• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robin Hood  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Russell Crowe (ur. 7 kwietnia 1964 w Wellington, Nowa Zelandia) – urodzony w Nowej Zelandii australijski aktor filmowy.Mały John (ang. Little John) – legendarny towarzysz Robin Hooda, który miał go pobić w walce na kije. Wyróżniał się potężną posturą i ogromną siłą fizyczną.
  Pomnik poświęcony pamięci Robin Hooda na zamku Nottingham
  Flaga Nottinghamshire z wizerunkiem Robin Hooda

  Robin Hood – bohater średniowiecznych angielskich legend ludowych, którego faktyczne istnienie nie zostało potwierdzone przez źródła historyczne.

  Legenda[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Sherwood (las).

  Podania głoszą, że wraz z kompanami zamieszkiwał w lesie Sherwood i walczył przeciw despotycznemu szeryfowi z Nottingham. W większości legend o Robin Hoodzie jest on ułaskawiany przez powracającego do ojczyzny po długiej nieobecności króla Ryszarda Lwie Serce.

  Normanowie (st. nord. Norrmaen, ludzie północy) – określenie stosowane w zachodniej Europie dla określenia mieszkańców Skandynawii w okresie ich ekspansji handlowej i terytorialnej w VIII-XII wieku. Od IX wieku Normanowie na podbijanych terenach tworzyli nowe organizacje państwowe, np. Normandię czy Islandię.Szeryf – urząd w systemie prawodawstwa angielskiego, szkockiego i Stanów Zjednoczonych, także stanowisko osoby piastującej ten urząd. Tytuł szeryfa wywodzi się ze średniowiecznej Anglii, gdzie oznaczał urzędnika królewskiego na terenie hrabstwa (ang. shire reeve).

  Według różnych wersji opowieści o Robin Hoodzie w skład jego drużyny wchodzili m.in.: Lady Marion, Mały John, brat Tuck, Allan z Doliny oraz Will Szkarłatny.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Defender of the Crown – komputerowa gra strategiczna w realiach średniowiecznej Anglii rozgrywana w turach z elementami zręcznościowymi wydana pierwotnie w 1986 roku przez Cinemaware na komputery Amiga, a następnie przeportowana na platformy: Amiga CDTV, Amstrad CPC, Android, Apple II, Atari ST, CD-i, Commodore 64, Game Boy Advance, iOS, Macintosh, MS-DOS, NES, Windows i ZX Spectrum.
  Ryszard I Lwie Serce (ang. Richard the Lionheart, fr. Cœur de Lion) (ur. 8 września 1157, zm. 6 kwietnia 1199) – król Anglii od 1189. Syn Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. W latach 1190-1192 był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Uwięziony w Austrii w czasie drogi powrotnej, następnie przekazany cesarzowi Henrykowi VI. Został uwolniony w 1194 roku. Zginął, walcząc z francuskim królem Filipem II Augustem o angielskie posiadłości we Francji.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Tadeusz Józef Modest Kraszewski (ur. 12 stycznia 1903 w Kole, zm. 4 kwietnia 1973 w Poznaniu) – polski pisarz, dziennikarz, literat. Autor m.in. powieści Robin Hood (cz. II Marianna, żona Robin Hooda) (1949), Wóz wagantów (1956) czy Pan Filip z Konopi. Powieść z czasów saskich (1964).
  Brat Tuck (Friar Tuck) –- postać fikcyjna, która pojawia się w legendzie o Robin Hoodzie jako członek drużyny banitów.
  Legend – album muzyczny grupy Clannad z roku 1984 (zob. 1984 w muzyce) składający się z 10 utworów wykorzystywanych jako ścieżka dźwiękowa w brytyjskim serialu Robin z Sherwood. Był to pierwszy album grupy, w którym warstwa tekstowa nie była stworzona w języku gaelickim, lecz w angielskim.
  Will Szkarłatny (ang. Will Scarlet) – postać fikcyjna związana z legendą o Robin Hoodzie. Był to zazwyczaj porywczy i chętny do walki młody mężczyzna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.913 sek.