• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robin Williams  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Piotruś Pan (ang. Peter Pan) – postać fikcyjna, bohater powieści Piotruś Pan szkockiego pisarza J.M. Barriego, jej licznych filmowych ekranizacji oraz dzieł nią inspirowanych. Chłopiec, który nie chciał dorosnąć, mieszkaniec Nibylandii, przywódca Zagubionych Chłopców, odwieczny przeciwnik kapitana Haka. Jakub kłamca (oryg. Jakob the Liar) – film z 1999 roku w reżyserii Petera Kassovitza. Ekranizacja powieści Jurka Beckera znanej w Polsce jako "Jakub łgarz".

  Robin McLaurin Williams (ur. 21 lipca 1951 w Chicago, zm. 11 sierpnia 2014 w Paradise Cay) – amerykański komik i aktor.

  Laureat Oscara w kategorii „Najlepsza rola drugoplanowa” za rolę psychoanalityka w dramacie Buntownik z wyboru (1997) oraz trzykrotnie nominowany do nagrody za występ w filmach: Good Morning, Vietnam (1987), Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989), i Fisher King (1991).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Chicago w Illinois w dobrze sytuowanej rodzinie Laurie McLaurin (z domu Smith; ur. 1922, zm. 2001) i Roberta Fitzgeralda Williamsa (ur. 10 września 1906, zm. 18 października 1987). Jego ojciec był menedżerem w Ford Motor Company, a matka – profesjonalną modelką. Jako dziecko był samotny, żył we własnym wyobrażonym świecie, jak w świecie przyjaciół i gier dziecięcych. Uczęszczał do Detroit Country Day School w Beverly Hills. W 1969 ukończył Redwood High School w Larkspur. Następnie studiował nauki polityczne w męskiej uczelni Claremont Men's College w Claremont. Uczęszczał na lekcje dramatu w College of Marin w Hrabstwie Marin. W latach 1973–1976 uczył się aktorstwa w renomowanej Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie zaczął zarabiać pierwsze pieniądze jako mim.

  Larkspur – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Marin. Według spisu ludności z roku 2010, w Larkspur mieszka 11926 mieszkańców.Nocny słuchacz – amerykański thriller z 2006 roku w reżyserii Patricka Stettnera nakręcony na podstawie powieści Armisteada Maupina.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Z kabaretu i estrady jako komik, stand-upper, trafił do telewizji. W 1978 został obsadzony w odcinku sitcomu ABC Szczęśliwe dni (Happy Days) jako kosmita o imieniu Mork. Jego pojawienie się było tak popularne wśród widzów, że doprowadziło to do powstania popularnego spin-off sitcomu ABC Mork i Mindy (Mork & Mindy, 1978-1982). Wkrótce zagrał tytułowe role w komedii muzycznej Roberta Altmana Popeye (1980) i komediodramacie George’a Roya Hilla Świat według Garpa (The World According to Garp, 1982).

  Komik – artysta uprawiający komedię, zarazem ktoś wesoły, o dużym poczuciu humoru. Komikiem może być artysta kabaretowy, ale także i standupper.Klatka dla ptaków (ang. The Birdcage) – amerykańska komedia w reżyserii Mike’a Nicholsa z 1996 r. Remake francusko-włoskiego filmu Klatka szaleńców z 1978 roku w reżyserii Jeana Poiret i Francisa Vebera z Michelem Serraultem i Ugo Tognazzim w rolach głównych.

  Za rolę spikera rozgłośni wojskowej Adriana Cronauera w komediodramacie wojennym Barry’ego Levinsona Good Morning, Vietnam (1987) zdobył Złoty Glob, American Comedy Award, a także nominacje do Oscara, BAFTA i Sant Jordi Award. Później pojawił się jako król księżyca w ekranizacji powieści Rudolfa Ericha Raspego i Gottfrieda Augusta Bürgera Przygody barona Munchausena (The Adventures of Baron Munchausen, 1989). Kreacja niekonwencjonalnego nauczyciela Johna Keatinga w dramacie Petera Weira Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989) przyniosła mu nominacje do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA.

  Między piekłem a niebem (ang. What dreams may come) – amerykański melodramat w reżyserii Vincenta Warda z 1998 roku. Nakręcony na podstawie powieści Richarda Mathesona.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  W filmie Stevena Spielberga Hook (1991) zagrał tytułowego Piotrusia Pana. Za rolę szalonego włóczęgi, który skrywa tragiczną przeszłość w komediodramacie Terry’ego Gilliama Fisher King (1991) odebrał nagrodę Złotego Globu i był nominowany do Oscara.

  Uznanie przyniósł mu też dramat Penny Marshall Przebudzenia (1990) w roli nominowanej do Złotego Globu lekarza szpitala psychiatrycznego, komediodramat Chrisa Columbusa Pani Doubtfire (1993), komedia Mike’a Nicholsa Klatka dla ptaków (1996), melodramat Między piekłem a niebem (1998) w roli ojca czy dreszczowiec Bezsenność (2002), gdzie zagrał niebezpiecznego psychopatę.

  Licencja na miłość (oryg. Licence to Wed) to amerykański film komediowy z 2007 roku w reżyserii Kena Kwapisa. W głównych rolach wystąpili Robin Williams, Mandy Moore, oraz John Krasinski. Premiera filmu odbyła się w USA 3 lipca 2007.Carole Penny Marshall (ur. 15 października 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska reżyserka, producentka i aktorka filmowa pochodzenia włosko-angielsko-szkockiego.

  Za kreację niezrównoważonego psychicznie pracownika sklepu fotograficznego, który prześladuje swoją klientkę i jej rodzinę w dreszczowcu psychologicznym Marka Romanka Zdjęcie w godzinę (1993) został uhonorowany nagrodą Saturna jako najlepszy aktor. Za rolę psychoanalityka w dramacie Buntownik z wyboru (1997) otrzymał Oscara w kategorii najlepsza rola drugoplanowa.

  Aladyn – pełnometrażowy film animowany z 1992 roku wyprodukowany przez Walt Disney Pictures, trzydziesty pierwszy film z kanonu filmów animowanych Disney Company. Jest to swobodna adaptacja historii o Aladynie i magicznej lampie z Księgi tysiąca i jednej nocy.Ślicznotki – amerykański film komediowy z 1995 roku w reżyserii Beeban Kidrona. Scenariusz napisał Douglas Carter Beane. Natomiast w rolach głównych wystąpili Wesley Snipes, Patrick Swayze i John Leguizamo.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
  Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.
  Mike Nichols, właśc. Michael Igor Peschowsky (ur. 6 listopada 1931 w Berlinie) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia żydowsko-niemieckiego. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
  Dzień ojca - amerykańska komedia z 1997 roku w reżyserii Ivana Reitmana z Robinem Williamsem i Billym Crystalem w rolach głównych. Jest remakiem francuskiego filmu Trzech ojców (Les Compères) z 1983 roku.
  People’s Choice Award – nagroda wyróżniająca osobistości i osiągnięcia w kulturze masowej. Wręczana od 1975, bazująca na wynikach badań instytutu badania opinii publicznej Gallup Poll. W 2005 po raz pierwszy możliwe było oddawanie głosu poprzez Internet.
  Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria nagrody Oscara przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej dla aktora, który wyróżniał się grą w drugim planie. Nagroda w tej kategorii po raz pierwszy została przyznana 4 marca 1937 roku podczas 9. ceremonii wręczenia Oscarów i nieprzerwanie przyznawana jest do dziś. Rozdanie nagród poprzedza głosowanie w którym uczestniczą tylko sami aktorzy. Po głosowaniu liczone są głosy których większość wskazuje zwycięzcę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.186 sek.