• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Urquhart

  Przeczytaj także...
  Arnhem (niem. Arnheim) – miasto we wschodniej Holandii nad Dolnym Renem, stolica prowincji Geldria. Arnhem jest częścią regionu miasta Arnhem-Nijmegen, aglomeracji z 736.000 mieszkańców.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  Robert "Roy" Elliott Urquhart (ur. 28 listopada 1901 w Shepperton, zm. 13 grudnia 1988 w Menteith) – brytyjski oficer, generał major, dowódca 1. Dywizji Powietrznodesantowej podczas operacji Market Garden.

  Medal Brązowego Lwa (Bronzen Leeuw) - holenderskie wysokie odznaczenie wojskowe. Został ustanowiony jako wypełnienie luki pomiędzy Orderem Wojskowym Wilhelma, a Brązowym Krzyżem.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urquhart uczęszczał do Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst zanim został powołany do Highland Light Infantry w 1920 roku. Gdy stacjonował na Malcie ze swoim batalionem, zaprzyjaźnił się z aktorem Davidem Nivenem (późniejszym zdobywcą Oscara).

  Urquhart służył w Indiach przez pierwsze lata II wojny światowej. Pozostał tam do roku 1941, kiedy został wysłany do Afryki Północnej, a następnie mianowany na stanowisko oficera sztabu w 3. Dywizji w Wielkiej Brytanii. W latach 1941 i 1942, został awansowany na podpułkownika i dowodził 2. batalionem piechoty lekkiej księcia Kornwalii do roku 1943, kiedy to został powołany na stanowisko oficera sztabu w 51 Dywizji Piechoty, która stacjonowała w Afryce Północnej. Przez krótki czas dowodził brytyjską 231 Brygadą Piechoty, który walczyła na Sycylii.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Podpułkownik (ppłk) – wysoki stopień oficerski. W Wojsku Polskim bezpośrednio poprzedzający pułkownika, a powyżej stopnia majora. Jest zaliczany w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych.

  Do 1944 roku był wyższym oficerem XII Korpusu. Jednak w tym roku, powierzono mu dowodzenie 1 Dywizją Powietrznodesantową. Jego dawny dowódca (generał-major G. F. Hopkinson) został zabity we Włoszech, a jego następca, generał brygady Eric Down został przeniesiony do Indii. Jak na ironię, Urquhart był skłonny do choroby powietrznej i nigdy nie był członkiem ani nie dowodził jednostką powietrzną. Chociaż był nowicjuszem operacji powietrznodesantowych, dowodził dywizją podczas operacji Market Garden we wrześniu 1944 roku i został zrzucony w Arnhem w Holandii w celu zabezpieczenia przeprawy przez Ren. Jego dywizja walczyła bez wsparcia przeciwko II Korpusowi Pancernemu SS przez 9 dni. Odnosiła coraz bardziej dotkliwe straty, rozpaczliwie walcząc o utrzymanie kurczącego się obwodu obronnego, dopóki nie otrzymała rozkazu do wycofania resztek oddziału w dniu 25 września. W ciągu tych dziewięciu dni ciężkich walk oddział stracił ponad trzy czwarte swojej siły. Rozbita dywizja została wycofana do Wielkiej Brytanii i już nie wzięła udziału w II wojnie światowej. Został odznaczony Medalem Brązowego Lwa za dowodzenie.

  1 Dywizja Powietrznodesantowa – dywizja powietrznodesantowa armii brytyjskiej z okresu II wojny światowej. Jednostka powstała pod koniec 1941 r. po tym, jak brytyjski premier Winston Churchill zażądał utworzenia sił powietrznodesantowych i początkowo znajdowała się pod dowództwem gen. Fredericka A. M. Browninga. Była jedną z dwóch dywizji powietrznodesantowych utworzonych przez armię brytyjską podczas tej wojny, drugą z nich była 6 Dywizja Powietrznodesantowa, utworzona w maju 1943 r., z wykorzystaniem byłych jednostek 1 Dywizji Powietrznodesantowej. Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.

  Po zakończeniu wojny pracował na kilku stanowiskach sztabowych na Malajach podczas toczącego się tam powstania. Po odejściu z armii w 1955 roku został kierownikiem w przemyśle stalowym, emerytowanym w 1970 roku. W 1958 roku napisał książkę o bitwie o Arnhem.

  W filmie O jeden most za daleko gen. Urquharta zagrał Sean Connery.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Malta – największa z wysp w archipelagu Wysp Maltańskich, należącego do Malty. Krajobraz wyspy zdominowany jest przez pasma niskich wzgórz o pokrytych polami stokach.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Market Garden – działania jednostki Urquharta (en)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. R. Urquhart Arnhem: Britain's Infamous Airborne Assault of World War II
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Oficer − żołnierz zawodowy lub żołnierz rezerwy posiadający stopień wojskowy co najmniej podporucznika, pełniący zazwyczaj służbę na stanowisku dowódcy, instruktora, członka sztabu, a także na stanowisku szczególnym (np. sędzia sądu wojskowego, prokurator wojskowy, lekarz, pilot) lub na innym stanowisku.
  28 listopada jest 332. (w latach przestępnych 333.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 33 dni.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Shepperton – miasto w Anglii, w hrabstwie Surrey, w dystrykcie Spelthorne. Leży 26 km na południowy zachód od centrum Londynu. Miasto liczy 10 796 mieszkańców.
  Malaje (ang. i malajski Malaya) – nazwa stosowana do dawnych posiadłości brytyjskich na Półwyspie Malajskim (do 1946 r. kilku, następnie jednej powstałej w wyniku ich połączenia), od 1957 r. zaś do niepodległego państwa, które w 1963 roku przekształciło się w Malezję (malajski Malaysia). Dla okresu do 1957 roku stosowana jest także nazwa Malaje Brytyjskie.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.