• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Vonnoh  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Minneapolis Institute of Arts (w skrócie: MIA) – muzeum sztuk pięknych zlokalizowane w Minneapolis w stanie Minnesota w USA na terenie pokrywającym 32,000 m².Robert Henri (ur. 25 czerwca 1865 w Cincinnati, Ohio, Stany Zjednoczone, zm. 12 lipca 1929 w Nowym Jorku) – amerykański malarz realista.
  Życiorys[]

  Robert William Vonnoh urodził się w Hartford, w stanie Connecticut, ale później przeniósł się do Bostonu, gdzie zaczął swoją karierę jako artysta. W 1875 rozpoczął naukę w szkole artystycznej Massachusetts Normal Art School, a w 1880, podobnie jak wielu amerykańskich artystów, wyjechał do Francji na studia w Académie Julian. Studiował pod kierunkiem Lefebvre'a i Boulangera. W 1883 wrócił na krótko do Bostonu by wykładać w Cowles School (w 1884) i School of the Museum of Fine Arts (w 1885)

  Jules Joseph Lefebvre (ur. 14 marca 1836 w Tournan-en-Brie, zm. 24 lutego 1911 w Paryżu), francuski malarz akademicki i pedagog.Butler Institute of American Art – muzeum sztuk pięknych położone w Youngstown (stan Ohio, USA) przy 524 Wick Avenue. Muzeum, znane na świecie jako „muzeum Ameryki”, jest pierwszym muzeum poświęconym sztuce amerykańskiej. Budynek główny z 1919 znajduje się na liście National Register of Historic Places. Misją muzeum jest gromadzenie wszelkiego rodzaju dzieł sztuki stworzonych przez Amerykanów. W jego zbiorach znajduje się obecnie ponad 20 000 eksponatów.

  W 1886 ożenił się z Grace D. Farrell. Miesiąc miodowy spędzili w Grez-sur-Loing we Francji. W 1887 Vonnoh ponownie przyjechał do Francji by kontynuować studia w Académie Julien, ale począwszy od jesieni przez następne trzy lub cztery lata większość czasu spędzał w Grez.

  W 1889 Vonnoh wziął udział w Wystawie Światowej w Paryżu, gdzie odznaczono go brązowym medalem, i w paryskim Salonie. Jego obrazy, malowane pod wpływem impresjonizmu francuskiego i amerykańskiego, odznaczały się ulotną świetlistością, nastrojowością pleneru i wyrazistą techniką, stosowaną dla oddania intymnych pejzaży i portretów. Wiosną 1891 Vonnoh powrócił do Ameryki, by kontynuować nauczanie, tym razem w Pennsylvania Academy of the Fine Arts, gdzie wśród jego uczniów byli m. in. Robert Henri, William Glackens i Maxfield Parrish.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Impast (wł. impasto – ugniatam) – technika stosowana w malarstwie olejnym lub akrylowym (rzadziej temperowym), polegająca na nakładaniu farby grubą, wypukłą warstwą przy pomocy pędzla lub szpachli.

  Po śmierci pierwszej żony w 1896 Vonnoh często zmieniał miejsce zamieszkania dzieląc czas między Amerykę i Francję. W 1899 ożenił się ze znaną rzeźbiarką Bessie Potter, którą później często portetował. Para przeniosła się do Nowego Jorku i pracowała przez wiele lat w letnich koloniach artystycznych Cos Cob i Old Lyme w Connecticut, miejscach ważnych dla rozwoju amerykańskiego impresjonizmu w pierwszych latach XX wieku.

  The National Academy of Design (obecnie The National Academy) – honorowe stowarzyszenie amerykańskich artystów z siedzibą w Nowym Jorku. Przy Akademii działają również muzeum (National Academy Museum) i szkoła sztuk pięknych (National Academy School of Fine Arts). Celem stowarzyszenia jest promocja sztuk pięknych w Ameryce poprzez naukę i działalność wystawienniczą. Akademia zrzesza profesjonalnych artystów: malarzy, rzeźbiarzy i architektów, którzy sami wybierają kolejnych członków.Pennsylvania Academy of the Fine Arts (pol. Akademia Sztuk Pięknych Pensylwanii, Pensylwańska Akademia Sztuk Pięknych) – muzeum sztuk pięknych i uczelnia artystyczna w Filadelfii, założona w 1805 roku jako pierwsza tego typu placówka muzealna i oświatowa w Stanach Zjednoczonych. Znana z kolekcji XIX- i XX-wiecznego malarstwa amerykańskiego, rzeźby i grafiki. W salach wystawowych eksponowane są również prace studentów uczelni.

  W 1906 Vonnoh został członkiem National Academy of Design W 1907 roku oboje z Bessie powrócili do Grez, gdzie Vonnoh pozostał do 1911. Miał zwyczaj corocznie spędzać tam czas, aż do wybuchu I wojny światowej. W 1922 roku powrócił ponownie do Grez mieszkając od tego czasu na stałe przeważnie we Francji, gdzie w 1933 zmarł.

  Art Institute of Chicago (AIC) (Instytut Sztuki w Chicago) to encyklopedyczne muzeum sztuk pięknych położone w Chicago w Grant Park przy South Michigan Avenue 111. Muzeum posiada w swoich zbiorach jedną z najwspanialszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego, obejmującą ponad 3500 dzieł począwszy od XII aż do połowy XX w., w tym znaczącą kolekcję dzieł sztuki okresu impresjonizmu i postimpresjonizmu. Znaczącą część zbiorów muzeum stanowi ponadto sztuka amerykańska, rzemiosło artystyczne, sztuka Azji oraz sztuka współczesna. Muzeum jest połączone z uczelnią artystyczną School of the Art Institute of Chicago i kierowane przez dyrektora i przewodniczącego Jamesa Cuno. Pod względem powierzchni jest drugim muzeum sztuki w Stanach Zjednoczonych po Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.Bessie Potter Vonnoh (ur. jako Bessie Onahotema Potter 17 sierpnia 1872 w Saint Louis, Stany Zjednoczone, zm. 8 marca 1955 w Nowym Jorku) – amerykańska rzeźbiarka, znana przede wszystkim z niewielkich rzeźb rodzajowych przedstawiających współczesne jej kobiety i matki z dziećmi. Członkini Society of American Artists i National Academy of Design.

  Za życia ceniono jego prace za "pomysłową technikę i dobry smak". Dziś jego obrazy można oglądać m.in. w Metropolitan Museum of Art, Museum of Fine Arts w Bostonie i Art Institute of Chicago.

  Twórczość[]

  1
  Towarzysz z pracowni
  2
  Maki (fragment)
  Naturalizm i impresjonizm w twórczości Vonnoha

  W rozwoju amerykańskiego impresjonizmu Robert Vonnoh odegrał istotną rolę zarówno jako malarz, jak i nauczyciel (Boston, Filadelfia). Był jednym z pierwszych malarzy, którzy wprowadzili europejski impresjonizm do Ameryki. Jego płótna, wyważone kompozycyjnie, odznaczały się chłodnymi tonami, światłem i nastrojowością.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Hartford – stolica amerykańskiego stanu Connecticut, w przeszłości siedziba hrabstwa o tej samej nazwie (do roku 1960, kiedy to Connecticut rozwiązał instytucję wszelkich organów władzy na poziomie hrabstwa). Za sprawą populacji liczącej 124 775 mieszkańców (2010), jest to trzecie najbardziej zaludnione miasto w Connecticut i siódme w Nowej Anglii. Greater Hartford stanowi z kolei najbardziej zaludniony obszar metropolitalny w Connecticut, dzięki populacji przekraczającej 1,2 miliona osób (2010).

  W wielu figuralnych płótnach Vonnoha z lat 80. XIX wieku widoczne jest jego przywiązanie do silnego, tonalnego naturalizmu, ale począwszy od 1888 zaczął pracować w plenerze tworząc jasne, kolorowe pejzaże i studia kwiatów z natury, odzwierciedlające jego zainteresowanie estetyką impresjonizmu. Przykładem tych dwóch różnych tendencji są powstałe w tym samym 1888 roku obrazy Towarzysz z pracowni (Companion of the Studio) (Pennsylvania Academy of the Fine Arts) i namalowane w kilku wersjach kolorowe Maki (Indianapolis Museum of Art i Terra Foundation for American Art w Chicago). Zainteresowanie impresjonizmem przypisywane jest wpływowi irlandzkiego malarza Roderica O'Conora, który sam w 1886 zaadoptował jasne, czyste barwy i gruby impast, być może podczas pobytu w Grez w tym samym roku. Innym źródłem impresjonistycznych inspiracji Vonnoha mógł też być Alfred Sisley, pracujący w pobliżu, w Moret-sur-Loing.

  Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).Gustave Rodolphe Clarence Boulanger (ur. 25 kwietnia 1824 w Paryżu, zm. październik 1888 tamże) – francuski malarz akademicki, orientalista.

  Maki okazały się studiami przygotowawczymi do namalowanego w 1890 obrazu Na flandryjskim polu, gdzie śpią żołnierze i rosną maki; obecnie w zbiorach Butler Institute of American Art) – największego i najbardziej ambitnego dzieła w karierze artysty. Temat maków był rozpowszechniony w malarstwie francuskim i impresjonistycznym. Claude Monet w 1885 namalował Pole maków w Giverny. Płótno zwróciło na siebie uwagę, gdy znalazło się na pierwszej wielkiej amerykańskiej wystawie dzieł francuskiego impresjonizmu, zorganizowanej w kwietniu 1886 w nowojorskiej siedzibie American Art Association. W 1885 maki malowali w Grez również szwedzki malarz, Karl Nordström (Malmö konstmuseum, Szwecja) i Amerykanin, Theodore Robinson.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Museum of Fine Arts w Bostonie zapoczątkowało swoją działalność 4 lipca 1876. Budynek muzeum na Copley Square mieścił w sobie w tym czasie 5600 dzieł sztuki. Przez następne kilka lat kolekcja powiększała się. W 1909 muzeum zostało przeniesione do swojej obecnej lokalizacji na Huntington Avenue. Dziś jego kolekcja składa się z ok. 450 tysięcy eksponatów z rozmaitych okresów od starożytności do współczesności. Muzeum organizuje również tymczasowe wystawy i realizuje programy edukacyjne.
  1
  Kwitnąca jabłoń, 1903, Minneapolis Institute of Arts
  2
  Czas wiosny, rok ?, kolekcja prywatna
  4
  Wieczorem, rok ?, kolekcja prywatna
  5
  Za rzeką (Grez) , 1890, kolekcja prywatna
  Pejzaże

  Oprócz pejzaży Vonnoh namalował również ponad 500 portretów.

  Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.Wystawy światowe – nazwa zwyczajowo nadawana cyklicznym ekspozycjom prezentującym dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Ciałem zajmującym się organizacją wystaw jest Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych (Bureau International des Expositions), powstałe w 1928 w wyniku umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez większość państw Ligi Narodów.
  1
  Bessie Potter Vonnoh, 1907, kolekcja prywatna
  2
  Opal ognisty, rok ?, kolekcja prywatna
  3
  Butelka dziecka, rok ?, kolekcja prywatna
  4
  Dziewczyna z makami, 1888, kolekcja prywatna
  5
  Bessie Potter Vonnoh przy toaletce, 1912, kolekcja prywatna
  6
  Lea, 1923, kolekcja prywatna
  Portrety i akty


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pejzaż (fr. paysage) – malarstwo krajobrazowe, czyli malarstwo przedstawiające krajobraz, widok natury lub otoczenia miejskiego.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Salon – czasowa wystawa, prezentowana publicznie, przedstawiająca dorobek współczesnych artystów. Salony organizowane są cyklicznie, przeważnie przez instytucje.
  Karl Fredrik Nordström (ur.11 lipca 1855 na wyspie Tjörn – zm. 16 sierpnia 1923 w Sztokholmie) – szwedzki malarz. Malował głównie krajobrazy. W latach 1896–1920 przewodniczący szwedzkiego Związku Artystów (szw. Konstnärsförbundet). Pod koniec XIX w. należał do tzw. Szkoły z Varberg (Varbergsskolan).
  Nicea (fr. Nice, wł. Nizza, prow. Niça, Nissa) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.
  Alfred Sisley (ur. 30 października 1839 w Paryżu, zm. 29 stycznia 1899 w Moret-sur-Loing) – francuski malarz impresjonista pochodzenia brytyjskiego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama