Robert Bosse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Robert Bosse (ur. 12 lipca 1832 w Quedlinburgu, zm. 31 lipca 1901 w Berlinie) – niemiecki polityk, ostatni pruski minister kultury.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Pomnik Roberta Bosse

Życiorys[ | edytuj kod]

Bosse był trzecim dzieckiem w rodzinie destylatora Juliusza Bosse i jego żony Dorothei (z.d.Gernrode). Studiował prawo na uniwersytetach w Heidelbergu, Halle i na Friedrich-Wilhelms-Universität w Berlinie. W 1851 roku stał się członkiem Korpusu Suevia Heidelbergu i Palaiomarchia.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Quedlinburg (IPA [ˈkveːdlɪnbʊʁk], polska nazwa historyczna Kwedlinburg) – miasto w środkowych Niemczech w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Harz, położone nad rzeką Bode, na północ od gór Harzu.

Pełnił różne funkcje: komornika, oficera prawnego, był też w 1876 roku wykładowcą Rady pruskiego Ministerstwa Kultury. W 1881 roku został dyrektorem nowo utworzonego działu społeczno-politycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i wniósł znaczący wkład do ustaw ubezpieczeniowych pracowników, w 1889 roku został Podsekretarzem i tamże w 1890 Sekretarz Stanu. W 1891 roku Sekretarz Stanu Sprawiedliwości Niemiec i przewodniczący Komisji dla nowego cywilnego kodeksu. Od 1892 roku do września 1899 roku był ministrem Kultury, gdzie grał główną rolę we wprowadzeniu wynagrodzenia za ustawodawstwo kapłanów i nauczycieli w szkole podstawowej. Na emeryturze, spisał swoje wspomnienia.

Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

Dzieci Roberta Bosse: syn Friedrich Bosse.

Sukcesy[ | edytuj kod]

Bosse był honorowym obywatelem swojego rodzinnego miasta, jego nazwiskiem nazwano ulicę i plac. Pomnik ku czci Roberta Bosse (Bosse Denkmal) powstał w 1908 roku, znajdował się w parku obok domu niemieckiego nauczyciela (niem. des Deutschen Lehrerheims), obecnie przy Domu Wypoczynkowym ZNP „Świteź” w Szklarskiej Porębie (niem. Schreiberhau).

Szklarska Poręba (do 1945 niem. Schreiberhau) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim.


Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Literatura dotycząca Roberta Bosse (niem.)
  • Reklama