• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Janson

  Przeczytaj także...
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Varius Manx – polski zespół rockowy założony w 1989 w Łodzi przez lidera Roberta Jansona oraz braci Michała i Pawła Marciniaków. Nazwę zespołu tłumaczy się jako "dziwny kot rasy Manx".
  Monika Kuszyńska (ur. 14 stycznia 1980 w Łodzi) – polska piosenkarka i autorka tekstów, była wokalistka zespołu Varius Manx.

  Robert Maciej Janson (ur. 7 czerwca 1965 w Czeladzi) – polski kompozytor, aranżer, piosenkarz, gitarzysta, lider zespołu Varius Manx. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Janson to kompozytor takich piosenek jak "Małe szczęścia", "Zanim zrozumiesz" (laureat Grand Prix Festiwalu w Sopocie), "Itaka", "Ruchome piaski" czy "Orła cień". Jest także autorem muzyki do filmu Młode Wilki oraz Nocne Graffiti. Robert Janson wydał także pod koniec lat 90. solową płytę.

  Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.Milicz (łac. Milicium, niem. Militsch) – miasto w północnej części województwa dolnośląskiego, leżące w powiecie milickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Milicz, nad rzeką Barycz.

  28 maja 2006 wraz z Moniką Kuszyńską odniósł obrażenia w wypadku samochodowym pod Miliczem. 30 grudnia 2008 prokurator przedstawił Robertowi Jansonowi zarzut spowodowania wypadku drogowego, w wyniku którego dwie osoby odniosły obrażenia, w tym jedna ciężkie. 26 lutego 2009 Robert Janson został skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres czterech lat próby.

  Czeladź – miasto i gmina w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, położona w Zagłębiu Dąbrowskim, nad rzeką Brynicą, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jest najstarszym miastem powiatu będzińskiego oraz całego Zagłębia Dąbrowskiego, prawa miejskie otrzymało w XIII w.Aranżacja - "ogół czynności twórczych i technicznych, związanych z rozwinięciem utworu muzycznego i nadaniem mu nowego obrazu dźwiękowego. W węższym znaczeniu, w jakim używa się tego terminu w muzyce rozrywkowej, aranżacją (opracowaniem) nazywamy przystosowanie utworu [...] do konkretnych warunków wykonania i tendencji panujących aktualnie w muzyce" .

  Dyskografia[]

   Zobacz więcej w artykule Varius Manx, w sekcji Dyskografia.
  Albumy Single Inne

  Przypisy

  1. Polska Fundacja Muzyczna: Kalendarium – Czerwiec. pfm.pl. [dostęp 2010-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-13)].
  2. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
  3. Poważny wypadek Varius Manx. muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-10-04].
  4. Lider Varius Manx skazany za spowodowanie wypadku. gazeta.pl. [dostęp 2009-02-26].
  5. ZPAV: złote płyty 1997 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-05].
  6. Muzyka z filmu Nocne graffiti (pol.). www.maciekbalcar.com.pl. [dostęp 2015-01-05].
  7. Vangelis / Robert Janson – Świadectwo - Muzyka Filmowa (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
  8. LP3 - statystyki dla wykonawcy Robert Janson i Kuba Badach. www.lp3.pl. [dostęp 2012-09-25].
   LP3 - statystyki dla wykonawcy Robert Janson (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2015-01-05].
  9. SLiP - statystyki dla wykonawcy Robert Janson (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2015-01-05].
  10. Janson – Małe Szczęścia (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
  11. Robert Janson – Nowy Świat (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
  12. De Su (pol.). onet.pl. [dostęp 2015-01-05].
  13. Lidia Kopania – Niezwykły Dar (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
  14. Płyta Recepta na życie - Bogusław Mec (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2015-01-05].
  15. Ewa Sonnet – Nielegalna (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
  16. Agnieszka Włodarczyk – Nie Dla Oka... (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
  17. Maciej Czaczyk zapowiada debiut (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-01-05].
  Gitarzysta – osoba grająca na gitarze, muzyk, instrumentalista, członek zespołu muzycznego lub artysta solowy. Popularnie gitarzystów dzieli się na rytmicznych i prowadzących.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nocne graffiti – film sensacyjny z 1997, gdzie w rolach głównych wystąpiło wiele polskich gwiazd, zarówno kina, jak i muzyki.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Sopot (kaszb. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.
  Młode wilki – polski film sensacyjny w reżyserii Jarosława Żamojdy z 1995 roku. W 1997 roku został nakręcony prequel o tytule Młode wilki 1/2.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.