• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Little

  Przeczytaj także...
  Dunkierka (franc. Dunkerque) – francuskie miasto położone nad Morzem Północnym, niedaleko granicy z Belgią (w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord).As myśliwski – tytuł honorowy nadawany pilotom myśliwskim, który zestrzelili określoną liczbę samolotów nieprzyjaciela, zwykle co najmniej 5, lub nieoficjalne określenie takiego pilota.
  Distinguished Service Order (DSO, pol. Order za Wybitną Służbę) – wysokie odznaczenie wojskowe (order) Wielkiej Brytanii, poprzednio Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W polskiej literaturze nazywany jest też: "Orderem Zaszczytnej Służby".

  Robert (Bob) Alexander Little (ur. 19 lipca 1895, zm. 27 maja 1918) – australijski lotnik wojskowy, as myśliwski lotnictwa brytyjskiego podczas I wojny światowej. Osiągnął największą liczbę zwycięstw wśród pilotów Australii.

  Robert Little urodził się w Hawthorn (przedmieście Melbourne) w Australii; jego rodzice byli Szkotami, którzy wyemigrowali do Kanady, następnie do Australii. Podczas I wojny światowej Little wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku 1915 ukończył prywatny kurs pilotażu na lotnisku w Hendon w Londynie, po czym wstąpił w 1915 do lotnictwa brytyjskiej Marynarki Wojennej (Royal Naval Air Service).

  Sopwith Triplane – brytyjski jednomiejscowy myśliwiec z okresu I wojny światowej w układzie trójpłatowca zbudowany przez Sopwith Aviation Company. Nazwa oznaczała po angielsku po prostu trójpłatowiec. Popularne nazwy tych maszyn to Tripe oraz Tripehound.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Służył bojowo we Francji, stacjonując początkowo w czerwcu 1916 w Dunkierce i latając na samolotach Bristol Scout i Sopwith 1½ Strutter. Przeprowadzał w tym czasie loty bombowe.

  26 października 1916, w składzie 8. Dywizjonu RNAS (8 Naval Squadron), został przeniesiony na front, stacjonując na lotnisku polowym Vert Galant koło Amiens. Po przezbrojeniu na myśliwce Sopwith Pup, w listopadzie 1916 uzyskał dwa pierwsze zwycięstwa powietrzne, w grudniu trzecie, a w styczniu 1917 czwarte.

  Mont-Saint-Éloi – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais-Pikardia, w departamencie Pas-de-Calais.Distinguished Service Cross (DSC) (pol. "Krzyż za Wybitną Służbę") – trzecie najwyższe (po Krzyżu Wiktorii i Conspicuous Gallantry Cross) brytyjskie odznaczenie wojskowe, przyznawane za odwagę w działaniach na morzu lub oficerom marynarki.

  W marcu 1917 8 Dywizjon otrzymał nowe trójpłatowe myśliwce Sopwith Triplane i został przebazowany do Auchel, a następnie Mont-Saint-Éloi, w rejonie, gdzie toczyła się bitwa o Arras. Walczył tam w najcięższym dla brytyjskiego lotnictwa okresie "krwawego kwietnia" 1917 roku. Little miał wówczas stopień podporucznika (Flt Sub-Lt). 7 kwietnia 1917 zestrzelił tam piąty samolot. 24 kwietnia 1917 zmusił do lądowania samolot zwiadowczy DFW C.V koło Béthune, po czym wylądował obok (przewracając swój samolot na plecy) i wziął osobiście załogę do niewoli. Do końca maja Little uzyskał 20 zwycięstw. Latając Sopwithem Triplane uzyskał 24 zwycięstwa, z tego 20 latając myśliwcem o nazwie własnej Blymp (N5493). W lipcu jako jeden z pierwszych pilotów dywizjonu Little otrzymał nowszy myśliwiec Sopwith Camel, na którym zestrzelił pierwszy samolot 13 lipca. Latając Camelem w 8 Dywizjonie, Little odniósł do końca lipca 1917 10 zwycięstw.

  Gotha G.V był ciężkim bombowcem używanym przez Luftstreitkräfte (Cesarska Niemiecka Służba Powietrzna) podczas pierwszej wojny światowej.Sopwith 1½ Strutter – (dosł. „półtora zastrzałowiec”) brytyjski jedno lub dwumiejscowy samolot myśliwski i rozpoznawczy z okresu I wojny światowej w układzie dwupłata zbudowany przez Sopwith Aviation Company. Nazwa maszyny 1½ Strutter pochodzi od konstrukcji skrzydeł samolotu, które były połączone jednym pełnym zastrzałem i drugim, mniejszym, łączącym tylko górny płat z kadłubem, który uznano za „połowę zastrzału”. Oficjalnie w służbie RFC maszyna nosiła oznaczenie Sopwith Two-Seater (ang. „dwumiejscowy Sopwith”), a w wersji morskiej wykorzystywanej przez Royal Navy Air Service Sopwith Type 9400.

  W marcu 1918 Little został przeniesiony do 3 Dywizjonu RNAS (3 Naval Squadron), następnie przemianowanego na 203 Dywizjon RAF (203 Squadron). W jednostce tej latał m.in. Raymond Collishaw. Latając tam na Camelu, Little odniósł 6 zwycięstw w kwietniu i 3 w maju 1918.

  21 kwietnia Little został zestrzelony przez niemieckiego asa Friedricha Ehmanna, ale udało mu się bezpiecznie wylądować za liniami brytyjskimi.

  Sopwith Pup — (ang. szczeniak) brytyjski jednomiejscowy myśliwiec z okresu I wojny światowej w układzie dwupłata zbudowany przez Sopwith Aviation Company. Oficjalna nazwa maszyny to Sopwith Scout, ale piloci nadali mu własną nieoficjalną, Pup ze względu na podobieństwo samolotu do większego dwumiejscowego Sopwith 1½ Strutter. Nazwa Pup nigdy nie została zaakceptowana oficjalnie. Łącznie zbudowano 1770 sztuk samolotu.Sopwith F.1 Camel — (ang. wielbłąd) brytyjski jednomiejscowy myśliwiec z okresu I wojny światowej zbudowany przez Sopwith Aviation Company. Maszyna ta zyskała sławę ze względu na skuteczność bojową i zwrotność.

  27 maja 1918 roku Robert Little został zestrzelony podczas ataku na niemiecki bombowiec Gotha w czasie nocnego nalotu. Zdołał wylądować rozbijając samolot, lecz następnie wykrwawił się od rany postrzałowej. Spoczywa na cmentarzu brytyjskim Wavans w Pas-de-Calais we Francji.

  Był określany jako agresywny pilot i świetny strzelec, zawsze kontynuujący walkę, dopóki miał paliwo i amunicję. Wśród jego oficjalnie uznanych 47 zwycięstw było 20 samolotów zestrzelonych, 2 zmuszone do lądowania i zdobyte oraz 25 zestrzelonych prawdopodobnie (kategoria out of control).

  Raymond Collishaw (ur. 22 listopada 1893 w Nanaimo w Kolumbii Brytyjskiej, zm. 28 września 1976) - kanadyjski pilot myśliwski, jeden z największych asów myśliwskich okresu I wojny światowej. Autor 61 zwycięstw powietrznych.Royal Air Force (w skrócie RAF) – siły lotnicze Wielkiej Brytanii powstałe w 1918 roku. Obecnym dowódcą Królewskich Sił Lotniczych jest Air Chief Marshal Stephen Dalton. RAF podporządkowany jest Brytyjskim Siłom Zbrojnym podlegającym królowej Elżbiecie II.

  Robert Little był żonaty i miał jedno dziecko.

  Odznaczenia[]

 • Distinguished Service Order – dwukrotnie (DSO and Bar)
 • Distinguished Service Cross – dwukrotnie (DSC and Bar)
 • francuski Croix de Guerre (1914-1918)
 • Przypisy

  1. N. Franks, Sopwith Camel Aces..., s.21
  2. N. Franks, Sopwith Triplane aces..., s.22-29
  3. N. Franks, Sopwith Triplane aces..., s.93
  4. N. Franks, Sopwith Triplane aces..., s.46
  5. The Aerodrome
  6. N. Franks, Sopwith Triplane aces..., s.48

  Bibliografia[]

 • Christopher F. Shores, Russell Guest: Above the trenches: a complete record of the fighter aces and units of the British Empire Air forces 1915-1920. London: Grub Street, 1990, s. 240-241. ISBN 0-948817-19-4.
 • Norman Franks: Sopwith Triplane Aces of World War 1, Oxford: Osprey, 2004. ​ISBN 1-84176-728X(ang.)
 • Norman Franks: Sopwith Camel Aces of World War 1, Oxford: Osprey, 2004. ​ISBN 1-84176-534-1(ang.)
 • The Aerodrome: Robert A. Little (lista zwycięstw) (ang.).
 • 26 października jest 299. (w latach przestępnych 300.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 66 dni.Arras (niderl. Atrecht) – miejscowość i gmina we Francji, leżąca nad rzeką Scarpe (dopływ Skaldy), w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Pas-de-Calais.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.