• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Brylewski  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  The Users – polski eksperymentalny projekt muzyczny, w którym udział wzięli cenieni muzycy alternatywni oraz poeta Marcin Świetlicki.Ziggie Piggie – polski zespół muzyczny powstały w 2006 roku w Sosnowcu z inicjatywy Sebastiana (Stecyka) Stecia, zaprosił on do współpracy Tomasza (Rudiego) Fabrycznego i Bartosza (Paździocha) Mizerę. Zespół ewoluował w większą grupę. W składzie znalazło się wielu artystów związanych z muzyką ska i reggae w Polsce. Przykładem jest trasa koncertowa zespołu promująca album "Old Songs" przebiegła z gościnnym udziałem Roberta Brylewskiego, Karoliny Krawczyk (Banda de Chicas), Andrzeja Mikulskiego, Janusza Rutkowskiego oraz Mikołaja Tabaki (The Bartenders) i Skadyktatora. Zespół Ziggie Piggie zagrał około 50 koncertów w Polsce i za granicą, które zostały świetnie przyjęte przez publiczność – m.in. trasa koncertowa po Słowacji i Czechach z gwiazdą czeskiego ska grupą Tleskač czy wspólne koncerty z Agrolites, Yardee Sound System, Dr. Love, Bas Tajpanem, Mikaelem, Dr. Ring Dingiem i Mr Zoobem .

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Robert Maksymilian Brylewski, ps. Afa, Max, Robin Goldroker (ur. 25 maja 1961 w Warszawie, zm. 3 czerwca 2018 tamże) – polski muzyk rockowy i reggaeowy; wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, lider i współzałożyciel zespołów punkrockowych Kryzys i Brygada Kryzys oraz grającego reggae Izraela. Współzałożyciel grupy Armia, w której w latach 1985–1993 był gitarzystą.

  Zygmunt "Muniek" Marek Staszczyk (ur. 5 listopada 1963 w Częstochowie) – współzałożyciel, lider, wokalista, autor tekstów, w początkowym okresie także basista zespołu T.Love. Współpracował z wieloma artystami i zespołami, jak Maanam, Kasia Nosowska, Pidżama Porno, Zipera, Habakuk. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Exodus – pierwszy koncertowy album polskiej grupy punkrockowej Armia wydany w 1992 roku (zob. 1992 w muzyce). Materiał na płytę nagrano 23 listopada 1991 roku podczas koncertu w poznańskiej Arenie oraz w tym samym roku na koncercie w Lublinie (tylko utwory dodatkowo dostępne w wersji kasetowej wydanej przez Izabelin Studio).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo[ | edytuj kod]

  Był synem dwojga artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Wczesne dzieciństwo spędził w Koszęcinie, gdzie zespół Śląsk ma swoją siedzibę. W wieku kilku lat przeniósł się do Warszawy. Mieszkał tam, z niewielkimi przerwami, do śmierci. Uczęszczał krótko do Liceum PAX, a potem do Liceum im. Mikołaja Reja do klasy równoległej z klasą Kazika Staszewskiego i Roberta Schmidta.

  Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO) – (czasem można spotkać się z mylną nazwą Zmechanizowane Oddziały Milicji Obywatelskiej lub Zorganizowane Oddziały Milicji Obywatelskiej) oddziały Milicji Obywatelskiej powołane w drugiej połowie 1956 (po Poznańskim Czerwcu) do zaprowadzania porządku w sytuacjach wyjątkowych (dsł.: "likwidacji zbiorowych naruszeń porządku publicznego"), a także do udzielania pomocy ludności w czasie klęsk żywiołowych i ochrony imprez masowych.Kryzys – album muzyczny wydany w 1981 roku przez francuską firmę Blitzkrieg Records. Nagrany w 1980 podczas koncertu w Domu Kultury w Ursusie (Warszawa) oraz podczas prób w klubie "Amplitrion" Politechniki Warszawskiej. Wydany na winylu w 1981 przez francuską firmę Barclay pod szyldem Blitzkrieg Records bez wiedzy i zgody członków zespołu; do dziś nie został autoryzowany przez zespół. Wydanie zostało wznowione w 1991 na kasecie przez wydawnictwo Fala ze Stronia Śląskiego pod zmienionym tytułem "Król Much".

  Zespół Kryzys (1978–1981)[ | edytuj kod]

  W 1978 Robert Brylewski współtworzył zespół The Boors. Po zmianach w składzie, w 1979 zespół zmienił nazwę na Kryzys. Zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów, ale wiele nagrań (głównie podczas prób) nie doczekało się oficjalnego wydania. Wiosną 1981 francuska wytwórnia płytowa Blitzkrieg Records wydała bez zgody zespołu album Kryzys. Latem 1981 zespół zakończył działalność, koncertując przedtem w Opolu oraz na Pop Session w Sopocie.

  Brygada Kryzys – pierwszy studyjny album zespołu Brygada Kryzys wydany przez Tonpress w 1982 r. Ze względu na kolor okładki bywa nazywany "Czarną Brygadą".The Boors – jeden z najwcześniejszych polskich zespołów punk rockowych. Założony jesienią 1978 roku w Warszawie przez Roberta Brylewskiego, Kamila Stoora, Piotra Mrowińskiego oraz Marka Iwańczuka. Zespół wystąpił na pierwszym koncercie punk rockowym integrującym warszawskie środowisko tego gatunku (MDK Anin, 7 maja 1979 r). Na tym samym koncercie debiutowała grupa "Micka Neona" (Macieja Góralskiego). Wkrótce The Boors przekształcili się w Kryzys.

  W 1981 gościnnie występował w zespole Deadlock.

  Brygada Kryzys[ | edytuj kod]

  Wkrótce potem Robert Brylewski i Tomasz Lipiński (wcześniej Tilt) założyli Brygadę Kryzys. Pierwszy koncert zespołu miał odbyć się w gdańskiej hali Olivia, lecz z powodu konfliktu z organizatorami (pobicie jednego z organizatorów przez Lipińskiego) i tzw. śmiałego programu artystycznego nie doszło do koncertu. Pierwszy koncert odbył się w warszawskiej Rivierze we wrześniu 1981, gdzie obok Brygady Kryzys zagrała po raz pierwszy w Warszawie Republika. Koncert przeszedł do historii. Przed koncertem do muzyków trafiło ciasto nadziewane haszyszem, które zjadł Grzegorz Ciechowski i akustyk. Nagrany koncert (ze złą jakością dźwięku ze względu na niedyspozycyjnego akustyka) ukazał się na nielegalnie wydanej płycie Brygada Kryzys (wydanej w lutym 1982). W listopadzie 1981 Brylewskiego ciężko pobito. W grudniu Brygada Kryzys próbowała pojechać na koncert do Belgradu na Dni Młodej Polskiej Subkultury, lecz w Cieszynie nie pozwolono jej na przejazd przez Czechosłowację do Jugosławii. Kilka dni później zespół poleciał samolotem do Belgradu. Koncerty stały się wielkim sukcesem, zaś twórczością Brygady Kryzys zainteresowali się promotorzy z zagranicy. W wyniku wprowadzenia stanu wojennego nie została nagrana płyta w Jugosławii oraz nie doszła do skutku trasa koncertowa w Holandii. W lutym zespół nie zgodził się na granie koncertów organizowanych przez organizacje polityczne i milicyjne pod nazwą Brygada K.. W marcu 1982 Tonpress w celu przetestowania sprzętu zaprosił zespół na nagranie kilku utworów, w wyniku czego zespół wydał album Brygada Kryzys. Płyta postrzegana jako pierwszy oficjalny albumu punkrockowy w Polsce, jest uznawana za jedną z najważniejszych płyt w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Brygada Kryzys zakończyła działalność jesienią 1982.

  Wojskowy Instytut Medyczny z Centralnym Szpitalem Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej - szpital w Warszawie zlokalizowany przy ul. Szaserów 128 (dzielnica Praga Południe). Placówka jest centralnym ośrodkiem klinicznym, dydaktycznym, konsultacyjnym i naukowo-badawczym dla wojskowej służby zdrowia. W 2012 przy szpitalu oddano do użytku sanitarne lądowisko.Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.

  20 grudnia 1981 Brylewski został zatrzymany przez Milicję Obywatelską i przewieziony na przesłuchanie do komendy mieszczącej się na ulicy Jezuickiej w Warszawie. Trafił tam za nazwanie pijanego zomowca (który wcześniej potrącił starszą kobietę) „Kurwą z orzełkiem”. Gdy Brylewskiemu pozwolono zeznawać, zaczął mówić „Panowie, ja chciałem powiedzieć, że mój tata to wysoki funkcjonariusz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych…”, co jeszcze bardziej sprowokowało milicjantów. W wyniku symulowania schizofrenii i padaczki został wypuszczony z komisariatu.

  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.Wybory samorządowe VI kadencji odbyły się 21 listopada 2010 roku (I tura). II tura (ponowne głosowanie w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast) odbyła się 5 grudnia i 19 grudnia 2010 roku. Termin wyborów został ogłoszony przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska 15 września 2010 roku.

  Izrael i Armia[ | edytuj kod]

  Wiosną 1983 Brylewski założył zespół Izrael, który stał się jednym z pierwszych polskich zespołów grających reggae. W maju 1983 Izrael wydał album Biada, biada, biada, ale płyta ukazała się na rynku w 1985. W 1986 ukazał się album Nabij faję, a w 1987 Duchowa rewolucja, vol. 1. Po zmianach w składzie Izrael w 1990 nagrał materiał na nowy album w Londynie. W 1994 zawiesił działalność.

  Wrzeszcz – część miasta Gdańska, znajdująca się na północ od Śródmieścia, nad strugą Strzyżą. Od 2010 roku jej terytorium jest podzielone pomiędzy dwie dzielnice: Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny.78–81 – wspomnieniowy album zespołu Kryzys wydany w 1994 roku przez firmę Gold Rock. Część nagrań pochodzi z sesji dla studenckiego radia (Toruń, 1980). Wszystkie utwory zostały przez Roberta Brylewskiego poddane obróbce studyjnej.

  Podczas grania w Izraelu Brylewski zainteresował się Biblią.

  Równolegle do działalności Izraela Brylewski grał od 1985 w Armii. Zespół powstał z inicjatywy Tomasza Budzyńskiego (wcześniej Siekiera) i Roberta Brylewskiego. Na bazie punk rocka oraz muzyki hardcore Armia w nowatorski sposób wplatała inspiracje rockiem symfonicznym, heavy metalem, muzyką klasyczną i muzyką etniczną. Brylewski występował w Armii do 1993, nagrywając z zespołem albumy Armia, Legenda, Czas i byt, a także koncertowy Exodus.

  Biada, biada, biada – debiutancki album zespołu Izrael, nagrany w studiu „Wawrzyszew” w maju 1983. Wydany został na płycie winylowej w roku 1985 przez Pronit/Poljazz. Pierwszy polski album z muzyką reggae.Ambition – album zespołu Deadlock wydany w 1981 roku przez francuską firmę Blitzkrieg Records. W Polsce płyta ukazała się dopiero w 2003 pt. Ambicja nakładem wydawnictwa W Moich Oczach. Reedycja CD została uzupełniona o nagrania pochodzące z koncertu, który odbył się 9 sierpnia 1980 podczas "I Ogólnopolskiego Przeglądu Nowej Fali" w Kołobrzegu. W 2008 album został ponownie wznowiony w formie CD i LP (zachowując oryginalną listę utworów). Płyta została również opatrzona książeczką opisującą historię zespołu.

  W 1983 poznał Vivian Quarcoo, jazzową wokalistkę o w połowie ghańskich korzeniach, i zaprosił ją do występowania ze świeżo utworzonym Izraelem. Po kilku miesiącach zostali parą. W drugiej połowie lat 80. wyjechał do Londynu, gdzie pracował na budowie jako stolarz. W końcu lat 80. zamieszkał z rodziną i przyjaciółmi w Stanclewie na Warmii, gdzie poza działalnością artystyczna zajmował się rolnictwem.

  Hardcore – ogólne określenie dla grupy gatunków elektronicznej muzyki tanecznej charakteryzującej się cięższym brzmieniem i szybszym tempem w stosunku do pozostałych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej.Tymon Tymański, właściwie Ryszard Tymański (ur. 30 września 1968 w Gdańsku) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider albo wspólider zespołów Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out. Buddysta zen.

  Działalność w latach 90.[ | edytuj kod]

  W 1990 wraz z znanym z Deutera Pawłem „Kelnerem” Rozwadowskim rozpoczął tworzenie muzyki elektronicznej z wykorzystaniem samplingu. W wyniku współpracy z Rozwadowskim powstał projekt Max i Kelner, który wydał album Tehno Terror. Po zagraniu kilkunastu zagranicznych koncertów zakończono projekt, który w 2007 reaktywowano.

  Armia (Antiarmia) – pierwszy długogrający album grupy muzycznej Armia grającej punk rock. Wydany został po raz pierwszy w 1988. Materiał został nagrany w 1987 roku. Album doczekał się dwóch reedycji, ostatniej w 2005 przez Metal Mind Productions.Komitet Wyborczy Wyborców Gamonie i Krasnoludki – komitet wyborczy działający jako zrzeszenie studentów oraz miłośników undergroundowych happeningów, alternatywa polityczna w wyborach samorządowych 2006 w Polsce. Komitet został zarejestrowany w Warszawie. Przewodniczącym komitetu i jego kandydatem w wyborach na urząd prezydenta stolicy był Waldemar Fydrych, przywódca Pomarańczowej Alternatywy.

  W 1991 reaktywowano (w zmienionym składzie) Brygadę Kryzys. W 1992 ukazał się album Cosmopolis. Coraz rzadziej koncertujący zespół zakończył działalność w 1994.

  W 1993 Brylewski współtworzył Falarek Band. Po wydaniu w 1996 albumu Falarek aktywność zespołu zanikła. Od końca lat 90. współtworzył efemeryczne yassowe zespoły The Users (ze Świetlickim, Tymańskim, Olterem, Kurtisem i Trzaską), Dyliżans czy Poganie (grupa założona przez Brylewskiego i Tymańskiego).

  W 1996 Robert Brylewski pracował nad dźwiękiem w filmie Słodko gorzki.

  Freak – dziesiąty studyjny album zespołu Armia, wydany 27 listopada 2009. Album nagrano w Małym Studiu w Puszczykowie latem i jesienią 2009 r. W odróżnieniu od poprzednich płyt zespołu, wszystkie teksty – autorstwa Tomasza Budzyńskiego i Gerarda Nowaka – są anglojęzyczne. Wkładka płyty zawiera rozszerzoną wersję tekstów, ostatecznie zaśpiewane słowa są w wersji pisanej wkomponowane w formę krótkich narracji. Część z nich nawiązuje do tekstów Syda Barretta. "Grot the Engine Driver" jest inspirowany opowiadaniem Stefana Grabińskiego pod tym samym tytułem (Maszynista Grot). Duży udział instrumentów dętych i kompozycje nadają muzyce z tej płyty charakter jazzowy, a elementy rockowe, w odróżnieniu od poprzednich albumów zespołu, mają mało cech punk rocka i heavy metalu, na rzecz rocka psychodelicznego i stoner rocka.Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” – polskie stowarzyszenie antyfaszystowskie założone w 1996. Zgodnie z jego deklaracją za cele stawia sobie przeciwdziałanie szowinizmowi, neofaszyzmowi i nienawiści wobec cudzoziemców.

  Swoim nazwiskiem sygnował dwie płyty z muzyką elektroniczną. Debiut pod tytułem „Warsaw Beat” z 1998 zawierał muzykę elektroniczną. „Warsaw Beat II” z 2004 to repertuar o wiele bardziej stonowany.

  Był realizatorem muzycznym i właścicielem Gold Rock Studio (później Złota Skała) działającego w latach 1991–1997. Studio prócz nagrywania zajmowało się także wydawaniem płyt kompaktowych i kaset magnetofonowych. Obowiązki tej firmy przejęły inne firmy: Biodro Records, W Moich Oczach, Tone Industria i Pop Noise.

  Jak punk to punk – album kompilacyjny wydany w 1988 roku, nakładem wydawnictwa Tonpress. Nagrania zespołów: Armia, Dezerter, Rejestracja, TZN Xenna i Siekiera zrealizowano w studiu KAW Tonpress w 1986.Legenda – druga płyta długogrająca polskiej grupy Armia, wydana w 1991, promowana trwającą 2 lata trasą koncertową. Do dziś płyta doczekała się pięciu oficjalnych edycji. Najnowsza – winylowa ukazała się jesienią 2007 roku nakładem wytwórni W Moich Oczach.

  W połowie lat 90. związek z Vivian Quarcoo zaczął przechodzić kryzys. Próbą jego ratowania było wzięcie ślubu w 1996, ale w 2001 małżeństwo zakończyło się rozwodem. Od końca lat 90. XX wieku tworzył także komputerowe animacje do teledysków w swoich projektach. W początkach XXI wieku mieszkał w Poznaniu.

  Czasy najnowsze[ | edytuj kod]

  Wywiad z Robertem Brylewskim z 2013

  Wspierał kampanię społeczną „Muzyka Przeciwko RasizmowiStowarzyszenia „Nigdy Więcej”. Pod patronatem tej akcji ukazał się album Świat Czarownic i Robert Brylewski (2002).

  Bootleg – angielski termin oznaczający nagranie muzyczne rozpowszechniane bez zgody autora; nagranie pirackie. Wiele osób do określenia nielegalnych nagrań z koncertów używa terminu ROIO - Records of Illegitimate/Indeterminate Origin czyli "nagrania o nielegalnym/nieokreślonym pochodzeniu".Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  W 2002 wraz z Konradem Januszkiem współtworzył studyjny projekt 52um. W 2008 ukazał się debiutancki album projektu, nazwany 52um, a w 2010 powstał album Superego.

  W 2003 reaktywowano Brygadę Kryzys. Ze starego składu oprócz Brylewskiego grał Tomasz Lipiński. W 2003 rozpoczęły się pracę nad nowym albumem (roboczy tytuł Eurocrisis), jednak płyta nie ukazała się. W 2006 reaktywowano zespół Izrael, który początkowo działał pod nazwą Magnetosfera. W 2008 ukazał się album Izraela Dża ludzie. W 2008 reaktywowano zespół Kryzys, który w marcu 2006 zagrał jednorazowy koncert w warszawskim klubie CDQ. W maju 2010 ukazał się album Kryzys komunizmu zawierający nowe utwory Kryzysu i stare piosenki w nowym wykonaniu.

  Tomasz Lipiński, ps. Frantz (ur. 21 sierpnia 1955 w Warszawie) – polski muzyk rockowy (wokalista, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta), lider i współzałożyciel zespołów Brygada Kryzys, Tilt i Fotoness. Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

  Przez kilkanaście lat był związany się z gdańską sceną alternatywną, w 2006 kupił mieszkanie we Wrzeszczu.

  W 2010 startował w wyborach samorządowych do Rady m.st. Warszawy reprezentując Komitet Wyborczy Wyborców Gamonie i Krasnoludki. Zdobył 601 głosów, czyli blisko 50% głosów oddanych na jego listę w okręgu wyborczym.

  W 2011 Robert Brylewski świętował 30-lecie kariery muzycznej w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. W 2012 ukazała się autobiografia muzyka zatytułowana Kryzys w Babilonie (w formie wywiadu przeprowadzonego przez Rafała Księżyka).

  Deuter – polski zespół punkrockowy, który w późniejszym czasie łączył ten gatunek z innymi elementami muzyki tj. rap, funky, soul.Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.

  Śmierć[ | edytuj kod]

  Grób Roberta Brylewskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

  Na początku 2018 na warszawskiej Pradze muzyk został dotkliwie pobity, w wyniku czego był poddany skomplikowanemu leczeniu szpitalnemu. Wrócił do domu, jednak wkrótce okazało się, że wymagał dalszego leczenia; operacji, która miała bezpośredni związek z wcześniejszym pobiciem. Ostatecznie trafił do szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie, będąc w stanie śpiączki. Znajdował się w niej przez kilka tygodni, nie wybudzając się już. Zmarł 3 czerwca 2018, w wyniku problemów z krążeniem i zatrzymania akcji serca. 15 czerwca 2018 po pogrzebie o charakterze świeckim jego prochy zostały pochowane na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (Q kolumbarium 1-1-7).

  Koncerty w Trójce vol. 4 – Brygada Kryzys XXX Live – album muzyczny Brygady Kryzys. Album ten należy do serii Koncerty w Trójce wydanego przez Polskie Radio. Koncert, który nagrano, odbył się 23 listopada 2012 roku w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Album wydano 3 czerwca 2013 roku.Schizofrenia (stgr. σχίζειν, schizein, "rozszczepić" i stgr. φρήν, φρεν-, phrēn, phren-, "umysł", rzadziej stosowana nazwa – choroba Bleulera, łac. Morbus Bleuleri, w skrócie MB, synonimy: zaburzenia schizofreniczne, psychoza schizofreniczna) – zaburzenie psychiczne (lub raczej grupa zaburzeń) zaliczane do grupy psychoz endogennych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Grzegorz Ciechowski (ur. 29 sierpnia 1957 w Tczewie, zm. 22 grudnia 2001 w Warszawie) – polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, lider i wokalista zespołu Republika, który swoje początki miał w toruńskim klubie studenckim Od Nowa w 1980 r. Jako solista występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa, pisał też teksty pod pseudonimem Ewa Omernik. Grzegorz Ciechowski pisał również teksty innym zespołom m.in. Zostawcie Titanica zespołu Lady Pank oraz Justynie Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik).
  Samplowanie (ang. sampling) – użycie fragmentu wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, zwanego samplem jako elementu tworzonego utworu przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem (lub komputera). Sample uzyskuje się w sposób naturalny bądź sztuczny. Najczęściej sample stanowią pojedyncze dźwięki instrumentów naturalnych (np. sample perkusyjne) lub odpowiednio wycięte części innych utworów.
  Tilt – polski zespół rockowy. Działa z przerwami od roku 1979. Początkowo kojarzony był ze sceną punkrockową i wykonywał utwory z anglojęzycznymi tekstami. Tomasz Lipiński – założyciel, lider, wokalista i gitarzysta – jako jedyny był członkiem zespołu przez cały okres jego działalności.
  Padaczka (inaczej epilepsja, historycznie kaduk), w klasycznym języku greckim: ἐπιληψία (epilēpsía) – choroba o złożonej, różnej etiologii, cechująca się pojawianiem napadów padaczkowych. Napad padaczkowy zaś jest wyrazem przejściowych zaburzeń czynności mózgu, polegających na nadmiernych i gwałtownych, samorzutnych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Biochemicznymi przyczynami pojawiania się tych wyładowań mogą być:
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Stanisław Hadyna (ur. 25 września 1919 w Karpętnej (obecnie dzielnica Trzyńca), zm. 1 stycznia 1999 w Krakowie) - polski kompozytor, dyrygent, muzykolog i pisarz. Założyciel i wieloletni kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.