden jako Cerie, „Cerie od ksera”, atrakcyjna, nieprzejmująca się szczególnie pracą asystentka Liz, która zazwyczaj ubiera się dosyć skąpo do pracy ku uciesze mężczyzn w grupie scenarzystów.
 • Keith Powell jako James „Toofer” Spurlock, przemądrzały, dumny z pochodzenia czarny scenarzysta, absolwent Harvarda, który często wchodzi w konflikt z Tracym i Frankiem.
 • Lonny Ross jako Josh Girard, młody i niedojrzały scenarzysta, a także aktor występujący w „TGS”, znany głównie z umiejętnego parodiowania innych. Nie pojawia się od sezonu czwartego.
 • Kevin Brown jako Dot Com, erudyta w otoczeniu Tracy'ego Jordana, jest także aktorem, nazywa się Walter Slattery, zawsze pojawia się w duecie z Grizzem.
 • Grizz Chapman jako Grizz, jest w entourage Tracy'ego razem z Dot Comem.
 • Maulik Pancholy jako Jonathan, lojalny i nadopiekuńczy osobisty asystent Jacka, który często zachowuje się jakby był w nim zakochany.
 • John Lutz jako J. D. Lutz, leniwy scenarzysta „TGS” z nadwagą, którego często wszyscy kpią.
 • Lista odcinków[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Rockefeller Plaza 30 w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Rockefeller Plaza 30 w bazie filmweb.pl
 • Oficjalna strona serialu
 • Rockefeller Plaza 30 w bazie Stopklatka.pl
 • Polskie forum serialu
 • Poniżej znajduje się lista odcinków serialu telewizyjnego Rockefeller Plaza 30 – emitowanego przez amerykańską stację telewizyjną NBC od 11 października 2006 r., w Polsce natomiast przez stację Canal+, TVN 7 Powstało 7 serii składających się łącznie ze 138 odcinków.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  NBC (od National Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna (pierwotnie radiowa) z siedzibą w Rockefeller Center, Nowy Jork. Jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal. Dostarcza audycji ponad 200 amerykańskim stacjom telewizyjnym. Właściciel sieci, NBCUniversal, od 2011 roku należy w 51% do firmy Comcast, zaś 49% nadal do GE.
  Rockefeller Center - kompleks 19 budynków komercyjnych między 48. a 51. ulicą w Nowym Jorku. Zbudowany przez rodzinę Rockefellerów, jest zlokalizowany w centralnej części Manhattanu, zwanej Midtown i obejmuje teren między Piątą i Szóstą Aleją. Jest to największy tego typu kompleks budynków na świecie, pokrywa łączną powierzchnię 89.000 m².
  Judah Friedlander (ur. 16 marca 1969) – amerykański aktor i komik, powszechnie znany głównie z roli w serialu telewizji NBC, Rockefeller Plaza 30. Friedlander słynie również ze swojego charakterystycznego, "zaniedbanego" wizerunku, którego nieodłącznymi elementami są czapki z daszkiem oraz okulary.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
  Złoty Glob (ang. Golden Globe Awards) – nagroda filmowa przyznawana corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, HSPZ (Hollywood Foreign Press Association, HFPA) w dziedzinie filmu i telewizji. Punktem kulminacyjnym uroczystej kolacji jest ceremonia rozdania nagród za filmy i seriale, których premiera nastąpiła w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.