• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Pantera

  Przeczytaj także...
  Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Komisja Rozwoju Przedsiębiorczości (ROP) - była stałą komisją sejmową w Sejmie V kadencji. Do zakresu jej działania należały sprawy związane z tworzeniem właściwych podstaw prawnych dla powstawania, działania i rozwoju mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw, dostosowywania norm prawnych do potrzeb i możliwości działania takich przedsiębiorstw, a także rozwoju rzemiosła, spółdzielczości oraz działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości oraz usług. Po wyborach parlamentarnych w 2007 została włączona do Komisji Gospodarki.
  Józef Rojek (ur. 20 marca 1950 w Ropczycach) – polski polityk i samorządowiec, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji, członek zarządu Solidarnej Polski.

  Robert Pantera (ur. 21 czerwca 1960 w Dąbrowie Tarnowskiej) – polski polityk, nauczyciel, poseł na Sejm V kadencji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończył studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Pracował jako wychowawca w zespole szkół ponadgimnazjalnych w Dąbrowie Tarnowskiej. Do 2006 zasiadał w radzie powiatu dąbrowskiego.

  W 2005 kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu tarnowskim. Mandat objął 5 grudnia 2006, zastępując Józefa Rojka, który został radnym Tarnowa. Pracował w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości. W wyborach parlamentarnych w 2007 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. W 2010 z ramienia lokalnego prawicowego komitetu uzyskał ponownie mandat radnego powiatu. W marcu 2011 został usunięty z PiS. Na przełomie lat 2013 i 2014 został pełnomocnikiem powiatowym Polski Razem Jarosława Gowina. W wyborach w 2014 nie uzyskał reelekcji do rady powiatu.

  Jarosław Adam Gowin (ur. 4 grudnia 1961 w Krakowie) – polski publicysta, senator VI kadencji, poseł na Sejm VI i VII kadencji, od 18 listopada 2011 do 6 maja 2013 minister sprawiedliwości.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  W 2017 został dyrektorem ZSP nr 2 Dąbrowie Tarnowskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Serwis PKW – Wybory 2010
  2. W tarnowskim PiS-ie poleciały głowy. expressilustrowany.pl, 20 maja 2011.
  3. Pełnomocnicy powiatowi PRJG w województwie małopolskim. polskarazem.pl.
  4. Są już wyniki wyborów w powiecie!. kurierdabrowski.pl, 19 listopada 2014.
  5. Robert Pantera nowym dyrektorem ZSP nr 2. powiatdabrowski.pl, 6 lipca 2017.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Strona sejmowa posła V kadencji
 • Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Powiat dąbrowski - powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Dąbrowa Tarnowska.
  Warto wiedzieć że... beta

  Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji – posłowie wybrani podczas wyborów parlamentarnych, które odbyły się w dniu 25 września 2005, na czas kadencji od 19 października 2005 do 4 listopada 2007. Pierwotnie miała upłynąć pomiędzy 31 sierpnia 2009 a 20 października 2009, jednak została skrócona na mocy uchwały Sejmu.
  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP), Sejm – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia konstytucji Nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.
  Wybory do Sejmu i Senatu w 2007 roku zostały przeprowadzone w dniu 21 października 2007 roku (niedziela) w związku z podjęciem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji Uchwały z dnia 7 września 2007 r. w sprawie skrócenia kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 163, poz. 1154) i wydanym w jej następstwie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Postanowieniem z dnia 7 września 2007 r. o zarządzeniu wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 162, poz. 1145).
  Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.
  Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (skrót: OSZ) wchodzi w skład stałych komisji sejmowych. Zakres jej zadań obejmuje sprawy ochrony i kształtowania środowiska oraz ochrony jego nieodnawialnych zasobów, gospodarki wodnej, dróg wodnych śródlądowych, meteorologii, hydrologii, geologii oraz leśnictwa i gospodarki leśnej.
  Okręg wyborczy nr 15 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Tarnów oraz powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, proszowickiego, tarnowskiego i wielickiego (województwo małopolskie). W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 9 posłów w systemie proporcjonalnym (do 2005 wybierano 8 posłów).
  Nauczyciel – osoba posiadająca potwierdzone osobiste predyspozycje i kompetencje poparte odpowiednim wykształceniem wyższym – kierunkowym oraz przygotowaniem pedagogicznym i zawodowym do nauczania formalnego w oświacie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.04 sek.