Robert Bresson (ur. 25 września 1901 w Bromont-Lamothe, zm. 18 grudnia 1999 w Droue-sur-Drouette) – francuski reżyser i scenarzysta filmowy, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina.
Autor 13 filmów pełnometrażowych nagradzanych na najważniejszych festiwalach filmowych w Europie. Za całokształt twórczości na 46. MFF w Wenecji w 1989 został nagrodzony Honorowym Złotym Lwem. Współpracował z Jeanem Giraudoux i Jeanem Cocteau.
Tworzył dramaty filozoficzno-psychologiczne z wyraźnym elementem metafizycznym. Cechowała go subtelność w ukazywaniu psychiki ludzkiej. Dążył do ukazania rzeczywistości duchowej ukrytej w rzeczywistości materialnej, stąd też specyficzna stylistyka jego filmów. Szczególnie charakterystyczna jest gra aktorska, a właściwie jej brak – Bresson zawsze zatrudniał amatorów (nazywanych przez niego modelami), od których wymagał, by nie udawali żadnych uczuć czy emocji. Bohaterowie jego filmów, takich jak np. Pieniądz (1983), mają więc z reguły martwe, pozbawione wyrazu twarze.
Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
Proces Joanny d’Arc - francuski film historyczny z 1962 roku będący rekonstrukcją procesu Joanny d’Arc o czary wytoczonego przez Anglików w pierwszej połowie XV wieku.
Do jego najbardziej znanych filmów należą: Dziennik wiejskiego proboszcza (1951), Ucieczka skazańca (1956), Kieszonkowiec (1959), Na los szczęścia, Baltazarze (1966) i Mouchette (1967).
1934: Sprawy publiczne (Les affaires publiques) - debiut, średni metraż
1943: Anioły grzechu (Les anges du péché)
1945: Damy z Lasku Bulońskiego (Les dames du Bois de Boulogne)
1951: Dziennik wiejskiego proboszcza (Journal d'un curé de campagne)
1956: Ucieczka skazańca (Un condamné à mort s'est échappé)
1959: Kieszonkowiec (Pickpocket)
1962: Proces Joanny d’Arc (Procès de Jeanne d’Arc)
1966: Na los szczęścia, Baltazarze (Au hasard Balthazar)
1967: Mouchette
1969: Łagodna (Une femme douce)
1971: Cztery noce marzeń (Quatre nuits d'un rêveur)
1974: Lancelot (Lancelot du Lac)
1977: Prawdopodobnie diabeł (Le diable probablement)
1983: Pieniądz (L'argent)
1933: C'était un musicien, reż. Maurice Gleize i Friedrich Zelnik (dialogi)
1936: Les Jumeaux de Brighton, reż. Claude Heymann
1936: Poczta na południe (Courrier Sud), reż. Pierre Billon
Asystent reżysera[ | edytuj kod]
1938: La Vierge folle, reż. Henri Diamant-Berger
1939: Czyste powietrze (Air pur), reż. René Clair
1975: Notatki o kinematografie (Notes sur le Cinématographe)
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
http://www.mastersofcinema.org/bresson/
http://sensesofcinema.com/2002/great-directors/bresson/#web

Honorowy Złoty Lew (wł. Leone d’oro alla carriera) – nagroda filmowa za całokształt twórczości, przyznawana corocznie wybitnym artystom światowego kina na MFF w Wenecji. Nagroda pod obecną nazwą została ustanowiona w 1971, chociaż w latach 1969-70 przyznano ją również, ale pod nazwą omaggio.
Adam Garbicz (ur. 1943) - polski dziennikarz, krytyk filmowy i historyk kina. Zaangażowany w ruch klubów filmowych. Autor i współautor m.in. wielotomowego przewodnika Kino. Wehikuł magiczny, Encyklopedii kina i Światowej encyklopedii filmu religijnego.
Warto wiedzieć że... beta
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Jean Maurice Eugène Clément Cocteau fr.: ʒɑ̃ kɔkto (ur. 5 lipca 1889 w Maisons-Laffitte, zm. 11 października 1963 w Milly-la-Forêt) – francuski poeta, dramaturg, reżyser filmowy, scenarzysta, malarz, a także choreograf sceniczny i menedżer bokserski.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.