• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Plomin

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Psycholog – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii (po ukończeniu studiów podyplomowych w tym zakresie) oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej.
  Ciąża bliźniacza, bliźnięta, dwojaczki – rodzaj ciąży wielopłodowej, w której w macicy rozwijają się jednocześnie dwa płody.

  Robert Plomin (ur. 1948 w Chicago, Illinois) – amerykański psycholog.

  Życie i działalność[ | edytuj kod]

  Robert Plomin uzyskał w 1970 roku licencjat z psychologii na DePaul University w Chicago (Illinois), a doktorat, także z psychologii, w 1974 roku na University of Texas w Austin. Następnie pracował w Instytucie Genetyki Zachowania na University of Colorado w Boulder. W latach 1986-1994 pracował na Pennsylvania State University badając bliźnięta wychowane razem oraz osobno. Obecnie pracuje w Instytucie Psychiatrii w King’s College w Londynie i prowadzi badania nad wczesnym rozwojem bliźniąt (program ten obejmuje wszystkie bliźnięta urodzone w Anglii w latach 1994-1996). W badaniach tych skupia się na opóźnieniach rozwoju występujących we wczesnym dzieciństwie oraz na powiązaniach tych opóźnień z problemami w zachowaniu.

  John C. DeFries (ur. 1934) – amerykański genetyk behawioralny. Pełnił funkcję przewodniczącego Behavior Genetics Association. Prowadził badania zarówno na ludziach, jak i na zwierzętach. Boulder – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kolorado, położone u podnóża Gór Skalistych, około 50 km na północny zachód od Denver. Miasto liczy 91,7 tys. mieszkańców, a jego bezpośredni obszar metropolitalny (hrabstwo Boulder) 280,4 tys. mieszkańców. Miasto jest częścią zespołu miejskiego miasta Denver, liczącego 2,6 mln mieszkańców (dane z 2005).

  Plomin najlepiej znany jest z badań nad bliżniętami oraz badań z zakresu genetyki zachowania. Na tym polu dokonał dwóch ważnych odkryć. Po pierwsze wykazał znaczenie „środowiska niewspółdzielonego” (ang. non-shared environment) – termin ten wprowadził na określenie środowiskowych czynników, które powodują, że dzieci wychowujące się w tych samej rodzinie różnią się. Po drugie zwrócił uwagę, że wiele ze środowiskowych miar w psychologii nosi znamiona wpływu genetyki, i że czynniki genetyczne mogą pośredniczyć w powiązaniach pomiędzy miarami środowiskowymi a skutkami w rozwoju.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Kolorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.

  Plomin pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Genetyki Zachowania. W 1994 roku był jednym z 52 specjalistów, którzy swoim podpisem wyrazili poparcie dla artykułu Mainstream Science on Intelligence autorstwa Lindy Gottfredson opublikowanego na łamach The Wall Street Journal. Artykuł stawał w obronie zależności pomiędzy rasą a inteligencją, która była postulowana w pracy The Bell Curve autorstwa politologa Charlesa Murraya.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Rasa a inteligencja – zagadnienie hipotetycznej zależności różnic intelektualnych ludzi należących do różnych ras.

  Wybrane prace[ | edytuj kod]

 • Behavioral Genetics, 1980, razem z Peterem McGuffinem, Geraldem M. McClearnem, Johnem C. DeFriesem – Genetyka zachowania, Warszawa 2001, PWN, ​ISBN 83-01-13568-9
 • Behavioral Genetics in the Postgenomic Era
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • psychologia ewolucyjna
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • zdjęcie Roberta Plomina
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Uniwersytet Teksański w Austin, Uniwersytet Teksasu w Austin (ang. University of Texas at Austin, zwyczajowo UT Austin) – amerykański uniwersytet publiczny, jedna z czołowych uczelni badawczych w kraju usytuowana w Austin w Teksasie. Jest jedną z ośmiu instytucji wyższej edukacji należących do Public Ivy, grupy instytucji publicznych „oferujących jakość nauczania równą uniwersytetom Ligi Bluszczowej w cenie szkoły publicznej” i stale plasuje się na czołowych miejscach w narodowych i międzynarodowych rankingach. Założony w 1883, od 2006 uniwersytet jest na piątej pozycji, jeśli chodzi o liczbę studentów, rzędu 50 000, przy 16 500 wykładowców i personelu. W 2005 czasopismo „Sports Illustrated” uznało go za najlepsze kolegium sportowe w Stanach Zjednoczonych.
  Genetyka (ze starożytnej greki: γένεσις genesis – "pochodzenie") – nauka o dziedziczności i zmienności organizmów, które są oparte na informacji zawartej w podstawowych jednostkach dziedziczności – genach.
  Genetyka zachowania (lub genetyka behawioralna, ang.: behavioural genetics) – nauka, zajmująca się badaniem nad wpływem, który wywierają geny na zachowaniu ludzi i zwierząt. Za założyciela tej dyscypliny naukowej uchodzi Francis Galton.
  ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – kod alfanumeryczny stworzony dla unikalnego identyfikowania autorów i współautorów publikacji naukowych i akademickich.
  The Wall Street Journal – wydawana w Nowym Jorku jedna z najbardziej znanych gazet o tematyce gospodarczej. Według danych z 2005 roku, dzienny nakład wynosi 2,6 miliona egzemplarzy. Właścicielem gazety jest Dow Jones & Company.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.