• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rock in Rio - festiwal

  Przeczytaj także...
  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.
  Sepultura - brazylijska grupa muzyczna wykonująca głównie death metal i thrash metal, powstała w 1984 z inicjatywy Maxa i Igora Cavalerów.
  Queen podczas występu w 1985 roku.

  Rock in Rio - festiwal muzyczny, powszechnie uznany za największą, wielodniową, biletowaną, imprezę muzyczną na świecie. Siedem odsłon odbyło się w Rio de Janeiro, siedem w Lizbonie oraz trzy w Madrycie. W 2018 roku odbędzie się w Lizbonie po raz ósmy.

  Iron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.Faith No More – kalifornijski zespół z San Francisco, w swojej muzyce łączący rock, rap i metal, a także new romantic, pop, folk i inne gatunki.

  Pierwsza edycja[ | edytuj kod]

  Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1985 roku, z zespołem Queen w roli gwiazdy wieczoru. Około 1,4 miliona osób przebywało przez 10 dni festiwalu. W roku 1985 na festiwalu Rock in Rio wystąpili:

  Megadeth – amerykańska grupa muzyczna założona w kwietniu 1983 roku w Los Angeles w Kalifornii. Powstała z inicjatywy Dave’a Mustaine’a i Dave’a Ellefsona. Nazwa zespołu to fonetyczne brzmienie angielskiego (megadeath) określenia hipotetycznej jednostki miar, oznaczającej liczbę miliona osób, które zginęłyby w wyniku eksplozji nuklearnej. Formacja reprezentuje takie style muzyczne jak thrash metal, speed metal, heavy metal i metal progresywny. Rock in Rio – album koncertowy brytyjskiego zespołu Iron Maiden, wydany 25 marca 2002 roku. Został nagrany 19 stycznia 2001 r., podczas występu zespołu na festiwalu Rock in Rio. Na tym festiwalu, zespół wystąpił przed największą widownią w swojej historii, której liczba wynosiła około 250 tysięcy ludzi.

  Druga edycja[ | edytuj kod]

  Druga edycja odbyła się w 1991 roku. W przeciwieństwie do pierwszej edycji, Rock in Rio 2 zostało zrealizowane na stadionie Maracanã. Gwiazdami wieczoru były zespoły Judas Priest, Sepultura, Guns N’ Roses, Faith No More i Megadeth.

  Podczas drugiej edycji festiwalu wystąpili na nim następujący wykonawcy:

  Judas Priest – brytyjska grupa muzyczna założona w 1969 roku w Birmingham (hrabstwo West Midlands) w Anglii , znana głównie z dwóch gitar prowadzących i mającego dużą skalę głosu wokalisty śpiewającego w sposób operowy. Zespół sprzedał ponad 50 milionów albumów na całym świecie.Guns N’ Roses – amerykański zespół hardrockowy, założony w Los Angeles, w stanie Kalifornia w 1985 r. Oryginalny skład, w którym zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Geffen Records w roku 1986 wyglądał następująco: Axl Rose (wokal), Slash (gitara prowadząca), Izzy Stradlin (gitara rytmiczna), Duff McKagan (gitara basowa), Steven Adler (perkusja). W chwili obecnej Rose jest jedyną osobą z tamtego składu, która nadal pozostaje w zespole – uzupełniają go Ron Thal oraz DJ Ashba (gitary prowadzące), Richard Fortus (gitara rytmiczna), Tommy Stinson (gitara basowa), Frank Ferrer (perkusja) oraz Dizzy Reed i Chris Pitman (instrumenty klawiszowe). Guns N’ Roses wydali sześć albumów studyjnych, sprzedając ponad 100 milionów egzemplarzy na całym świecie w tym 45 milionów w USA.

  Trzecia edycja[ | edytuj kod]

  Gwiazdą trzeciej edycji Rock in Rio był zespół Iron Maiden, który uwiecznił koncert na płycie pod nazwą Rock in Rio. Jedną z gwiazd był także zespół Guns N’ Roses, który powrócił po kilkuletniej nieobecności.

  Podczas trzeciej edycji festiwalu wystąpili na nim następujący wykonawcy:

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Rio de Janeiro [ˈʁi.u dʒi ʒaˈnejɾu] (port. Rzeka Styczniowa) – miasto w południowo-wschodniej części Brazylii nad Atlantykiem. Położone na wyżynie, wśród wzgórz, m.in. znana "Głowa Cukru" - Pão de Açúcar, nad zatoką Guanabara. Stolica stanu Rio de Janeiro. Od 1808 do 1821 roku faktyczna stolica Portugalii - rodzina królewska z Janem VI na czele schroniła się tutaj przed inwazją wojsk napoleońskich. W latach 1822-1960 Rio de Janeiro było stolicą niepodległej Brazylii, zanim powstała Brasilia.Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.618 sek.