• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robin of the Wood  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Normanowie (st. nord. Norrmaen, ludzie północy) – określenie stosowane w zachodniej Europie dla określenia mieszkańców Skandynawii w okresie ich ekspansji handlowej i terytorialnej w VIII-XII wieku. Od IX wieku Normanowie na podbijanych terenach tworzyli nowe organizacje państwowe, np. Normandię czy Islandię.Eremita lub pustelnik (gr. ἐρημίτης herēmítēs, żyjący na pustkowiu) – osoba, która z pobudek religijnych wycofuje się z życia w społeczeństwie i decyduje się na życie w izolacji i celibacie. Poświęca się przede wszystkim modlitwie i życiu w ascezie. Utrzymuje się, jak to miało np. miejsce u zarania życia pustelniczego w Egipcie i Palestynie, z jałmużny lub rzemiosła.

  Robin of the Woodkomputerowa gra labiryntowa w realiach średniowiecznej Anglii stworzona i wydana przez Odin Computer Graphics w 1985 roku na komputery Commodore 64 i ZX Spectrum.

  Rozgrywka[ | edytuj kod]

  Akcja gry komputerowej toczy się w średniowiecznej Anglii w czasie konfliktu pomiędzy Anglosasami a Normanami. W Robin of the Wood gracz steruje tytułowym Robinem Hoodem, synem Alerica, którego zadaniem jest odzyskanie utraconej srebrnej strzały. Aby osiągnąć ten cel, musi on stanąć do turnieju łuczniczego zorganizowanego przez szeryfa z Nottingham, w którym to strzała ta jest główną nagrodą. Przedtem musi jednak skompletować niezbędne wyposażenie: miecz, łuk i magiczne strzały. Poszukiwanie tych przedmiotów jest głównym przedmiotem rozgrywki.

  Commodore 64, C64, CBM64 – komputer domowy z lat 80. XX wieku firmy Commodore Business Machines (CBM). C64 był dotychczas najlepiej sprzedającym się komputerem w historii informatyki.Kusza – broń miotająca neurobalistyczna (wykorzystująca energię sprężystości) podobna do łuku. Zasadnicza różnica w użyciu polega na możliwości wstrzymania się ze strzałem przez dowolnie długi czas po naciągnięciu cięciwy. Cięciwę naciąga się ręcznie, korbą lub lewarem, a dopiero potem strzela, naciskając spust.

  Gracz steruje postacią poruszającą się w labiryncie leśnych ścieżek i korytarzy zamku oraz jego lochów. W celu uzyskania niezbędnego wyposażenia gracz musi zbierać sakiewki ze złotem i wymieniać je u enta na kolejno: miecz, łuk i trzy magiczne strzały. Na swojej drodze może także znajdować dodatkowe życia, a także kwiaty, które pozwalają na teleportację w przypadku spotkania wiedźmy. W wersji na ZX Spectrum występują także klucze. Początkowo gracz posiada jedynie drewnianą laskę służącą do walki z przeciwnikami. Głównymi oponentami są normańscy żołnierze dysponujący kuszami, a także zwierzęta (jeże lub dziki), które w przypadku kontaktu z graczem zabierają mu zdrowie reprezentowane przez serca (wersja na C64) lub rogi jeleni zmieniające kolor (wersja na ZX Spectrum), co może ostatecznie prowadzić do utraty życia. Robin Hood na swojej drodze może spotkać także biskupa z Peterborough, który dysponuje dużą liczbą sakiewek ze złotem, samego szeryfa z Nottingham, który przenosi gracza do lochów, leśnego eremitę, który przywraca utracone zdrowie lub wiedźmę. Po zebraniu wszystkich przedmiotów, gracz musi udać się do wyjścia, co kończy grę.

  ZX Spectrum – jeden z pierwszych małych komputerów domowych wyprodukowanych przez angielską firmę Sinclair Research Ltd. w roku 1982, następca ZX-81. Początkowo model miał nazywać się ZX-82.Wiedźma – w przedchrześcijanskich słowiańskich społecznościach kobieta posiadająca wiedzę, związaną z ziołolecznictwem, medycyną, przyrodą. Osoba szanowana przez społeczeństwo, zwracano się do niej po rady. Pierwotnie w kulturach słowiańskich wiedźmę nazywano wiedma, widma. Wiedźma posiadająca zdolności lub cechy magiczne nazywana była ciotą.

  W wersji na ZX Spectrum gra posiada łącznie 330 ekranów.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Anglosasi – tym mianem określa się rozmaite plemiona, wywodzące się z terenu obecnych Niemiec i Skandynawii, takie jak Anglowie, Sasi i Jutowie. Począwszy od V wieku plemiona te zasiedliły większą część Wysp Brytyjskich. Współczesny język angielski pochodzi od języka, którym Anglosasi posługiwali się 1500 lat temu.
  Nottingham – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Nottinghamshire, stolica regionu East Midlands, położone nad rzeką Trent. W samym mieście żyje około 270 tys. mieszkańców, a w otaczającej je konurbacji – 613 tys.
  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 1985 roku w grach komputerowych. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.
  Teleportacja — (z gr. τῆλε, tele "odległy" i łac. portare "nosić") hipotetyczny w skali makroskopowej proces przenoszenia obiektów z jednego miejsca w inne, bez zachowania ciągłości istnienia obiektu w przestrzeni. Słowo teleportacja zostało po raz pierwszy użyte prawdopodobnie przez Charlesa Forta.
  8-bitowe – słowa, adresy i inne dane to takie informacje, które mieszczą się na 8 bitach pamięci, co jest równe jednemu oktetowi. 8-bitowe architektury CPU czy ALU są architekturami używającymi takiej właśnie wielkości rejestrów, szyny adresowej, szyny danych.
  Zzap!64 (oficjalna nazwa od numeru 43. do numeru 65.: Zzap!64/Amiga) – brytyjski miesięcznik poświęcony tematyce związanej z grami komputerowymi na Commodore 64, w późniejszych numerach również na komputery Amiga, wydawany przez Newsfield Publications Ltd, a od numeru 79. przez Europress Impact. Magazyn ukazywał się od maja 1985 do listopada 1992 i obejmował łącznie 90 numerów. Jego kontynuacją był miesięcznik „Commodore Force”.
  Robin Hood – bohater średniowiecznych angielskich legend ludowych, którego faktyczne istnienie nie zostało potwierdzone przez źródła historyczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.