• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robin Frijns  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Formuła Renault 3.5 Sezon 2012 – ósmy sezon w historii serii. Zmagania rozpoczeły się 5 maja na hiszpańskim torze Motorland Aragon, natomiast zakończyły 20 października także w Hiszpanii, na Circuit de Catalunya. Tytułu w klasyfikacji kierowców wywalczył Holender Robin Frijns, a w klasyfikacji zespołów francuski Tech 1 Racing.Karting – wyścigi gokartów rozgrywane na specjalnych torach o nawierzchni bitumicznej, w różnych klasach w zależości od wieku kierowcy i pojemności skokowej silnika. W Polsce, jak i w większości krajów Europy karting można uprawiać wyczynowo już po ukończeniu ośmiu lat. Należy wówczas zgłosić się do wybranego klubu, gdzie należy uzyskać licencję zawodnika sportu kartingowego, a po dołączeniu badań lekarskich oraz świadectwa kwalifikacji można wystartować w zawodach.

  Robin Frijns (ur. 7 sierpnia 1991 w Maastricht) – holenderski kierowca wyścigowy.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Formuła BMW
 • 1.2 Formuła Renault
 • 1.3 Seria GP2
 • 1.4 Formuła 1
 • 2 Wyniki
 • 2.1 Formuła Renault 3.5
 • 2.2 GP2
 • 2.3 Podsumowanie startów
 • 3 Linki zewnętrzne
 • Circuit de Spa-Francorchamps – tor wyścigowy znajdujący się koło miejscowości Spa w Belgii, w Górach Ardeńskich.Hilmer Motorsport – niemiecki zespół startujący w wyścigach samochodowych, którego założycielem jest Franz Hilmer. Zespół powstał w 2013 roku z przeznaczeniem startów w serii GP2 jako zespół zastępujący portugalską stajnię Ocean Racing Technology, startującą w GP2 do sezonu 2012. Baza zespołu mieści się w bawarskiej miejscowości Niederwinkling.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Północnoeuropejski Puchar Formuły Renault 2.0 (ang. Formula Renault 2.0 Northem European Cup lub Formula Renault 2.0 NEC) – seria wyścigowa samochodów o otwartym nadwoziu, powstała w 2006. Powstała z połączenia niemieckiego oraz holenderskiego cyklu, powstałych w 1991 roku.
  Silverstone Circuit – tor Formuły 1 położony na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire. Odbywa się na nim Grand Prix Wielkiej Brytanii. Rekord okrążenia obecnej wersji toru został ustanowiony w 2010 r. przez Fernando Alonso i wynosi 1:30,874.
  Circuit de Catalunya – tor wyścigowy położony w niewielkiej miejscowości Montmelo na północ od Barcelony w Katalonii.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Robert Józef Kubica (ur. 7 grudnia 1984 w Krakowie) – polski kierowca wyścigowy i rajdowy. Jego sukcesy to m.in. tytuł mistrza cyklu World Series by Renault z 2005, oficjalne starty w wyścigach Formuły 1 (od 2006 do 2010), początkowo w zespole BMW Sauber, a w 2010 w barwach Renault F1. Kubica był pierwszym i jedynym w dotychczasowej historii Polakiem startującym w Formule 1, stanął także na najwyższym stopniu podium podczas Grand Prix Kanady 2008. Czterokrotny laureat Plebiscytu Przeglądu Sportowego, w tym Najlepszy Sportowiec Polski 2008, laureat Trofeum Lorenzo Bandiniego za rok 2007, założyciel zespołu kartingowego RK Kart Team. Człowiek Roku "Top Gear" 2012. Od 2013 startuje w rajdowych mistrzostwach Europy oraz niektórych rajdach zaliczanych do mistrzostw świata. Jego pilotem jest Maciej Baran. W debiutanckim sezonie w WRC został mistrzem świata klasy WRC-2.
  Fortec Motorsport Ltd. – brytyjski zespół wyścigowy, założony w 1996 przez Richarda Duttona. Obeznie ekipa startuje w Formule Renault 3.5, Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0, Europejskiej Formule 3, Brytyjskiej Formule 3, Brytyjskiej Formule Renault i British GT Championship. W przeszłości zespół pojawiał się także na starcie Formuły 3000, Brytyjskiej Formuły BMW, Europejskiej Formuły BMW, Formuły 3 Euro Series oraz Euroseries 3000.
  Formuła Renault – klasa wyścigów samochodowych, została utworzona w 1971. Składa się z kilku serii krajowych i międzynarodowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.