• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Davi  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Syn Różowej Pantery (ang. Son of the Pink Panther, 1993) – amerykańsko-włoski film komediowy wyreżyserowany przez Blake’a Edwardsa.Arnold Alois Schwarzenegger (ur. 30 lipca 1947 w Thal) – austriacko-amerykański aktor, kulturysta i polityk, gubernator stanu Kalifornia w latach 2003-2011.

  Robert John Davi (ur. 26 czerwca 1953 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, piosenkarz, reżyser i producent filmowy i telewizyjny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Astorii, w dzielnicy Queens w Nowym Jorku jako syn Marii Carmel (z domu Rullo), Amerykanki włoskiego pochodzenia, i Salvatore Ralpha „Sala” Davi, wywodzącego się z południowych Włoch, już od wczesnych lat dzieciństwa przejawiał zainteresowania muzyką poważną, a jego ulubioną operą stała się Tosca Giacomo Pucciniego. Kiedy miał pięć lat, rodzina przeprowadziła się na Long Island. Uczęszczał do prywatnej katolickiej szkoły średniej Seton Hall High School w Patchogue, w stanie Nowy Jork, gdzie chętnie grał w piłkę nożną i baseball oraz występował w przedstawieniach Makbet Williama Szekspira. Jednak po tym jak mając 16 lat przeszedł tajemniczą chorobę, zrezygnował z udziału w grach sportowych i skupił się na śpiewaniu operowym i aktorstwie. Wygrywał ogólnonarodowe konkursy operowe, uczył się śpiewu we Florencji pod kierunkiem okrzyczanego barytona Tito Gobbi.

  Narrator – termin z teorii literatury. Podmiot narracji, osoba opowiadająca o wydarzeniach. Głos narratora nie musi być identyczny z głosem autora dzieła.Narrator jest ośrodkiem sytuacji narracyjnej, w obrębie której sytuuje się wobec świata przedstawionego i wobec adresata narracji.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W wieku dziewiętnastu lat występował z Long Island Lyric Opera Company w Garden City, w stanie Nowy Jork. Po ukończeniu studiów na Hofstra University w Hempstead, gdzie otrzymał stypendium dramatyczne, przeprowadził się na Manhattan. Dorabiał jako sprzedawca precli, warzyw i owoców, urzędnik telefoniczny, kelner i przy produkcji wypchanych zwierząt. Mieszkał w tanim lokalu przy East 171st Street, uczył się aktorstwa w Juilliard School, Stella Adler's Actors Studio i Lee Strasberg Actors Studio, jednocześnie występował na scenie w sztukach – Wiśniowy sad i Mewa Antoniego Czechowa, Wiele hałasu o nic Williama Szekspira oraz Lot nad kukułczym gniazdem Kena Keseya.

  Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Burton Leon Reynolds Jr. (ur. 11 lutego 1936 w Lansing w stanie Michigan) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  Jego debiutancka rola telewizyjna greckiego bandyty w dramacie NBC Kontrakt na Wiśniowej Ulicy (Contract on Cherry Street, 1977) u boku Franka Sinatry otworzyła korowód kolejnych serialowych wcieleń czarnych charakterów, a jednym z nich był palestyński terrorysta Salim Ajami w teledramacie CBS Terrorysta na procesie: Stany Zjednoczone kontra Salim Ajami (Terrorist on Trial: The United States vs. Salim Ajami, 1987). Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawił się w biograficznym filmie historycznym Gangsterskie wojny (Gangster Wars, 1981). Potem równie przekonywająco grywał negatywne role w kinowych produkcjach, m.in. w familijnej komedii przygodowej Goonies (The Goonies, 1985) jako jeden z członków gangu Fratellich, który ucieka z miejscowego więzienia.

  Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini (ur. 22 grudnia 1858 w Lukce, zm. 29 listopada 1924 w Brukseli) – włoski kompozytor muzyki operowej, wolnomularz.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Traktowany jako drugoplanowy lub trzecioplanowy aktor charakterystyczny, miał często znakomitych ekranowych partnerów – z Clintem Eastwoodem i Burtem Reynoldsem zagrał w komedii sensacyjnej Gorący towar (City Heat, 1984), z Arnoldem Schwarzeneggerem wystąpił w filmie akcji Jak to się robi w Chicago (Raw Deal, 1986), jako specjalny agent FBI w thrillerze Szklana pułapka (Die Hard, 1988) spotkał się na planie z Bruce’em Willisem i Alanem Rickmanem, w komedii kryminalnej Blake’a Edwardsa Syn Różowej Pantery (Son of the Pink Panther, 1993) zagrał u boku Roberto Benigni i Claudii Cardinale.

  Stąd do wieczności (ang. From Here to Eternity) – powieść amerykańskiego pisarza Jamesa Jonesa z 1951 roku. Jest to pierwsza część cyklu Stąd do wieczności.Blake Edwards właśc. William Blake McEdwards (ur. 26 lipca 1922 w Tulsie, zm. 15 grudnia 2010 w Santa Monica) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz aktor. W 2004 za całokształt osiągnięć otrzymał Honorowego Oscara.

  Sławę zyskał jednak w roli kolumbijskiego lorda narkotykowego Franza Sancheza, oponenta agenta 007 Jemesa Bonda w filmie Licencja na zabijanie (Licence to Kill, 1989). Za rolę właściciela małej knajpy w Las Vegas i szefa tancerek erotycznych w dramacie obyczajowym Showgirls (1995) zdobył nominację do antynagrody Złotej Maliny. Powrócił na mały ekran w roli agenta Baileya Malone’a w dwóch serialach NBCPortret zabójcy (Profiler, 1996-2000) i Kameleon (The Pretender, 1999-2000). Jego reżyserski debiut dramatu Pięści (The Dukes, 2007) został uhonorowany trzema nagrodami jury na festiwalu filmowym WorldFest Houston.

  Jak to się robi w Chicago (ang. Raw Deal) – film akcji, zrealizowany 6 czerwca 1986 roku, z Arnoldem Schwarzeneggerem w głównej roli. Jest to historia o tym, jak agent FBI, który chcąc zemścić się na mafii za zabójstwo syna, wysyła byłego agenta FBI (Kaminsky grany przez Schwarzeneggera), aby zniszczył mafijną strukturę od wewnątrz.Anton Pawłowicz Czechow (ros. Антон Павлович Чехов, ur. 17 stycznia/29 stycznia 1860 w Taganrogu, zm. 2 lipca/15 lipca 1904 w Badenweiler, Cesarstwo Niemieckie) – rosyjski nowelista i dramatopisarz.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Clinton Eastwood, Jr. (ur. 31 maja 1930 w San Francisco) – amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor filmowy. Wielokrotny zdobywca najważniejszych nagród filmowych – Oscarów i Złotych Globów, a także Palmy Palm (Festiwal w Cannes). Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
  Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).
  Makbet (ang. Macbeth) – tragedia Williama Shakespeare’a napisana około roku 1606, należy do najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk szekspirowskich, jest również najkrótszą tragedią jego autorstwa.
  Lot nad kukułczym gniazdem (ang. One Flew Over the Cuckoo’s Nest) – powieść Kena Keseya z 1962 roku mówiąca o zniewoleniu oraz tęsknocie za wolnością.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.785 sek.