• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Browning - historyk

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  Dumbarton Oaks Studies - międzynarodowe czasopismo naukowe założone w 1950 roku. Publikuje się w nim artykuły naukowe dotyczące Bizancjum.

  Robert Browning (ur. 15 stycznia 1914 w Glasgow, zm. 11 marca 1997 w Londynie) – szkocki historyk, bizantynista.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studia ukończył w 1935 w Glasgow University. W okresie II wojny światowej służył w Sztabie Generalnym we Włoszech i w Sojuszniczej Komisji Kontroli w Sofii (Bułgaria). Następnie w Belgradzie w Jugosławii był asystentem brytyjskiego attaché wojskowego.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.

  W 1946 roku powrócił do środowiska akademickiego. Wykładał historię w Merton College w Oksfordzie, a od 1947 do 1965 roku w University College w Londynie. Od 1965 do przejścia na emeryturę w 1981 był profesorem historii starożytnej w Birkbeck.

  Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Birmingham. Pełnił funkcję przewodniczącego Society for the Promotion of Hellenic Studies i Society for the Promotion of Byzantine Studies.

  Był redaktorem „Journal of Hellenic Studies” oraz odpowiadał za dział bibliograficzny czasopisma „Byzantinische Zeitschrift”.

  Poliglota (gr. polýglōttos lub polýglōssos - wielojęzyczny) – człowiek znający wiele języków, potrafiący kontaktować się lub pisać w wielu językach świata.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Zasłynął także jako poliglota.

  Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Dated Greek manuscripts from Cyprus to the year 1570. Dumbarton Oaks Research Library and Collection and Cyprus Research Centre, Washington D.C. 1993, ​ISBN 0-884-02210-2​ (Dumbarton Oaks Studies, Band 30).
 • History, language and literacy in the Byzantine world. Variorum Reprints, Northampton 1989, ​ISBN 0-860-78247-6​.
 • * Church, state and learning in twelfth century Byzantium. Dr William’s Trust, London 1981, ​ISBN 0-852-17042-4​.
 • The Byzantine Empire. Weidenfeld and Nicolson, London 1980, ​ISBN 0-297-77821-8​.
 • Studies on Byzantine history, literature and education. Variorum, London 1977, ​ISBN 0-860-78003-1​.
 • Byzantium and Bulgaria. A comparative study across the early medieval frontier. Temple Smith, London 1975, ​ISBN 0-851-17064-1​.
 • Justinian and Theodora. Weidenfeld and Nicolson, London 1971, ​ISBN 0-297-00100-0​, überarb. Aufl. Thames and Hudson, London 1987, ​ISBN 0-500-25099-5​.
 • The Emperor Julian. Weidenfeld and Nicolson, London 1976, ​ISBN 0-297-77029-2​.
 • Medieval and Modern Greek. Cambridge University Press, Cambridge 1969, ​ISBN 0-521-23488-3​.
 • The Linear B Texts from Knossos. Transliterated and edited by Robert Browning. London 1955 (Bulletin of the Institute of Classical Studies of the University of London, Supplementary Papers, Nr. 1).
 • Publikacje w języku polskim[ | edytuj kod]

 • Justynian i Teodora, przeł. Maria Boduszyńska-Borowikowa, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy 1977 (wyd. 2 1996).
 • Cesarstwo Bizantyńskie, przeł. Grzegorz Żurek, wyborem literatury bizantyńskiej opatrzył G. Żurek, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy 1997.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biografia Roberta Browninga na jstor.org
 • Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW) – polskie wydawnictwo założone w 1946 w Warszawie; od 2005 dyrektorem wydawnictwa jest Rafał Skąpski.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Society for the Promotion of Byzantine Studies – towarzystwo naukowe naukowe założona w 1983 roku "z celem wspierania badań i wiedzy na temat historii i kultury, języka i literatury Bizancjum i jego sąsiedzi". Jest afiliowane jako brytyjski komitet bizantynologiczny przy Association Internationale des Etudes Byzantines. Organem towarzystwa jest "Bulletin of British Byzantine Studies".
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Sofia (bułg.: София; sofia z gr. znaczy również mądrość) – stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr. Sofia stanowi wydzielony obwód miejski, jest ponadto ośrodkiem administracyjnym obwodu sofijskiego.
  Starożytność – okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany też antykiem i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.848 sek.