• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert John Lange  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek, kompozytorka i aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.

  Robert John „Mutt” Lange (ur. 11 listopada 1948 w Mufulira) – brytyjski producent muzyczny oraz piosenkarz, najbardziej znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak AC/DC, Def Leppard, Bryan Adams czy Shania Twain. Najbardziej znany jest pod pseudonimem „Mutt” Lange. Należy do ścisłej czołówki producentów muzycznych w historii muzyki rockowej. Wyprodukował albumy takich artystów jak AC/DC, Def Leppard, Foreigner, Bryan Adams, oraz wielu innych. W drugiej połowie lat 90-dziesiątych nawiązał współpracę z piosenkarką country, Shania Twain. W 1997 roku wyprodukował album artystki zatytułowany „Come On Over”, który jest najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów, nagranych przez kobietę. W roku 2008 współpracował z kanadyjską grupą Nickelback, przy okazji nagrywania albumu „Dark Horse”. W 2010 roku zajął się produkcją krążka grupy Maroon 5 „Hands All Over”.

  Dark Horse – szósty album studyjny kanadyjskiej rockowej grupy Nickelback. Wydany 18 listopada 2008 roku. Sesja nagraniowa albumu zaczęła się w marcu w studiu "Mountain View Studios" w Vancouver, i trwała nieco ponad 5 miesięcy. W sierpniu prace nad płytą zostały zakończone. Producentem albumu został legendarny producent muzyczny Robert "Mutt" Lange, który ma na swoim koncie współpracę z takimi wykonawcami jak Def Leppard, AC/DC czy Bryan Adams. Album odniósł spory sukces, szczególnie w ojczystej Kanadzie, oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał odpowiednio status 5-krotnej oraz 2-krotnej platyny. Album zajął także pierwsze miejsca na wielu prestiżowych listach w Stanach i Kanadzie, np. "Billboard Top Rock Albums", "Billboard Top Hard Rock Albums", "Billboard Top Modern Rock/Alternative Albums" czy "Canadian Albums Chart". Album dotarł 6 grudnia 2008 roku, do 2 miejsca na prestiżowej liście Billboard 200. Przez długi czas utrzymywał się także w czołowej dziesiątce tego zestawienia. W dniu premiery album sprzedał się w ilości 330 tys. kopii, dzięki czemu był drugim najlepiej sprzedającym się albumem, zaraz po płycie piosenkarki Beyonce, której album sprzedał się w ilości 450 tys. kopii. Album przyniósł także małą zmianę w brzmieniu. Utwory stały się bardziej spójne, cięższe, widać jest ponownie większy wpływ muzyki grunge. Album został nagrany przy zastosowaniu zaawansowanej cyfrowej stacji roboczej do obróbki dźwięku Pro Tools, oraz FL Studio. W 2010 roku album został sklasyfikowany na 191 pozycji zestawienia magazynu Billboard na "200 najlepszych albumów dekady".For Those About to Rock We Salute You – ósmy album studyjny australijskiego zespołu AC/DC, wydany 23 listopada 1981 roku. Album jest następcą, popularnego albumu Back in Black. For Those About to Rock został sprzedany obecnie w ponad 4 milionach kopii w Stanach Zjednoczonych.

  Unika kontaktu z mediami. Przez dziesięciolecia nie udzielił żadnego wywiadu. Żyje na uboczu, głównie w Szwajcarii. Lange odpowiada za produkcję jednych z najbardziej popularnych i bijących rekordy wszech czasów albumów. Znany jest z perfekcjonizmu i innowacji w dziedzinie miksowania nagrań wielośladowych.

  Biografia[]

  Robert John Lange urodził się w Mufulira w Północnej Rodezji (obecnie Zambia). Jego matka pochodziła z zamożnej niemieckiej rodziny. Ojciec był inżynierem górnictwa. W młodości był dużym fanem piosenkarza Slima Whitmana. W dojrzałym wieku rozpoczął studia w Belfast High School w Południowej Afryce, gdzie założył zespół muzyczny, w którym grał na gitarze rytmicznej i śpiewał.

  Flick of the Switch – dziewiąty album studyjny australijskiego zespołu AC/DC, wydany 15 sierpnia 1983 roku. Album został wyprodukowany przez AC/DC samodzielnie i osiągnął 4. w Wielkiej Brytanii oraz 15. pozycję w USA.The Boomtown Rats - irlandzka formacja rockowa i nowofalowa powstała w 1975 roku Dún Laoghaire w Irlandii, założona przez Boba Geldofa.

  Pod koniec lat 60-dziesiątych wraz z żoną Stevie van Kerken przeniósł się do Anglii, gdzie w 1970 roku pracował w zespole Hocus, w którym jego żona śpiewała. W pierwszej połowie lat 70-dziesiątych, Lange rozwiódł się ze swoją żoną. W 1978 roku Lange napisał i wyprodukował singel z utworem „Ipswich Ipswich Get That Goal”, który był poświęcony drużynie Ipswich Town F.C. W roku 1976 rozpoczął swoją pracę jako producent muzyczny. Jego pierwszym sukcesem był singel grupy The Boomtown Rats „Rat Trap”, który zdobył pierwszą pozycję w Wielkiej Brytanii. W roku 1979 został producentem płyty „Highway to Hell australijskiej grupy hardrockowej AC/DC. Rok później wyprodukował jeden z najbardziej popularnych albumów wszech czasów „Back in Black” (AC/DC), który osiągnął bardzo duży sukces. W latach 80-dziesiątych współpracował m.in. z popularną grupą rockową Foreigner, dla której wyprodukował jeden album. W roku 1981, rozpoczął współpracę z grupą Def Leppard, dla której wyprodukował najbardziej kultowe albumy w jej doroku: „High 'n' Dry”, „Pyromania” oraz „Hysteria”. W roku 1983 brał udział jako inżynier dźwięku przy nagrywaniu albumu „Flick of the Switch” grupy AC/DC. W roku 1991 rozpoczął współpracę z piosenkarzem Bryanem Adamsem. Wyprodukował album „Waking Up the Neighbours”, z którego pochodził wielki przebój Adamsa, „(Everything I Do) I Do It for You”. Utwór otrzymał nagrodę Grammy.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.

  Po wysłuchaniu materiału wokalistki Shanii Twain, skontaktował się z nią i spędził wiele godzin na rozmowach telefonicznych. Spotkał się po sześciu miesiącach od pierwszego kontaktu i pobrali 28 grudnia 1993 roku. W 1995 roku wyprodukowany przez Langa album „The Woman in Me” zdobył nagrodę Grammy, natomiast 3 lata później, utwór „You’re Still the One” powtórzył ten wyczyn. W roku 1999 piosenka „Come On Over” także zdobyła nagrodę Grammy.

  Shania Twain (właśc. Eilleen Regina Edwards, ur. 28 sierpnia 1965 w Windsor w prowincji Ontario, Kanada) – kanadyjska piosenkarka i autorka piosenek z gatunku muzyki country i pop-rock. Jej trzeci album Come On Over osiągnął najwyższą sprzedaż w historii wśród nagrań z muzyką country. Otrzymała 5 nagród Grammy, 12 nagród Juno, 27 nagród BMI. Łącznie sprzedano około 76 milionów egzemplarzy jej płyt.Foreigner – zespół rockowy założony w 1976 roku w Nowym Jorku przez Micka Jonesa i Iana McDonalda. Zadebiutowali w 1977 roku płytą Foreigner, która odniosła spory sukces.

  W roku 2008 został producentem singla piosenkarki Tary Blaise „Make You”, oraz brał udział jako producent w jej albumie „Great Escape”. W tym samym roku wyprodukował album kanadyjskiej grupy rockowej Nickelback, „Dark Horse”.

  W 2010 roku Lange zajął się produkcją albumu „Hands All Over”, grupy Maroon 5.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.XTC - grupa popowa ze Swindon w Anglii. Jej wczesny dorobek często zaliczany jest do nowej fali; w późniejszych latach zespół poświęcił się tworzeniu wysmakowanego, bogato zaaranżowanego popu, inspirowanego twórczością The Beatles, The Beach Boys czy The Kinks.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nickelback – kanadyjska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza rocka i hard rocka, ze względu na swoje brzmienie często porównywana z takimi zespołami jak 3 Doors Down, Puddle of Mudd czy Creed. Zespół został założony w 1995 roku w małym miasteczku Hanna w prowincji Alberta w Kanadzie przez wokalistę i gitarzystę Chada Kroegera, basistę Mike Kroegera, gitarzystę Ryana Peake oraz kuzyna, perkusistę Brandona Kroegera.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Def Leppard – brytyjski zespół muzyczny wykonujący muzykę z pogranicza hard rocka i glam metalu, powstały w 1977 roku w Sheffield. Czas największej popularności grupy to lata 80. oraz początek 90., kiedy to wydane zostały takie albumy jak Pyromania (1983) oraz Hysteria (1987), obie certyfikowane jako diamentowe w USA za sprzedaż 10 milionów kopii każda. Def Leppard sprzedali ponad 100 milionów płyt na całym świecie. Zostali uplasowani na 31. miejscu listy najlepszych artystów hardrockowych przez stację VH1 oraz na 70. miejscu listy najlepszych artystów wszech czasów.
  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.
  AC/DC – australijski zespół hardrockowy założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Zespół jest uznawany m.in. za pioniera muzyki hardrockowej i heavymetalowej wraz z grupami Black Sabbath i Led Zeppelin. Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Céline Marie Claudette Dion Angélil (ur. 30 marca 1968 w Charlemagne) – kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów pochodząca z francuskojęzycznej prowincji Quebec. Dysponuje 5-oktawowym mezzosopranem lirycznym. Posiada słuch absolutny. Tworzy w wielu gatunkach muzycznych, jest jedną z czołowych przedstawicielek adult contemporary. Nagrywa klasyczne chansony, soul, blues, jazz, pop tradycyjny, folk. Śpiewa po francusku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku i włosku, nagrała także utwory po japońsku. Poza śpiewaniem zajmuje się w dużej mierze działalnością charytatywną. Wspiera finansowo fundacje, przeznacza na nie m.in. części dochodów ze swoich koncertów czy sprzedaży płyt.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.