• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Sean Leonard  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  James Evan Wilson – postać fikcyjna, bohater dramatu medycznego stacji FOX Dr House, grany przez Roberta Seana Leonarda.Joanne Gignilliat Trimmier Woodward (ur. 27 lutego 1930 w Thomasville w stanie Georgia) – amerykańska aktorka, laureatka Oscara w 1958 roku dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

  Robert Sean Leonard, właściwie Robert Lawrence Leonard (ur. 28 lutego 1969 w Westwood) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Nominowany do nagrody Tony w kategorii za najlepszą drugoplanową rolę męską w sztuce teatralnej w latach 1993, 2001 oraz 2003 i zdobył nagrodę w 2001.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Westwood, w stanie New Jersey jako syn Joy P (z domu Leonard) i Roberta Howarda Leonarda, nauczyciela języka hiszpańskiego. Dorastał wraz ze swoim bratem Seanem Robertem Leonard w Ridgewood, w New Jersey. Gdy miał siedem lat, jego najlepszym kolegą był Casper Van Dien, mieszkali w tym samym bloku, chodzili na wyścigi gokartów i do cyrku.

  Bronx – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.Wiele hałasu o nic (org. Much Ado About Nothing) – film z 1993 w reżyserii Kennetha Branagha, ekranizacja Wiele hałasu o nic Williama Szekspira.

  Mając 12 lat zadebiutował w roli Artfula Dodgera w przedstawieniu Oliver! (1981) w New Players Summerstock Theatre w New Jersey. Dwa lata później grał na deskach Ridgewood Theater. Po ukończeniu Ridgewood High School, studiował historię na Fordham University w nowojorskim Bronx i kontynuował edukację w School of General Studies przy Uniwersytecie Columbia. Studiował aktorstwo także w Herbert Berghof Studio.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Stephen Joshua Sondheim (ur. 22 marca 1930 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta musicali teatralnych, kompozytor i autor tekstów piosenek (m.in. musicalu West Side Story), laureat nagrody Pulitzera za scenariusz do musicalu Niedziela w parku z Georgem, odznaczony Medalem Wolności i National Medal of Arts.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W wieku siedemnastu lat zagrał w sztukach: Sally odeszła, ona opuściła swoje imię (Sally's Gone, She Left Her Name, 1985) na Off-Broadwayu, musicalu Stephena Sondheima W lasach (Into the Woods, 1986) w Playwrights Horizons i Wspomnienia z Brighton Beach (Brighton Beach Memoirs, 1986) jako Eugene w Ogunquit Playhouse w Maine i na Broadwayu, gdzie rok później w pojawił się w przedstawieniu Złamany kod (Breaking The Code, 1987) jako Christopher Morcum.

  Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  Po raz pierwszy wystąpił na ekranie w telewizyjnym dramacie ABC Moje dwie miłości (My Two Loves, 1986) z Lynn Redgrave oraz kinowej komedii sci-fi Śmiertelna gra (The Manhattan Project, 1986) u boku Johna Lithgow i Cynthii Nixon.

  Wielkim osiągnięciem stała się rola Neila Perry’ego, wspaniałego syna i dumy Akademii Wellton'a, niedoszłego aktora doprowadzanego do samobójstwa przez swojego despotycznego ojca w dramacie Petera Weira Stowarzyszenie Umarłych Poetów (Dead Poets Society, 1989) z Robinem Williamsem i Ethanem Hawke, z którym prywatnie się zaprzyjaźnił.

  Wiek niewinności – amerykański film fabularny (melodramat) z 1993 roku, nakręcony na podstawie powieści Edith Wharton.HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.

  W dramacie Jamesa Ivory Pan i pani Bridge (Mr. and Mrs. Bridge, 1990) był synem konserwatystów (Paul Newman, Joanne Woodward), w ekranizacji komedii szekspirowskiej Wiele hałasu o nic (1993) wystąpił w roli hrabiego Florencji Claudio, w telewizyjnym dramacie HBO Przed zmierzchem (In the Gloaming, 1997) zagrał młodego pacjenta chorego na AIDS, w sportowym dramacie sensacyjnym Wyścig (2001) pojawił się jako złoczyńca, chorobliwie ambitny brat i menedżer kierowcy rajdowego (Kip Pardue).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Casper Van Dien, właściwie Casper Robert Van Dien Jr. (ur. 18 grudnia 1968 roku w Milton, na Florydzie) – amerykański aktor i producent telewizyjny i filmowy.

  W swoim dorobku teatralnym ma m.in. kreację Romea w dramacie szekspirowskim Romeo i Julia (1988) przy Riverside Shakespeare Company. Za rolę A. E. Housmana w sztuce Toma Stopparda Wynalazek miłości (The Invention of Love, 2001) został uhonorowany nagrodą Tony.

  Zyskał sympatię telewidzów w roli onkologa doktora Jamesa Wilsona w serialu Fox Dr House (2004-2012).

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Podporucznik (ppor.) – najniższy stopień oficerski w Wojsku Polskim, z korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu podporucznika na naramiennikach nosi dwie gwiazdki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.
  Cyrk – widowisko rozrywkowe, ukształtowane w Anglii w XVIII wieku (Philip Astley w 1768 otworzył w Londynie pierwszy nowożytny cyrk), nawiązujące do tradycji starożytnego Rzymu gdzie cyrkiem była odkryta budowla z areną, otoczona amfiteatralną widownią (najsłynniejszy Circus Maximus), gdzie występowali akrobaci, tancerze i urządzano wyścigi kwadryg. Obecnie sztuka cyrkowa składa się m.in. z pokazów akrobatycznych, ekwilibrystycznych, tanecznych i tresury zwierząt.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.