• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Chojnacki


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Marek Kościkiewicz (ur. 22 lutego 1960) – polski muzyk, gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent i autor tekstów. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Polityka” – polski liberalno-lewicowy, opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie. "Polityka" utrzymuje się na czołowych miejscach pod względem wielkości sprzedaży wśród polskich tygodników opinii, w tym często na pierwszym miejscu (ogólna sprzedaż na poziomie ok. 130 tys. egzemplarzy – stan na lipiec 2012).

  Robert Chojnacki (ur. 5 listopada 1958 w Warszawie) – polski muzyk, kompozytor, instrumentalista, przez wiele lat saksofonista zespołu De Mono (1987-2006), artysta solowy, Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Od 1995 roku występuje jako artysta solowy. Jego pierwszy album, zatytułowany Sax & Sex, promowały single "Budzikom śmierć", "Niecierpliwi", "Prawie do nieba". Na płycie zaśpiewał Andrzej Piaseczny, ówczesny wokalista zespołu Mafia. Na fali powodzenia krążka Sax & Sex powstały dwie kolejne płyty – Sax & Dance, zawierająca remiksy utworów z Sax & Sex, oraz Big Beat, na którym zaśpiewał uczestnik Szansy na sukces - Maciej Molęda.

  Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

  Muzyk był nominowany do Fryderyków w 1996 roku w czterech kategoriach: fonograficzny debiut roku, kompozytor roku, album roku - pop (za Sax & Sex) i album roku - muzyka taneczna (otrzymał nagrodę za Sax & Dance). W 2000 roku jego kompozycja "Zapomnieć", zaśpiewana przez Tomasza Zabiegałowskiego, zdobyła nagrodę dziennikarzy na festiwalu w Opolu. Jest też autorem muzyki do utworu "2 Long", z którym Andrzej Piaseczny reprezentował Polskę na 46. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2001 roku.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Maciej Molęda (ur. 17 czerwca 1976 w Olkuszu) – polski muzyk, wokalista, kompozytor. Mając 17 lat został wyróżniony w programie Szansa na sukces oraz wystąpił w Sali Kongresowej na koncercie finałowym. Ukończył Policealne Zawodowe Studium Piosenkarskie w Poznaniu. Student Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale pedagogicznym (specjalizacja animacja kulturalna). Był współtwórcą zespołu L.O.27. Dla L.O.27, Maciek napisał piosenkę Mogę wszystko, która stała się przebojem, a płyta zyskała status platynowej. Współpracował m.in. z Robertem Chojnackim (jego wokal można usłyszeć w piosence I Love You do bólu). W 1999 r. wydał płytę solową Ciebie dla siebie. W 2001 r. koordynował śpiew aktorów i wystąpił w filmie Romana Polańskiego Pianista. Zajmuje się także dubbingowaniem postaci z filmów Walta Disneya. 12 listopada 2006 roku został wybrany na radnego dzielnicy Warszawy Ursynów z ramienia Nasz Ursynów, gdzie otrzymał 869 głosów.

  W październiku 2006 ukazał się jego czwarty solowy album – Saxophonic. W nagraniu płyty wzięli udział tacy wykonawcy, jak: Andrzej Piaseczny, Krzysztof Kiljański, Paweł Kukiz, Ryszard Rynkowski, Artur Gadowski, Magda Steczkowska, Kuba Badach, Andrzej Lampert, trio Big Stars oraz Kanadyjka Camille Miller. Album był promowany przez single: "Będziesz znów", z gościnnym udziałem Andrzeja Piasecznego oraz "Poranna nostalgia", w którym zaśpiewał Krzysztof Kiljański.

  Jakub Bartłomiej Badach (ur. 24 sierpnia 1976 w Krasnymstawie) – polski muzyk, kompozytor i wokalista, a także aranżer i producent muzyczny. Dwukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Kuba Badach znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole muzyki pop Poluzjanci. Od 1999 roku występuje w zespole Bernarda Maselego - The Globetrotters. Prowadzi także solową działalność artystyczną.2 Long – singel Andrzeja "Piaska" Piasecznego wydany 19 kwietnia 2001 roku przez wytwórnię Zic Zac. Utwór skomponował Robert Chojnacki, a słowa napisał Piaseczny. Teledysk do kompozycji wyreżyserował Piotr Rzepliński. Piosenka powstała w dwóch wersjach językowych: po polsku ("Z kimś takim") i angielskim, a tłumaczeniem tekstu zajął się John Porter. Utwór został napisany specjalnie na potrzeby Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym Piasek wziął udział w 2001 roku.

  Od 2008 roku gra z nowym zespołem Marka Kościkiewicza o nazwie Mono.

  Dyskografia[]

   Zobacz więcej w artykule De Mono, w sekcji Dyskografia.
  Albumy solowe Single

  Nagrody i wyróżnienia[]

  Przypisy

  1. 5 listopada 2014, kalendarz (pol.). chronologia.pl. [dostęp 2014-01-09].
  2. Robert Chojnacki (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2014-01-09].
  3. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
  4. Mirosław Pęczak: Milknąca płyta (pol.). W: Polityka [on-line]. archiwum.polityka.pl, 2004-10-02. [dostęp 2014-12-12].
  5. ZPAV: platynowe płyty 1996 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-05].
  6. Robert Chojnacki, Saxophonic (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-01-05].
  7. Robert Chojnacki - The Best Of (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2015-01-05].
  8. SLiP - statystyki dla wykonawcy Robert Chojnacki (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2015-01-05].
   SLiP - statystyki dla wykonawcy Robert Chojnacki i Andrzej Piaseczny (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2015-01-05].
  9. LP3 - statystyki dla wykonawcy Robert Chojnacki (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2015-01-05].
  10. 30 ton - lista, lista przebojów (pol.). rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2013-09-26].
  11. Robert Chojnacki, Piasek ‎– Budzikom Śmierć (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
  12. Robert Chojnacki, Piasek ‎– Niecierpliwi (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
  13. Robert Chojnacki ‎– Prawie Do Nieba (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
  14. Robert Chojnacki ‎– Wianek Z Gwiazd (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
  15. Robert Chojnacki &...* ‎– Kiedy Patrzysz Na Mnie (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
  16. Robert Chojnacki, Andrzej Piaseczny ‎– Będziesz Znów (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
  17. Fryderyki 1996: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Roberta Chojnackiego
 • Big Stars – polski zespół muzyczny, w skład którego wchodzą trzy wokalistki: Lora Szafran, Beata Bednarz i Patrycja Gola. Trio powstało w 2005 roku. W tym samym roku zespół z piosenką Teraz My wziął udział w konkursie Festiwalu Jedynki o Przebój Lata, gdzie zajął trzecie miejsce, pokonując między innymi wokalistkę Marysię Sadowską oraz zespół Blue Cafe. Zespół został rozwiązany w 2010 roku.Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  De Mono – polski zespół pop rockowy. Powstał w 1984 i był popularny pod koniec lat 80. oraz w pierwszej połowie 90. XX wieku.
  Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.
  Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.
  Andrzej "Endi" Lampert (ur. 2 października 1981 roku w Chorzowie) – polski wokalista, kompozytor, autor tekstów, aranżer i współproducent muzyczny zespołu PIN.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Saksofon – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Klasyfikację tę zawdzięcza swojej budowie i stroikowi. Występuje w siedmiu odmianach różniących się wielkością i zakresem dźwięków. Najczęściej stosowanymi odmianami saksofonów są:
  Krzysztof Kiljański (ur. 5 listopada 1967 r. w Nowej Soli) – polski wokalista jazzowy, zdobywca Nagrody „Fryderyk 2005” w kategorii Piosenkarz roku znany m.in. dzięki nagraniu przeboju „Prócz ciebie, nic” w duecie z Kayah.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.