• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Chase

  Przeczytaj także...
  Seminarium duchowne (z łac. szkółka roślin, od semen – nasienie, seminis – narybek, latorośl) – w Kościołach chrześcijańskich specjalny dom, w którym kandydaci do stanu duchownego odbywają intensywną formację teologiczną, moralną i naukową.Serial medyczny jest seryjną dramatyczną produkcją telewizyjną, w której wydarzenia koncentrują się na szpitalu, personelu karetki pogotowia lub innego środowiska medycznego. W Stanach Zjednoczonych większość seriali medycznych trwa około 45 minut i najczęściej akcja rozgrywa się w szpitalu. Większość aktualnie emitowanych seriali wykracza poza wydarzenia odnoszące się do zawodów postaci i pokazuje niektóre aspekty ich życia osobistego. Może to być np. wątek romansu między dwojgiem lekarzy. Popularnymi przykładami seriali medycznych są Ostry dyżur, Szpital Dobrej Nadziei, Dr House, St. Elsewhere, Chirurdzy oraz Bez skazy.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Robert Chase – fikcyjna postać, bohater dramatu medycznego stacji FOX Dr House, grany przez Jesse'ego Spencera.

  Historia[]

  Chase urodził się około 1975 roku w Australii. Jego ojciec – Rowan Chase, sławny i bogaty reumatolog wyemigrował z Czechosłowacji do Australii na krótko przed narodzinami syna. Potem zostawił rodzinę i wyjechał. Matka Chase'a wpadła w alkoholizm i, kiedy Robert miał 15 lat, umarła. Chase ma siostrę, z którą rozmawia w jednym z odcinków 8 serii.

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Zespół von Hippla-Lindaua (choroba von Hippla-Lindaua, naczyniakowatość siatkówkowo-móżdżkowa, ang. von Hippel-Lindau syndrome, HLS, VHL, familial cerebelloretinal angiomatosis, łac. hemangioblastomatosis, angiophakomatosis retinae et cerebelli) – rzadkie schorzenie genetyczne dziedziczone autosomalnie dominująco, należące do grupy fakomatoz. Zespół opisali niezależnie od siebie Eugen von Hippel w 1894 i Arvid Lindau w 1926 roku. Przyczyną choroby jest mutacja w obydwu allelach genu VHL, z których jedna jest dziedziczna a druga następuje spontanicznie. Choroba charakteryzuje się zwiększoną predyspozycją do nowotworów nerek, ośrodkowego układu nerwowego, szczególnie móżdżku, nadnerczy i siatkówki. Nie ma metody leczenia przyczynowego, ale poradnictwo i badania genetyczne pozwalają coraz częściej zdiagnozować ją, zanim pojawią się zagrażające życiu guzy nowotworowe.

  Robert został wychowany jako katolik i nawet wstąpił do seminarium duchownego, lecz wkrótce zrezygnował. Pozostawał osobą religijną (widać to było np., gdy modlił się za duszę zmarłego dziecka), jednak później porzucił wiarę lub stał się bezwyznaniowcem.

  Ukończył szkołę medyczną na Uniwersytecie w Sydney. Był przeciętnym studentem, lecz jego rezydentura jest imponująca: ukończył specjalizacje z intensywnej terapii i kardiologii. Odbywał również staż z neurochirurgii w Melbourne Hospital, lecz nie uzyskał z niej certyfikatu.

  Reumatologia (z gr. rheúma - prąd, płynięcie, lógos - słowo, nauka) - dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami reumatycznymi (metabolicznymi, zapalnymi, zwyrodnieniowymi) kości, stawów (układu kostno-stawowego), a także ogólnoustrojowymi stanami zapalnymi tkanki łącznej (kolagenozy), ich rozpoznawaniem, leczeniem oraz zapobieganiem.Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.

  Charakterystyka[]

  Chase jest jednym z asystentów House'a w szpitalu Princeton-Plainsboro w New Jersey, aż do końca trzeciego sezonu, kiedy to House go zwalnia (był jego podwładnym najdłużej – około 2 lat). Od sezonu 4. pracuje jako chirurg. Chase'a od początku serialu łączą bliższe stosunki z Allison Cameron. Często bierze udział w dyskusjach na tematy etyczne, pokazując elastyczne stanowisko. Prowadzi to do napięć z Foremanem. Kiedy Vogler zaczyna wywierać naciski na House'a, Chase przekazuje informacje na temat House'a, aby ocalić posadę. Jednak kiedy Michael Tritter poszukuje informacji na temat House'a, Chase nie współpracuje z nim. Pod koniec trzeciego sezonu zaczyna być bardziej asertywny, sprzeciwia się House'owi, co doprowadza go do zwolnienia.

  Etyka (z stgr. ἦθος ethos – "zwyczaj") – dział filozofii, zajmujący się badaniem moralności i tworzeniem systemów myślowych, z których można wyprowadzać zasady moralne. Etyka bywa też nazywana filozofią moralną.Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.

  Z upływem czasu wykazuje zdolność wyciągania z ludzi motywów. Posiada również bardzo dużą wiedzę medyczną, która w jednym z odcinków pomaga mu poprawnie zdiagnozować u pacjenta zespół von Hippla-Lindaua.

  Postać najsilniej ewoluująca ze wszystkich bohaterów serialu. Z początku egoista, lizus, konformista i donosiciel – z czasem, po śmierci znienawidzonego, ale szanowanego przez niego ojca oraz po poważnej pomyłce, która doprowadziła do zgonu pacjentki – jego postawa ulega zmianie. Staje się asertywny, wyjątkowo oddany pracy oraz wrażliwy na cierpienie i potrzeby pacjentów. Wyrasta z czasem na czołowego chirurga szpitala, cenionego nawet przez House'a. Wyróżnia się w tym czasie nadzwyczajną postawą moralną górującą znacznie nad kolegami, a nawet uważaną za "anioła" Allison Cameron. Cierpliwie i szarmancko zdobywa powoli serce Cameron traktującą go z początku dość instrumentalnie, wyłącznie jako obiekt seksualny. Sezon 5. kończy ślub Chase'a i Cameron.

  Neurochirurgia, chirurgia układu nerwowego – dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem operacyjnym niektórych chorób układu nerwowego.Kardiologia (z gr. "καρδιά" – serce, "λόγος" – nauka) – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem.

  W sezonie szóstym, Cameron odchodzi od Chase'a, po tym jak zabija on dyktatora Dibalę dążącego do eksterminacji Sitibich. Po tym zdarzeniu, Robert powrócił na stałe do zespołu House'a.

  W siódmym sezonie, Chase cieszy się, że jest w zespole House'a. Kiedy dowiaduje się o odejściu Trzynastki, daje jej do zrozumienia, że jest nią zainteresowany. Później umawia się na randki z kilkoma kobietami naraz. Sytuacja ta prowadzi do tego, iż jedna z kobiet włamuje się na konto dr Chase'a na jednym z portali społecznościowych, wstawiając upokarzające zdjęcia. Kiedy do zespołu zostaje przyjęta Martha Masters, Chase nadzoruje jej pracę.

  Chirurgia (z grec. cheir − ręka, ergon – czyn, działanie, cheirurgia – ręcznie wykonywana praca) – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym. Jest nauką nadrzędną i zawiera wiele podspecjalności. Sama nazwa chirurgia identyfikowana jest z dziedziną o nazwie chirurgia ogólna. Jest to kliniczna dziedzina medycyny. Oprócz chirurgii zabiegowej istnieje jednak szeroki zakres chirurgii zachowawczej. Praca chirurga jest ciągłym wybieraniem mniejszego ryzyka. Niekiedy okazuje się, że mniejszym ryzykiem jest zaniechanie operacji, np. leczenie operacyjne małej przepukliny u pacjenta z ciężką niewydolnością oddechową stanowi większe ryzyko niż zaniechanie operacji.Martha M. Masters – fikcyjna postać dramatu medycznego stacji FOX, Dr House, odgrywana przez Amber Tamblyn. Po raz pierwszy pojawia się w 7 sezonie.

  W ósmym sezonie House coraz częściej daje do zrozumienia Chase'owi, że pokłada w nim największe nadzieje ze wszystkich w zespole. Wreszcie w ostatnim odcinku serialu, po rzekomej śmierci Gregory'ego Chase przejmuje jego stanowisko w szpitalu.

  Bibliografia[]

 • Dr Robert Chase (ang.). FOX's Official site. [dostęp 2012-04-19].
 • Dr. Robert Chase (ang.). IMDb. [dostęp 2012-04-19]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.