• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Protin

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Reims – miasto i gmina w północno-wschodniej części Francji w regionie administracyjnym Szampania-Ardeny, w departamencie Marna. Położone w odległości ok. 160 km od Paryża nad rzeką Vesle.

  Robert Protin (ur. 10 czerwca 1872 w Liège - zm. 4 listopada 1953 tamże) – belgijski kolarz torowy i szosowy, złoty medalista torowych mistrzostw świata.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Robert Protin osiągnął w 1895 roku, kiedy zdobył złoty medal w sprincie indywidualnym zawodowców podczas torowych mistrzostw świata w Kolonii. W zawodach tych bezpośrednio wyprzedził Amerykanina George'a Bankera oraz swego rodaka Émile'a Hueta. Jako że konkurencja ta debiutowała na mistrzostwach świata, Protin został pierwszym oficjalnym mistrzem świata. Był to jednak jedyny medal wywalczony przez niego na międzynarodowej imprezie tej rangi. W 1895 roku ustanowił także rekord świata na dystansie 500 m. Ponadto czterokrotnie zdobywał złote medale torowych mistrzostw kraju w swej koronnej konkurencji. Startował również w wyścigach szosowych, wygrywając między innymi kryteria w Oostende (1895), Wiedniu i Antwerpii (1895) oraz Hadze i Reims (1898). Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich.

  George Banker (ur. 8 sierpnia 1874 w Pittsburghu - zm. 24 lutego 1955 tamże) – amerykański kolarz torowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.3. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1895 odbyły się w Kolonii, w Cesarstwie Niemieckim. Z programu mistrzostw zniknął wyścig na 10 km amatorów, a wprowadzono sprint oraz wyścig ze startu zatrzymanego zawodowców. Były to więc pierwsze mistrzostwa, w których startować mogli zawodowcy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ostenda (hol.Oostende, fr.Ostende) – miasto w północno-zachodniej Belgii, na wybrzeżu Morza Północnego, w prowincji Flandria Zachodnia.
  Liège (nid. Luik, niem. Lüttich, wal. Lidje, łac. Leodium) – miasto we wschodniej Belgii, nad Mozą, w pobliżu granicy z Holandią i Niemcami. Największy ośrodek francuskiego obszaru językowego w Belgii. Stolica prowincji o tej samej nazwie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.