• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robin Hood - film 1922

  Przeczytaj także...
  Mały John (ang. Little John) – legendarny towarzysz Robin Hooda, który miał go pobić w walce na kije. Wyróżniał się potężną posturą i ogromną siłą fizyczną.Ryszard I Lwie Serce (ang. Richard the Lionheart, fr. Cœur de Lion) (ur. 8 września 1157, zm. 6 kwietnia 1199) – król Anglii od 1189. Syn Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. W latach 1190-1192 był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Uwięziony w Austrii w czasie drogi powrotnej, następnie przekazany cesarzowi Henrykowi VI. Został uwolniony w 1194 roku. Zginął, walcząc z francuskim królem Filipem II Augustem o angielskie posiadłości we Francji.
  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Robin Hoodamerykański niemy film z 1922 roku, w reżyserii Allana Dwana z Douglasem Fairbanksem i Wallace’em Beerym w rolach głównych. To pierwszy film w historii, którego premiera odbyła się w Hollywood, oraz jeden z najdroższych obrazów lat 20. z budżetem szacowanym na półtora miliona dolarów. Pełny tytuł pod którym film był rozpowszechniany brzmiał Douglas Fairbanks in Robin Hood.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Douglas Fairbanks jako hrabia Huntingdon/Robin Hood
 • Wallace Beery jako Ryszard Lwie Serce
 • Enid Bennett jako lady Marion Fitzwalter
 • Sam De Grasse jako książę Jan
 • Paul Dickey jako sir Guy z Gisbourne
 • William Lowery jako szeryf Nottingham
 • Willard Louis jako brat Tuck
 • Alan Hale jako ziemianin/Mały John
 • Bud Geary jako Will Szkarłatny
 • Lloyd Talman jako Alan-a-Dale
 • Billie Bennett jako sługa Lady Marion
 • Fabuła[ | edytuj kod]

  Hrabia Huntingdon wraz z królem Ryszardem wyrusza na wyprawę krzyżową. Na czas swojej nieobecności król przekazuje władzę swojemu bratu, księciu Janowi, który wkrótce objawia się jako okrutny i bezwzględny tyran. Podjudzany przez sir Guya Gisbourne’a uzurpuje sobie tron Ryszarda. Kiedy Huntingdon otrzymuje wiadomość od lady Marion Fitzwalter i dowiaduje się o wszystkim, prosi króla o zgodę na powrót do Anglii. Ten jednak odmawia uznając, że hrabia stchórzył. Mimo tego Huntingdon nadal szuka sposobu na powrót, ale zostaje wciągnięty w zasadzkę sir Guya i uwięziony pod zarzutem dezercji. Udaje mu się jednak zbiec i wrócić do Anglii, gdzie z narażeniem życia postanawia wystąpić przeciwko Janowi i przywrócić tron Ryszarda. Odnajduje również dawnych przyjaciół, z którymi udaje się do Nottingham. Tam przyjmuje imię Robin Hood i razem z nimi zaczyna rabować bogatych, żeby dawać biedny. Staje się bohaterem ludu, ale jego zawadiackie wyczyny coraz bardziej uprzykrzają życie księciu Janowi i jego ludziom. W końcu Robinowi udaje się uwolnić z więzienia Lady Marion uprowadzoną przez księcia i pokonać sir Guya, choć sam zostaje schwytany. Powrót króla Ryszarda przywraca porządek i ukraca rządy księcia Jana.

  Brat Tuck (Friar Tuck) –- postać fikcyjna, która pojawia się w legendzie o Robin Hoodzie jako członek drużyny banitów.Will Szkarłatny (ang. Will Scarlet) – postać fikcyjna związana z legendą o Robin Hoodzie. Był to zazwyczaj porywczy i chętny do walki młody mężczyzna.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Douglas Fairbanks jako Robin Hood

  Film był jedną z największych oraz najdroższych produkcji lat 20. Ogromny zamek oraz cała XII-wieczna wioska Nottingham zostały zbudowane w Pickford-Fairbanks Studio w Hollywood. Część scenografii zaprojektował znany architekt Lloyd Wright. Reżyser filmu Allan Dwan wspominał, że odtwórca roli Robina, Douglas Fairbanks, był wręcz przytłoczony skalą scenografii. Był on również współscenarzystą i producentem filmu, który produkował dla swojego własnego przedsiębiorstwa Douglas Fairbanks Pictures Corporation, a który miał zostać wydany przez United Artists należący do niego, jego żony Mary Pickford, Charlesa Chaplina i D.W. Griffitha. Ponieważ fabuła została oparta na opowieści o średniowiecznym bohaterze Robin Hoodzie, w filmie po raz pierwszy przedstawiono wiele elementów znanych z legendy, które później powielano w innych wersjach.

  Wallace Fitzgerald Beery (ur. 1 kwietnia 1885 w Kansas City, zm. 15 kwietnia 1949 w Beverly Hills) − amerykański aktor i reżyser, laureat Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie Mistrz.Douglas Fairbanks, właśc. Douglas Elton Thomas Ullman (ur. 23 maja 1883 w Denver w stanie Kolorado, USA, zm. 12 grudnia 1939 w Santa Monica w stanie Kalifornia, USA) – amerykański aktor filmowy.

  Premiera filmu odbyła się 18 października 1922 roku w Grauman’s Egyptian Theatre w Hollywood, a pomysłodawcą tego wydarzenia był właściciel teatru, Sid Grauman.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Box Office (data dostępu: 2013-07-06).
  2. Robin Hood Trivia (data dostępu: 2013-07-06).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Robin Hood w bazie IMDb (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Robin Hood w bazie Filmweb
 • Robin Hood w bazie Rotten Tomatoes
 • Robin Hood do darmowego pobrania z Internet Archive
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Nottingham – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Nottinghamshire, stolica regionu East Midlands, położone nad rzeką Trent. W samym mieście żyje około 270 tys. mieszkańców, a w otaczającej je konurbacji – 613 tys.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Willard Louis (ur. 19 kwietnia 1882 w San Francisco, zm. 22 lipca 1926 w Glendale) – amerykański aktor filmowy epoki filmu niemego.
  Wyprawy krzyżowe – łączna nazwa wszystkich krucjat prowadzonych od XI do XIII w. w celu odbicia, a następnie obrony miejsc związanych z religią chrześcijańską w Palestynie. Uczestnika wypraw krzyżowych określa się mianem krzyżowcy.
  Rotten Tomatoes – serwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza zgniłe pomidory i pochodzi od tradycji obrzucania przez publiczność zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, symbolizując bezpośrednią i nieskrępowaną krytykę.
  Robin Hood – bohater średniowiecznych angielskich legend ludowych, którego faktyczne istnienie nie zostało potwierdzone przez źródła historyczne.
  Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.
  Lady Marian (czyt. Lejdi Marion) – postać z legendy o Robin Hoodzie, w której przedstawiana jest jako jego małżonka, czy ukochana.
  Jan I (ur. 24 grudnia 1167 w Oksfordzie, zm. 18 lub 19 października 1216 w Newark), zwany „Janem bez Ziemi” (ang. John the Lackland, fr. Jean sans Terre) – król Anglii od 6 kwietnia 1199, brat Ryszarda I. Jego przydomek pochodzi stąd, że w odróżnieniu od swych starszych braci nie otrzymał od ojca Henryka II Plantageneta żadnych posiadłości ziemskich. Dopiero w roku 1189, kiedy tron objął jego brat Ryszard Lwie Serce, otrzymał od niego hrabstwo Gloucester.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.