• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Fico  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Ivan Gašparovič (ur. 27 marca 1941 w Poltárze) – słowacki polityk i wykładowca, profesor prawa, prezydent Słowacji od 15 czerwca 2004.

  Robert Fico (ur. 15 września 1964 w Topolczanach) – słowacki polityk i prawnik, poseł do Rady Narodowej, założyciel i lider partii SMER, premier Słowacji w latach 2006–2010 oraz ponownie od 2012.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Życie prywatne
 • 3 Przypisy
 • 4 Bibliografia
 • Słowacka Partia Narodowa (słow. Slovenská národná strana, SNS) – słowacka partia polityczna opiera się obecnie o trzy filary: chrześcijański, narodowy oraz socjalny. Choć posiada identyczną nazwę co jej poprzedniczka, oprócz nazwy ma współczesna SNS bardzo niewiele wspólnego z SNS sprzed Drugiej wojny światowej a raczej jest (w strukturze partyjnej, celach oraz metodach) podobna do Słowackiej Partii Ludowej Hlinky. W wyborach parlamentarnych w 2010 zdobyła 9 i jest jednym z dwóch ugrupowań opozycyjnych. Liderem partii jest Ján Slota. Partia kontroluje 60 miejscowości na Słowacji i posiada 938 radnych.Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ang. Parliamentary Assembly of the Council of Europe - PACE) – jeden z dwóch głównych organów statutowych Rady Europy. Zasiada w nim 636 członków - 318 przedstawicieli parlamentów krajowych i 318 zastępców. Złożone jest z przedstawicieli parlamentów krajowych a ich liczba zależna jest od liczby mieszkańców państw. Zasiadają oni na sali według przynależności partyjnej.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Partia Europejskich Socjalistów (fr. Parti Socialiste Européen, PSE, ang. Party of European Socialists, PES) – europejska partia polityczna, w skład której wchodzą partie socjaldemokratyczne i demokratyczno socjalistyczne krajów Unii Europejskiej. PES powstała w listopadzie 1992 w wyniku przekształcenia Konfederacji Partii Socjalistycznych (utworzonej w 1974). Tworzy drugą co do wielkości frakcję w Parlamencie Europejskim.
  Trzeci rząd Roberta Fica – koalicyjny gabinet rządzący Słowacją od 23 marca 2016. Powstał w wyniku wyborów z 5 marca 2016. W głosowaniu ponownie zwyciężyła centrolewicowa partia SMER premiera Roberta Fica, która utraciła jednak większość bezwzględną w Radzie Narodowej.
  Ján Slota (ur. 14 września 1953 w miejscowości Lietavská Lúčka) – słowacki polityk narodowy, przewodniczący Słowackiej Partii Narodowej, wieloletni działacz samorządowy, burmistrz Żyliny w latach 1990–2006, członek Rady Narodowej.
  Andrej Kiska (ur. 2 lutego 1963 w Popradzie) – słowacki filantrop i biznesmen, z wykształcenia inżynier elektrotechnik, kandydat na prezydenta Słowacji w wyborach 2014.
  Wydział Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie (słow. Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave) – wydział prawa słowackiego Uniwersytetu Komeńskiego z siedzibą w Bratysławie.
  15 września jest 258. (w latach przestępnych 259.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 107 dni.
  Most–Híd (słow. Most, węg. Híd – "most") – słowackie ugrupowanie polityczne powstałe w 2009 działające na rzecz pojednania i współpracy słowacko-węgierskiej w obrębie kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.