Robin Williams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robin McLaurin Williams (ur. 21 lipca 1951 w Chicago, zm. 11 sierpnia 2014 w Paradise Cay) – amerykański komik i aktor.

Larkspur – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Marin. Według spisu ludności z roku 2010, w Larkspur mieszka 11926 mieszkańców.Nocny słuchacz – amerykański thriller z 2006 roku w reżyserii Patricka Stettnera nakręcony na podstawie powieści Armisteada Maupina.

Laureat Oscara w kategorii „Najlepsza rola drugoplanowa” za rolę psychologa w dramacie Buntownik z wyboru (1997) oraz trzykrotnie nominowany do nagrody za występ w filmach: Good Morning, Vietnam (1987), Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989), i Fisher King (1991).

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Chicago w Illinois w dobrze sytuowanej rodzinie Laurie McLaurin (z domu Smith; ur. 1922, zm. 2001) i Roberta Fitzgeralda Williamsa (ur. 10 września 1906, zm. 18 października 1987). Jego ojciec był menedżerem w Ford Motor Company, a matka – profesjonalną modelką. Jako dziecko był samotny, żył we własnym wyobrażonym świecie, jak w świecie przyjaciół i gier dziecięcych. Uczęszczał do Detroit Country Day School w Beverly Hills. W 1969 ukończył Redwood High School w Larkspur. Następnie studiował nauki polityczne w męskiej uczelni Claremont Men's College w Claremont. Uczęszczał na lekcje dramatu w College of Marin w Hrabstwie Marin. W latach 1973–1976 uczył się aktorstwa w renomowanej Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie zaczął zarabiać pierwsze pieniądze jako mim.

Komik – artysta uprawiający komedię, zarazem ktoś wesoły, o dużym poczuciu humoru. Komikiem może być artysta kabaretowy, ale także i standupper.Klatka dla ptaków (ang. The Birdcage) – amerykańska komedia w reżyserii Mike’a Nicholsa z 1996 r. Remake francusko-włoskiego filmu Klatka szaleńców z 1978 roku w reżyserii Jeana Poiret i Francisa Vebera z Michelem Serraultem i Ugo Tognazzim w rolach głównych.

Kariera[ | edytuj kod]

Z kabaretu i estrady jako komik, stand-upper, trafił do telewizji. W 1978 został obsadzony w odcinku sitcomu ABC Szczęśliwe dni (Happy Days) jako kosmita o imieniu Mork. Jego pojawienie się było tak popularne wśród widzów, że doprowadziło to do powstania popularnego spin-off sitcomu ABC Mork i Mindy (Mork & Mindy, 1978-1982). Wkrótce zagrał tytułowe role w komedii muzycznej Roberta Altmana Popeye (1980) i komediodramacie George’a Roya Hilla Świat według Garpa (The World According to Garp, 1982).

Między piekłem a niebem (ang. What dreams may come) – amerykański melodramat w reżyserii Vincenta Warda z 1998 roku. Nakręcony na podstawie powieści Richarda Mathesona.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Za rolę spikera rozgłośni wojskowej Adriana Cronauera w komediodramacie wojennym Barry’ego Levinsona Good Morning, Vietnam (1987) zdobył Złoty Glob, American Comedy Award, a także nominacje do Oscara, BAFTA i Sant Jordi Award. Później pojawił się jako król księżyca w ekranizacji powieści Rudolfa Ericha Raspego i Gottfrieda Augusta Bürgera Przygody barona Munchausena (The Adventures of Baron Munchausen, 1989). Kreacja niekonwencjonalnego nauczyciela Johna Keatinga w dramacie Petera Weira Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989) przyniosła mu nominacje do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA.

Licencja na miłość (oryg. Licence to Wed) to amerykański film komediowy z 2007 roku w reżyserii Kena Kwapisa. W głównych rolach wystąpili Robin Williams, Mandy Moore, oraz John Krasinski. Premiera filmu odbyła się w USA 3 lipca 2007.Carole Penny Marshall (ur. 15 października 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska reżyserka, producentka i aktorka filmowa pochodzenia włosko-angielsko-szkockiego.

W filmie Stevena Spielberga Hook (1991) zagrał tytułowego Piotrusia Pana. Za rolę szalonego włóczęgi, który skrywa tragiczną przeszłość w komediodramacie Terry’ego Gilliama Fisher King (1991) odebrał nagrodę Złotego Globu i był nominowany do Oscara.

Uznanie przyniósł mu też dramat Penny Marshall Przebudzenia (1990) w roli nominowanej do Złotego Globu lekarza szpitala psychiatrycznego, komediodramat Chrisa Columbusa Pani Doubtfire (1993), komedia Mike’a Nicholsa Klatka dla ptaków (1996), melodramat Między piekłem a niebem (1998) w roli ojca czy dreszczowiec Bezsenność (2002), gdzie zagrał niebezpiecznego psychopatę.

Aladyn – pełnometrażowy film animowany z 1992 roku wyprodukowany przez Walt Disney Pictures, trzydziesty pierwszy film z kanonu filmów animowanych Disney Company. Jest to swobodna adaptacja historii o Aladynie i magicznej lampie z Księgi tysiąca i jednej nocy.Ślicznotki – amerykański film komediowy z 1995 roku w reżyserii Beeban Kidrona. Scenariusz napisał Douglas Carter Beane. Natomiast w rolach głównych wystąpili Wesley Snipes, Patrick Swayze i John Leguizamo.

Za kreację niezrównoważonego psychicznie pracownika sklepu fotograficznego, który prześladuje swoją klientkę i jej rodzinę w dreszczowcu psychologicznym Marka Romanka Zdjęcie w godzinę (1993) został uhonorowany nagrodą Saturna jako najlepszy aktor. Za rolę psychoanalityka w dramacie Buntownik z wyboru (1997) otrzymał Oscara w kategorii najlepsza rola drugoplanowa.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.
Mike Nichols, właśc. Michael Igor Peschowsky (ur. 6 listopada 1931 w Berlinie) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia żydowsko-niemieckiego. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
Dzień ojca - amerykańska komedia z 1997 roku w reżyserii Ivana Reitmana z Robinem Williamsem i Billym Crystalem w rolach głównych. Jest remakiem francuskiego filmu Trzech ojców (Les Compères) z 1983 roku.
People’s Choice Award – nagroda wyróżniająca osobistości i osiągnięcia w kulturze masowej. Wręczana od 1975, bazująca na wynikach badań instytutu badania opinii publicznej Gallup Poll. W 2005 po raz pierwszy możliwe było oddawanie głosu poprzez Internet.
Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria nagrody Oscara przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej dla aktora, który wyróżniał się grą w drugim planie. Nagroda w tej kategorii po raz pierwszy została przyznana 4 marca 1937 roku podczas 9. ceremonii wręczenia Oscarów i nieprzerwanie przyznawana jest do dziś. Rozdanie nagród poprzedza głosowanie w którym uczestniczą tylko sami aktorzy. Po głosowaniu liczone są głosy których większość wskazuje zwycięzcę.
Choroba Parkinsona (łac. morbus Parkinsoni), dawniej drżączka poraźna (łac. paralysis agitans), PD (od ang. Parkinson’s disease) – samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, należąca do chorób układu pozapiramidowego. Nazwa pochodzi od nazwiska londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który w 1817 roku rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia (jego podłoże anatomiczne i biochemiczne poznano jednak dopiero w latach 60. XX wieku).
Świat według Garpa - amerykańska tragikomedia z 1982 roku na podstawie powieści pod tym samym tytułem Johna Irvinga.

Reklama