• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert R. Livingston

  Przeczytaj także...
  Artykuły konfederacji i wieczystej unii (ang. Articles of Confederation and Perpetual Union), w skrócie często określane po prostu jako artykuły konfederacji to zasady ustrojowe przyjęte wspólnie przez 13 byłych kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej. Zasady zostały uzgodnione przez Kongres Kontynentalny 15 listopada 1777 roku i weszły w życie 1 marca 1781 roku, gdy zostały ratyfikowane przez wszystkie trzynaście stanów, które przyjęły nazwę Stanów Zjednoczonych Ameryki. Artykuły konfederacji zostały zastąpione przez Konstytucję Stanów Zjednoczonych 4 marca 1789 roku.Traktat Jaya – The Jay Treaty. Znany także jako Traktat Londyński – Treaty of London. Traktat zawarty pomiędzy Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi 19 listopada 1794 roku.
  Thomas Jefferson (ur. 13 kwietnia 1743 w Shadwell w stanie Wirginia, zm. 4 lipca 1826 w Charlottesville) – amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA (1801–1809), założyciel stanowego University of Virginia. Pochodził z zamożnej rodziny o wysokim statusie społecznym.

  Robert R. Livingston (ur. 16 listopada/27 listopada 1746 w Nowym Jorku, zm. 26 lutego 1813 w Clermont) – amerykański prawnik, polityk i dyplomata. Jeden z twórców Deklaracji Niepodległości i Ojców założycieli Stanów Zjednoczonych.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Robert Livingston urodził się 27 listopada 1746 roku w Nowym Jorku. Pochodził z arystokratycznej rodziny – jego ojciec był znanym sędzią, a bratem – Edward Livingston. Livingston ukończył prawo na King’s College (ob. Columbia University) w 1765 roku, a następnie odbył praktykę u kuzyna swego ojca – Williama Livingstona. W 1770 roku poślubił Mary Stevens, córkę właściciela ziemskiego z New Jersey. W latach 1775-1776 uczestniczył w obradach Drugiego Kongresu Kontynentalnego w Filadelfii, gdzie został powołany do pięcioosobowej komisji mającej opracować projekt Deklaracji Niepodległości. Był biernym członkiem komisji i nie był sygnatariuszem dokumentu. Brał udział w następnych sesjach Kongresu w latach 1779-1781 i 1784-1785, gdzie uczestniczył w komisjach spraw zagranicznych i finansów. Wraz z Johnem Jayem i Gouverneurem Morrisem opracował projekt konstytucji Nowego Jorku w 1777 roku.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Alexander Hamilton (ur. 11 stycznia 1755 lub 1757 w Charlestown, zm. 12 lipca 1804) – polityk amerykański, przywódca Federalistów, twórca dolara amerykańskiego.

  W tym samym roku został sędzią stanowym Nowego Jorku, pełniąc ten urząd przez następne 24 lata. Na mocy Artykułów Konfederacji, w latach 1781-1783, był także pierwszym sekretarzem Departamentu Spraw Zagranicznych. Pod koniec lat 80. XIX wieku, wraz z Johnem Jayem i Alexandrem Hamiltonem, zaczął organizować stronnictwo polityczne, nazwane później Partią Federalistyczną. Jednak w 1791 związał się z Thomasem Jeffersonem i jego Partią Demokratyczną Republikańską i w związku z tym prezentował sympatie profrancuskie i sprzeciwiał się traktatowi Jaya. W 1801 roku prezydent Jefferson mianował Livingstona ministrem pełnomocnym we Francji. Był on jednym z głównych negocjatorów zakupu Luizjany z 1803 roku.

  Nauki prawne – zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.Dyplomacja – negocjowanie umów między państwami, w celu zawarcia korzystnych umów handlowych oraz pozyskania wsparcia wojskowego dla reprezentowanego kraju. Dyplomacja wiąże się też z rozwiązywaniem w pokojowy sposób problemów między państwami. Dwa tysiące lat temu wielki rzymski prawnik i filozof, Cyceron powiedział: „Istnieją dwa sposoby rozstrzygania sporów: jeden przy pomocy argumentów, drugi przy użyciu siły; a ponieważ pierwszy z nich jest właściwy człowiekowi, a drugi dzikim zwierzętom, należy uciec się do drugiego sposobu tylko wówczas, gdy nie możemy użyć pierwszego”. Inaczej mówiąc, siła argumentów, a nie argument siły – oto kwintesencja dyplomacji.

  W 1805 Livingston przeszedł na emeryturę. Zajął się wówczas konstrukcją pierwszego statku parowego, który zbudował wraz z Robertem Fultonem. Pierwszy rejs parowca odbył się w 1807 roku na rzece Hudson. Robert Livingston zmarł 26 lutego 1813 w Clermont.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Robert R. Livingston (ang.). Encyklopedia Britannica. [dostęp 2015-03-26].
  2. Robert R. Livingston (ang.). Encyclopedia of World Biography.. [dostęp 2015-03-26].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
 • Hudson - rzeka w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jej długość wynosi 492 km, a powierzchnia dorzecza 35 tys km. Rzeka Hudson wypływa z obszaru wyżynno-górskiego Adirondack, w pobliżu szczytu Marcy, następnie płynie głębokim obniżeniem przez północne pasma Appalachów, po czym uchodzi do zatoki Upper New York Bay, (Ocean Atlantycki). Rzeka Hudson posiada połączenia kanałowe z systemem Wielkich Jezior (New York State Barge Canal) i Rzeką Świętego Wawrzyńca (Champlain Canal)International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podstawę do nawiązania stosunków dyplomatycznych Francji i USA stanowiły francusko-amerykański traktat sojuszniczy i i francusko-amerykański traktat o przyjaźni i handlu. Conrad-Alexandre Gérard został w tym roku pierwszym ambasadorem Francji w USA, a Benjamin Franklin pierwszym ambasadorem USA we Francji.
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Komitet Pięciu (ang. Committee of Five) – pięcioosobowa komisja, powołana przez II Kongres Kontynentalny do opracowania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. W jej skład wchodzili: Thomas Jefferson, John Adams, Robert R. Livingston, Roger Sherman i Benjamin Franklin.
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Partia Federalistyczna (ang. Federalist Party), w skrócie federaliści, to amerykańskie stronnictwo polityczne, założone w 1792 roku przez Alexandra Hamiltona i istniejące do lat 20. XIX wieku. Program partii zakładał silną władzę federalną i poparcie dla Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Najwięcej zwolenników miała w stanach Nowej Anglii. Wywodzili się z niej między innymi Alexander Hamilton, pierwszy Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych oraz John Adams, pierwszy wiceprezydent i drugi prezydent Stanów Zjednoczonych. Przeciwnikami politycznymi Partii Federalistycznej byli antyfederaliści, a później Partia Demokratyczno-Republikańska.
  Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych – akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Ogłoszona 4 lipca 1776 w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.