• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Richardson - operator

  Przeczytaj także...
  27 sierpnia jest 239. (w latach przestępnych 240.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 126 dni. William Oliver Stone (ur. 15 września 1946 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Zdobywca trzech Oscarów.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Robert Bridge Richardson (ur. 27 sierpnia 1955 w Hyannis w stanie Massachusetts) – amerykański operator filmowy, wieloletni współpracownik takich reżyserów jak Oliver Stone, Martin Scorsese czy Quentin Tarantino; trzykrotny laureat Oscara za najlepsze zdjęcia.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończył Rhode Island School of Design, specjalizując się w dziedzinie filmu i animacji.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Jego żoną była Monona Wali, z którą ma dwoje dzieci. Związek został jednak zakończony rozwodem.

  Od 1992 roku jest członkiem American Society of Cinematographers (Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych).

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Robert Richardson (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-12-13].
  2. Robert Richardson – Ciekawostki (ang.). filmweb.pl. [dostęp 2011-12-11].
  3. Robert Richardson – Biography (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-12-13].
  4. Robert Richardson – Awards (ang.). imdb.com. [dostęp 2019-01-15].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Quentin Jerome Tarantino (ur. 27 marca 1963 w Knoxville w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu filmowego (obok Davida Lyncha oraz braci Coen).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Oscar za najlepsze zdjęcia przyznawany jest przez Amerykańską Akademię Filmową od 1928 roku dla najlepszego operatora. W latach 1939-67 przyznawano oddzielnie nagrodę za zdjęcia czarno-białe i kolorowe.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  The Rhode Island School of Design (RISD; wym. rɪzdi) – amerykańska Akademia Sztuk Pięknych zlokalizowana w Providence, Rhode Island.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Martin Scorsese (ur. 17 listopada 1942 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser, scenarzysta, montażysta, aktor i producent filmowy. Laureat Oscara za reżyserię filmu Infiltracja (2007), doktor honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.