• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Walpole  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Arthur Frederick Basil Williams (ur. 4 kwietnia 1867, zm. 5 stycznia 1950) był brytyjskim historykiem specjalizującym się w badaniu dziejów XVIII wieku. Jego ojciec był prawnikiem.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Robert Walpole, 1. hrabia Orford KG, KB (ur. 26 sierpnia 1676 w Houghton Hall, Norfolk, zm. 18 marca 1745 w Londynie) – angielski polityk.

  O dwa lata starszy brat „premiera” Horatio Walpole'a, 1. barona Walpole of Wolterton. Jego najmłodszym synem był pisarz Horace Walpole, 4. hrabia Orford.

  Od 1701 r. poseł wigów do Izby Gmin, w latach 1721-1742 był pierwszym lordem skarbu i Kanclerzem Skarbupremierem Wielkiej Brytanii w nowoczesnym znaczeniu tego słowa. Jego rządy odznaczały się porządkiem w skarbie, rozwojem gospodarki i kolonii, unikaniem konfliktów zewnętrznych.

  Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.William Petty, 2. hrabia Shelburne KG (ur. 2 maja 1737 w Dublinie, Irlandia, zm. 7 maja 1805 w Londynie) – brytyjski wojskowy i polityk stronnictwa Wigów.

  Walpole opanował parlament drogą systematycznych przekupstw. Od tej metody zdobywania głosów w parlamencie premierzy odeszli dopiero pod koniec XVIII wieku, w czasie kadencji lorda Shelbourne’a.

  Ten rodzaj rządzenia (być może jedyny umożliwiający utrwalenie politycznego wpływu rządów) przychylnie opisywał wielki filozof angielski pochodzenia holenderskiego Bernard de Mandeville w swym dziele Privat Vices Publick Benefits, polemizując z lordem Shaftesbury broniącym bardziej restrykcyjnej moralności w rządzeniu.

  Johann Christoph Pepusch (1667- 20 VII, 1752) był niemieckim kompozytorem barokowym. W wieku lat 14 został zatrudniony na dworze pruskim. Około roku 1700 osiedlił się w Anglii. Mecenasem kompozytora był James Brydges, 1. hrabia Carnarvon i 1. książę Chandos, znany także jako największy patron i mecenas Haendla.Bernard de Mandeville (ur. 1670, zm. 1733) – był filozofem, ekonomistą, myślicielem politycznym i satyrykiem. Urodzony w Holandii, lecz większość życia spędził w Anglii. Znany jest ze swojej "Bajki o Pszczołach" (The Fable of the Bees).

  Spis treści

 • 1 Wczesne lata życia
 • 2 Start w polityce
 • 3 Rządy Sunderlanda i Stanhope’a
 • 4 Droga do władzy
 • 5 Współrządy z Townshendem
 • 6 Rządy samodzielne
 • 7 Upadek
 • 8 Ostatnie lata
 • 9 Ciekawostki
 • 10 Przypisy
 • 11 Bibliografia
 • 12 Linki zewnętrzne
 • Wczesne lata życia[]

  Walpole urodził się w 1676 r. w rodzinie, która zyskała na znaczeniu już w trakcie XIII wieku. Ojciec Walpole’a, Robert Walpole senior, dobrze gospodarował swoimi dobrami w Houghton Hall, interesując się holenderskimi nowinkami agrotechnicznymi. Matką Walpole’a była Mary Burwell, a on sam był piątym dzieckiem (trzecim synem) z dziewiętnaściorga rodzeństwa. W 1690 r. rozpoczął naukę w Eton College, a w 1696 r. rozpoczął studia w King’s College na Uniwersytecie Cambridge. W 1698 r., po śmierci swoich starszych braci, porzucił studia, by pomóc ojcu z zarządzaniu rodzinnym majątkiem.

  Wojna o sukcesję hiszpańską – była prowadzona w latach 1701-1714 pomiędzy Wielką Brytanią, Holandią, Austrią, Prusami a Francją, Hiszpanią, Bawarią i Kolonią o władztwo nad Hiszpanią i dominację w Europie.Okręg wyborczy Castle Rising powstał w 1558 r. i wysyłał do angielskiej, a następnie brytyjskiej, Izby Gmin dwóch deputowanych. Okręg położony był w hrabstwie Norfolk. Został zlikwidowany w 1832 r.

  30 lipca 1700 r. poślubił Catherine Shorter (1682 – 20 sierpnia 1737), córkę bałtyckiego handlarza sir Johna Shortera i Elizabeth Philipps. Robert i Catherine mieli razem czterech synów i dwie córki:

 • Robert Walpole (1701 – 31 marca 1751), 2. hrabia Orford
 • Katherine Walpole (13 maja 1703 – 22 października 1722)
 • Horatio Walpole (1704 – 24 lipca 1704)
 • Mary Walpole (ok. 1705 – 2 stycznia 1732), żona George’a Cholmondeleya, 3. hrabiego Cholmondeley, miała dzieci
 • Edward Walpole (1706-1784), jego córka, Maria Walpole, poślubiła najpierw Jamesa Waldegrave’a, 2. hrabiego Waldegrave, a następnie Wilhelma Henryka Hanowerskiego, księcia Gloucester i Edynburga
 • Horace Walpole (24 września 1717 – 2 marca 1797), 4. hrabia Orford
 • Po śmierci Catherine, drugą żoną Walpole’a została jego dawna kochanka Maria Skerrett, która zmarła w 1738 roku przy porodzie. Walpole miał z nią wcześniej jedną nieślubną córkę, lady Marię Walpole, późniejszą żonę pułkownika Charlesa Churchilla.

  Minister ds. Terytoriów Północnych (Secretary of State for the Northern Department), był urzędnikiem ministerialnym w XVII- i XVIII-wiecznej Anglii. W zakresie jego kompetencji znajdowały się sprawy Szkocji i północnych prowincji Anglii oraz stosunki z protestanckimi krajami Europy. Byli też ministrowie południowego departamentu.Sir John Harold Plumb (ur. 20 sierpnia 1911, zm. 21 października 2001) był brytyjskim historykiem specjalizującym się w badaniu dziejów XVIII wieku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Premier (z fr. premier - pierwszy, od łac. primus - pierwszy) – w wielu krajach szef rządu. W Polsce oficjalnie nazywany prezesem Rady Ministrów (w okresie II Rzeczypospolitej w użyciu były również terminy: prezydent ministrów oraz prezes ministrów). W innych krajach nazywany: pierwszy minister (Wielka Brytania - Prime Minister), kanclerz (Niemcy, Austria - Kanzler), prezydent ministrów (Ministerpräsident) – landy niemieckie, minister stanu (Statsminister) - kraje skandynawskie.
  George Cholmondeley, 3. hrabia Cholmondeley KB (ur. 2 stycznia 1703, zm. 10 czerwca 1770 w Malpas w hrabstwie Cheshire) - brytyjski arystokrata i polityk związany ze stronnictwem wigów.
  Jerzy I (urodzony jako Jerzy Ludwik, ur. 28 maja 1660 w Hanowerze, zm. 11 czerwca 1727 w Osnabrück) – pierwszy król Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii z dynastii hanowerskiej (od 1 sierpnia 1714). Był również elektorem Hanoweru.
  John Aislabie (ur. 1670 – zm. 1742) – brytyjski polityk, komisarz Admiralicji w latach 1710 – 1714, a także poseł z okręgu Ripon w latach 1708 – 1721, następnie skarbnik floty wojennej (Treasurer of the Navy 1714 – 1718) i kanclerz Izby Obrachunkowej (1718 – 1721).
  Gospodarka – całokształt działalności gospodarczej prowadzonej w danym regionie (gospodarka regionalna), kraju (gospodarka narodowa) lub na całym świecie (gospodarka światowa). Działalność ta polega na wytwarzaniu dóbr i świadczeniu usług zgodnie z potrzebami ludności. Najprostszy podział gospodarki wyróżnia trzy sektory: usługi, przemysł, rolnictwo.
  Minister ds. Terytoriów Południowych lub sekretarz stanu południowego departamentu (Secretary of State for the Southern Department), był urzędnikiem ministerialnym w XVII- i XVIII-wiecznej Anglii. W zakresie jego kompetencji znajdowały się sprawy południowych prowincji Anglii oraz Irlandii, Walii i kolonii amerykańskich, a także stosunki z katolickimi krajami Europy. Istnieli też ministrowie północnego departamentu. Urząd przestał istnieć w 1782 r. W 1782 utworzono Home Office i Foreign Office. Odtąd urzędował tylko jeden sekretarz od spraw zagranicznych (Foreign Secretary).
  Maria Teresa Habsburg (ur. 13 maja 1717 w Wiedniu, zm. 29 listopada 1780 tamże) – córka cesarza Karola VI Habsburga i księżniczki Elżbiety von Braunschweig-Wolfenbüttel, córki Ludwika Rudolfa, księcia brunszwickiego na Lüneburgu, królowa Czech i Węgier, niekoronowana cesarzowa od 1745.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.