• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robert Bosse

  Przeczytaj także...
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Robert Bosse (ur. 12 lipca 1832 w Quedlinburgu, zm. 31 lipca 1901 w Berlinie) – niemiecki polityk, ostatni pruski minister kultury.

  Pomnik Roberta Bosse

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Bosse był trzecim dzieckiem w rodzinie destylatora Juliusza Bosse i jego żony Dorothei (z.d.Gernrode). Studiował prawo na uniwersytetach w Heidelbergu, Halle i na Friedrich-Wilhelms-Universität w Berlinie. W 1851 roku stał się członkiem Korpusu Suevia Heidelbergu i Palaiomarchia.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Quedlinburg (IPA [ˈkveːdlɪnbʊʁk], polska nazwa historyczna Kwedlinburg) – miasto w środkowych Niemczech w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Harz, położone nad rzeką Bode, na północ od gór Harzu.

  Pełnił różne funkcje: komornika, oficera prawnego, był też w 1876 roku wykładowcą Rady pruskiego Ministerstwa Kultury. W 1881 roku został dyrektorem nowo utworzonego działu społeczno-politycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i wniósł znaczący wkład do ustaw ubezpieczeniowych pracowników, w 1889 roku został Podsekretarzem i tamże w 1890 Sekretarz Stanu. W 1891 roku Sekretarz Stanu Sprawiedliwości Niemiec i przewodniczący Komisji dla nowego cywilnego kodeksu. Od 1892 roku do września 1899 roku był ministrem Kultury, gdzie grał główną rolę we wprowadzeniu wynagrodzenia za ustawodawstwo kapłanów i nauczycieli w szkole podstawowej. Na emeryturze, spisał swoje wspomnienia.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Dzieci Roberta Bosse: syn Friedrich Bosse.

  Sukcesy[ | edytuj kod]

  Bosse był honorowym obywatelem swojego rodzinnego miasta, jego nazwiskiem nazwano ulicę i plac. Pomnik ku czci Roberta Bosse (Bosse Denkmal) powstał w 1908 roku, znajdował się w parku obok domu niemieckiego nauczyciela (niem. des Deutschen Lehrerheims), obecnie przy Domu Wypoczynkowym ZNP „Świteź” w Szklarskiej Porębie (niem. Schreiberhau).

  Szklarska Poręba (do 1945 niem. Schreiberhau) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim.


  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Literatura dotycząca Roberta Bosse (niem.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.