• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roberto Clemente


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Slugging percentage (w skrócie SLG) – statystyka w baseballu dla pałkarza, określająca stosunek liczby zdobytych baz ogółem poprzez uderzenie (singles, doubles, triples, home runy) do liczby pojawienia się na na pałce.Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.
  World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Roberto Clemente Walker (ur. 18 sierpnia 1934, zm. 31 grudnia 1972) – portorykański baseballista, który występował na pozycji prawozapolowego w Pittsburgh Pirates.

  Home run (czasem zwany asem) – odbicie piłki w baseballu, po którym pałkarz (batter) zdobywa wszystkie cztery bazy i tym samym punkt (run) dla swojego zespołu. Podczas home runa punkty zdobywają także inni zawodnicy okupujący bazy w momencie uderzenia. Sytuacja, gdy wszystkie bazy są zajęte i drużyna zdobywa 4 punkty, to grand slam.National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.

  W 1952 roku podpisał kontakt z Brooklyn Dodgers, w którym nie zagrał ani jednego meczu. Występował jednak w klubie farmerskim Dodgers Montreal Royals, reprezentującym poziom Triple-A. Podczas gry w Royals często padał ofiarą ataków rasistowskich ze strony kolegów z zespołu. W 1954 przeszedł do Pittsburgh Pirates na mocy tak zwanego Rule 5 draft, do którego przystępują zawodnicy z niższych lig niemający miejsca w czterdziestoosobowym składzie klubu Major League Baseball na najbliższy sezon.

  Pittsburgh Pirates – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.

  W MLB zadebiutował 17 kwietnia 1955 w meczu przeciwko Brooklyn Dodgers. W 1960 Clemente wystąpił we wszystkich meczach World Series, w którym Pirates pokonali New York Yankees 4–3.

  Jako zawodnik "Piratów" czterokrotnie zwyciężał w National League w klasyfikacji średniej uderzeń. W sezonie 1966 został wybrany MVP National League, a dwa lata później był najlepszy w lidze pod względem zdobytych triples (13). W World Series 1971, w którym Pirates pokonali Baltimore Orioles w siedmiu meczach, mając między innymi średnią uderzeń 0,414, slugging percentage 0,759, zdobywając dwa home runy i zaliczając 4 RBI został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem finałów.

  World Series Most Valuable Player Award – nagroda nadawana corocznie w Major League Baseball najlepszemu zawodnikowi World Series. Po raz pierwszy przyznana w 1955 roku przez magazyn SPORT. Po zamknięciu czasopisma w 2000 najbardziej wartościowy zawodnik wybierany jest przez media, członków zarządu Major League Baseball oraz głosowanie kibiców .National Baseball Hall of Fame and Museum – muzeum historii baseballu, które mieści się w Cooperstown w stanie Nowy Jork. Jego otwarcie nastąpiło 12 czerwca 1939 roku. Znajduje się w nim między innymi 38 tysięcy eksponatów (koszulki zawodników, piłki itp.), 500 tysięcy fotografii, 130 tysięcy kart baseballistów oraz 3 miliony książek i dokumentów.

  Clemente działał także charytatywnie. Po trzesięniu ziemi w Nikaragui, które miało miejsce 23 grudnia 1972, zaangażował się w pomoc humanitarną dla ofiar z Managui. Dowiedziawszy się, że wysłany transport z żywnością nie dotarł do miejsca docelowego, zdecydował się osobiście polecieć do tego kraju. 31 grudnia 1972 tuż po starcie z lotniska w San Juan samolot runął do morza. Ciała Clemente i pozostałych członków załogi nigdy nie odnaleziono. W 1973 został członkiem Galerii Sław Baseballu.

  Run batted in (w skrócie RBI) – w baseballu i softballu statystyka dla pałkarzy, dzięki którym po odbiciu piłki, inny zawodnik (po uprzednim zajęciu bazy) zaliczył run (statystyka nieliczona w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu podwójnego autu przez drużynę broniącą). Pałkarz może jednocześnie zaliczyć run i RBI, jeśli zdobędzie home runa.Major League Baseball Most Valuable Player Award (MVP) – w Major League Baseball (MLB) nagroda dla najbardziej wartościowego zawodnika w American League i w National League. Od 1931 przynawana przez zrzeszenie dziennikarzy Baseball Writers Association of America (BBWAA). Od 1944 roku nosi nazwę Kenesaw Mountain Landis Memorial Baseball Award, na cześć pierwszego komisarza ligi, który pełnił tę funkcję od 1920 do swojej śmierci 25 listopada 1944 roku.

  Przypisy

  1. Roberto Clemente Transactions (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 13 października 2012].
  2. Roberto Clemente Walker Biography (ang.). livestrong.com. [dostęp 13 października 2012].
  3. Rule V Draft (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 13 października 2012].
  4. Roberto Clemente Statistics (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 13 października 2012].
  5. Dodgers 10 Pirates 3 (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 13 października 2012].
  6. 1960 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 13 października 2012].
  7. Plane carrying Roberto Clemente crashes (ang.). history.com. [dostęp 13 października 2012].
  8. Plane Crash (ang.). pbs.org. [dostęp 13 października 2012].
  9. Clemente, Roberto (ang.). baseballhall.org. [dostęp 13 października 2012].
  10. Most Seasons on All-Star Roster (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 25 sierpnia 2012].
  11. National League Gold Glove Award Winners (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 13 października 2012].
  12. Baseball-Reference Playoff and World Series Index (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 27 sierpnia 2012].
  13. Post-Season World Series MVP Awards & All-Star Game MVP Award Winners (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 13 października 2012].
  14. The Babe Ruth Award (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 13 października 2012].
  15. Pirates Retired Numbers (ang.). pirates.com. [dostęp 13 października 2012].

  Bibliografia[]

 • Clemente, Pirates' Star, Dies in Crash Of Plane Carrying Aid to Nicaragua (ang.). W: The New York Times [on-line]. nytimes.com, 1973-01-02. [dostęp 2013-12-10].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Batting average (BA, pl. średnia uderzeń) – statystyka w baseballu, softballu i krykiecie. W rozgrywkach baseballowych średnią uderzeń pałkarza liczy się poprzez stosunek liczby uderzeń do liczby pojawienia się na pałce; w krykiecie zaś poprzez stosunek liczby runów zdobytych przez batsmana do liczby jego wyeliminowań.Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Minor League Baseball (w skrócie MiLB) – organizacja baseballowych lig zawodowych, do których w większości należą kluby farmerskie zespołów Major League Baseball, z wyjątkiem klubów występujących w Liga Mexicana de Béisbol.
  Los Angeles Dodgers – profesjonalna drużyna baseballowa, występująca w zachodniej dywizji National League ligi Major League Baseball. Siedziba drużyny mieści się w Los Angeles w stanie Kalifornia. Sześciokrotny zwycięzca w World Series.
  Zapolowy (ang. outfielder, w skrócie OF) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, który gra na zapolu, części boiska najbardziej oddalonej od bazy domowej.
  New York Yankees – najbardziej utytułowana drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, z siedzibą w Nowym Jorku. Drużyna pochodzi z Bronksu. Często nazwa zespołu skracana jest do The Yanks. Inny przydomek tej drużyny to The Bronx Bombers.
  Managua – stolica Nikaragui, położona w zachodniej części kraju nad jeziorem Managua. Miasto zamieszkiwało według spisu ludności z 1995 roku 864,2 tys. mieszkańców, ale szacunki z 2005 wskazują, że liczba jego ludności przekroczyła 1,8 mln. Stanowi tym samym największe miasto kontynentalnej Ameryki Środkowej (z wyłączeniem Meksyku). Managua jest również ośrodkiem administracyjnym departamentu Managua.

  Reklama