• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robot mobilny  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Broń masowego rażenia, broń masowej zagłady – współczesne środki walki przeznaczone do rażenia organizmów żywych i częściowo sprzętu bojowego na ogromną (masową – stąd nazwa) skalę, tzn. na wielkich obszarach. Stosowany jest skrót: broń ABC (od pierwszych liter: atomowa, biologiczna, chemiczna) lub broń NBC (nuklearna, biologiczna, chemiczna).Skrzydłowiec (ornitopter) – aerodyna napędzana ruchem powierzchni nośnych pracujących tak, jak skrzydła u ptaków. Poza modelami, jedyna dotychczas praktyczna realizacja została dokonana przez profesora Jamesa DeLauriera z Uniwersytetu Toronto Institute for Aerospace Studies w 2006.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. Justin E. Manley. Unmanned surface vehicles, 15 years of development. „OCEANS”, s. 1–4, 2008. 
  2. M. Breivik, V. Hovstein, T.I. Fossen. Straight-line target tracking for unmanned surface vehicles. „Modeling, Identification and Control 29(4)”, s. 131–149, 2008. 
  3. Robert W. Button, J. Kamp, T.B. Curtin, A survey of missions for unmanned undersea vehicles, RAND Corporation, 2009.
  4. Handbook of Robotics, Springer, chapter 44 Aerial Robotics.
  5. Introduction to UAV systems 4th edition, Paul Gerin Fahlstrom, Thomas James Gleason.
  6. Handbook of Robotics.
  7. Corporate Website | Festo Corporate, www.festo.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  8. http://www.festo.com/cms/en_corp/11369_11378.htm#id_11378.
  9. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
  Stałopłat – aerodyna o nieruchomych powierzchniach nośnych. Do stałopłatów zaliczane są wszystkie cięższe od powietrza statki latające które utrzymują się w powietrzu dzięki sile nośnej wytworzonej przez nieruchome powierzchnie nośne, w tym spadochrony.Koło szwedzkie zwane także kołem omnikierunkowym, stosowane jest w robotach mobilnych, a dokładniej w robotach o klasie (3,0). Dzięki nim robot staje się robotem holonomicznym.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Układ współrzędnych – funkcja przypisująca każdemu punktowi danej przestrzeni (w szczególności przestrzeni dwuwymiarowej – płaszczyzny, powierzchni kuli itp.) skończony ciąg (krotkę) liczb rzeczywistych zwanych współrzędnymi punktu.
  Robot – mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.
  Koło samonastawne (błędnie nazywane kołem Kastora) – rodzaj koła zamocowanego na trzpieniu, w taki sposób, że koła samoczynnie nastawiają się na kierunek, z którego działa siła. Stosowane powszechnie w obrotowych krzesłach biurowych i w wózkach sklepowych. Znane już w starożytności - wykorzystano je już przy budowie helepolis.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.