• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Sadowski

  Przeczytaj także...
  Kaseta – album zespołu Kult, wydany w 1989 roku. Zdecydowanie rockowy, z wyraziście naznaczoną sekcją rytmiczną i partiami gitary prowadzącej, zagranej przez Rafała Kwaśniewskiego. W tekstach Kazik często wraca do tematu swojego pobytu w Londynie (Oni chcą ciebie, Londyn). Najbardziej rozpoznawalne piosenki z tego albumu to Po co wolność i Czekając na królestwo J.H.W.H.. W 1995 roku S.P. Records wydaje wznowienia albumu na kasecie i po raz pierwszy na płycie kompaktowej, na której specjalnie dograno bonusowy utwór - cover Lipcowy poranek (July Morning Kena Hensleya).Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.
  Chmury nie było – drugi album studyjny polskiej grupy muzycznej Kobong. Wydawnictwo ukazało się w 1997 roku nakładem wytwórni muzycznej Metal Mind Records. Nagrania zostały zarejestrowne w listopadzie 1996 roku w Buffo Studio w Warszawie oraz na przełomie stycznia i lutego 1997 w DR Studio w Wiśle. Płyta uzyskała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album roku - hard & heavy.

  Robert „Sadek” Sadowski (ur. 24 listopada 1963, zm. 25 stycznia 2005 w Warszawie) – polski gitarzysta rockowy. Znany z działalności w wielu polskich zespołach rockowych od połowy lat 80. zeszłego wieku.

  Jedną z pierwszych formacji, w których grał „Sadek”, był Szklany Markiz. Pierwszym zawodowym zespołem było Madame (od 1984), w którym występował wraz z Robertem Gawlińskim. Po rozwiązaniu zespołu w 1986 roku „Sadek” związał się z wokalistą Jarkiem Wajkiem oraz basistą Wojtkiem Trześniowskim (Pancerny), z którymi stworzyli formację Lizard's Day.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Bogdan Kondracki (ur. 23 czerwca 1968) - polski muzyk, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista i producent muzyczny. Były członek zespołów Kobong, Neuma i NYIA. Współpracuje z Andrzejem Smolikiem, zespołem Futro. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Około 1989 roku brał udział w nagraniu albumu Kultu Kaseta.

  Następnie dołączył do punkowej grupy Deuter, z którą wystąpił w 1989 roku na festiwalu w Jarocinie. Był to ostatni koncert zespołu Deuter w tym składzie. Większość muzyków z tego zespołu wraz z nowym wokalistą postanowiło kontynuować twórczość pod szyldem Houk. Brał udział w powstaniu albumów Soul Ammunition, Natural Way (Full Noize) i Transmission Into Your Heart.

  Deuter – polski zespół punkrockowy, który w późniejszym czasie łączył ten gatunek z innymi elementami muzyki tj. rap, funky, soul.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Należał do składu zespołu Immanuel i w lipcu 1993 w Studiu Izabelin nagrał z nim materiał na płytę Moons (niewydaną).

  W grudniu 1993 odszedł z zespołu Houk i wiosną 1994 roku wraz z Bogdanem Kondrackim założył zespół Kobong, z którym nagrał dwie płyty Kobong oraz Chmury nie było.

  W tym czasie powrócił do współpracy z ówczesnym liderem Wilków Robertem Gawlińskim przy jego płytach Solo oraz X.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Robert Gawliński (ur. 31 sierpnia 1963 w Warszawie) – polski muzyk rockowy i wokalista, współtwórca zespołu Madame, autor tekstów i lider zespołu Wilki, późniejszy artysta kariery solowej. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Kolejną formacją, którą „Sadek” powołał do życia, był Robot. Zespół nie zyskał popularności i po upadku tego przedsięwzięcia artysta zaczął grać na gitarze na ulicach. Z młodymi ludźmi, z którymi muzykował, nagrał materiał Starówka. W 2004 roku ukończył budowę studia Robot - Media.

  Houk - polska grupa muzyczna, istniejąca w latach 1988-2003, grająca muzykę z pogranicza hard rocka, grunge, reggae i hardcore punk.Izabelin Studio - zespół obejmujący trzy studia nagrań (produkcyjne i postprodukcyjne), zlokalizowany w Izabelinie pod Warszawą. Przedsiębiorstwo realizuje także nagrania koncertowe, przygotowując materiał do wydań CD i DVD. Współpracuje z firmami specjalizującymi się w organizacji koncertów oraz instalacji oświetlenia czy efektów pirotechnicznych, współtworząc widowiska telewizyjne i teatralne. Rejestruje głównie muzykę rockową, także pop i inne gatunki. Z usług studia korzystały liczne polskie zespoły i soliści, m.in. KAT, Perfect, Big Day, Hey, Edyta Bartosiewicz, Kasia Kowalska, Closterkeller, Wilki, Ich Troje, Urszula, Wojciech Waglewski, Tomasz Stańko, Voo Voo, Maryla Rodowicz, Elektryczne Gitary, Ziyo, Dead Infection i inni. Wytwórnia - prowadzona przez tandem Andrzej Puczyński i Katarzyna Kanclerz - zaliczana jest do najbardziej wpływowych w Polsce .

  Zmarł na atak serca.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. i, Robert Sadowski nie żyje, muzyka.onet.pl, 27 stycznia 2005 [dostęp 2012-06-23] (pol.).
  2. Polska Fundacja Muzyczna, Kalendarium Muzyczne – Listopad, pfm.waw.pl [dostęp 2012-06-23] [zarchiwizowane z adresu 2009-11-16] (pol.). (arch.)

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Robert Sankowski, Robert Sadowski: chłopak z gitarą, muzyka.onet.pl, 25 stycznia 2015 [dostęp 2015-01-26] (pol.).
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Robert Sadowski w bazie Archiwum Polskiego Rocka
 • Archiwum Polskiego Rocka – wortal muzyczny dla kolekcjonerów płyt istniejący od 9 lipca 2000 roku publikujący informacje o polskich płytach rockowych. Dodatkowo 17 października 2005 roku autor strony wydał książkę o tym samym tytule, zawierającą opis ponad 2300 płyt 230 zespołów.24 listopada jest 328. (w latach przestępnych 329.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 37 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kobong – pierwszy album studyjny polskiej grupy muzycznej Kobong. Wydawnictwo ukazało się w 1995 roku nakładem Izabelin Studio i PolyGram Polska. Płyta została nagrana w warszawskim Studio S-4 we współpracy z realizatorem Leszkiem Kamińskim. Nagrania uzyskały nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album roku - muzyka alternatywna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.