• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robby Krieger

  Przeczytaj także...
  Love Her Madly pierwszy singel amerykańskiej grupy The Doors z płyty L.A. Woman wydanej w 1971 roku. Nagranie odbywało się bez wieloletniego producenta grupy Paul A. Rothchilda, który zrezygnował z współpracy z zespołem. Dzięki temu, przy pomocy dźwiękowca Bruce Botnicka, powstające utwory w tym Love Her Madly był bardziej "doorsowe" od poprzednich. Poza tym cała grupa pracowała bezstresowo i w spokoju, co również ma odzwierciedlenie w nagranym materiale.Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles (University of California, Los Angeles, popularnie UCLA) – publiczny amerykański uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany na północy dzielnicy Westwood w mieście Los Angeles. Drugi po Berkeley pod względem daty założenie kampus systemu Uniwersytetu Kalifornijskiego i największy uniwersytet w stanie Kalifornia.
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Robert Alan Krieger (ur. 8 stycznia 1946 w Los Angeles) – amerykański gitarzysta, członek grupy The Doors. Autor takich piosenek grupy jak „Light My Fire”, „Love Me Two Times”, „Touch Me” i „Love Her Madly”.

  W 2003 został sklasyfikowany na 91. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Przyszedł na świat jako syn zamożnego doradcy agencji rządowych do spraw planowania i finansów. Od początku swojej przygody z gitarą interesowało go flamenco. Uczył się w wielu szkołach, nim trafił na UCLA, gdzie trzykrotnie zmieniał wydział, ostatecznie wylądował na fizyce.

  „Touch Me” – singel amerykańskiego zespołu muzycznego The Doors wydany w grudniu 1968 roku i umieszczony w albumie The Soft Parade wydanym w lipcu 1969 roku.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1965 wraz z klawiszowcem Rayem Manzarkiem, wokalistą Jimem Morrisonem i perkusistą Johnem Densmore’em założył zespół The Doors, który w latach 60. stał się ikoną psychodelicznego rocka.

  Po śmierci Morrisona w 1971 wraz z pozostałą dwójką pod szyldem The Doors nagrał jeszcze dwie płyty (Other Voices i Full Circle). Robby Krieger dzielił się wokalem z Rayem Manzarkiem.

  Ostatecznie po rozwiązaniu przez Manzarka The Doors w 1973 Krieger wraz z Densmore’em założyli The Butts Band. Talent Kriegera pomógł mu również odnieść solowy sukces grając jazz. Z zespołem The Robby Krieger Band, który działał w latach 70. i 80., nagrał między innym płyty Versions (1983) i No Habla (1986).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Other Voices – siódmy album studyjny amerykańskiego zespołu The Doors, wydany 18 października 1971 roku przez wytwórnię Elektra. Jest to pierwszy album grupy wydany po śmierci wokalisty i frontmana Jima Morrisona, który zmarł w lipcu tego samego roku.

  Udzielał się też kilkakrotnie partiami gitarowymi w zespole Blue Öyster Cult. W roku 2002 wraz z Rayem Manzarkiem, Ianem Astburym i Stewartem Copelandem reaktywował grupę The Doors pod zmienioną nazwą The Doors of the 21st Century. Wziął udział w „Experience Hendrix Tribute Tour” - tournée poświęconemu Jimiemu Hendriksowi.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Rock psychodeliczny, rzadziej rock psychedeliczny (ang. Psychedelic rock) – gatunek muzyczny powstały w połowie lat 60 XX wieku, równocześnie po obu stronach Atlantyku.

  Dyskografia solowa[ | edytuj kod]

 • Robby Krieger and Friends (1977)
 • No Habla (1989)
 • Harley Davidson: American Motorcicle - soundtrack (1993)
 • RKO Live (1995)
 • The Butts Band Complete Recordings (1997)
 • Cinematix (2000)
 • Singularity (2010)
 • In Session (2017)
 • Red Shift (2019)
 • Filmografia[ | edytuj kod]

 • „Message to Love: The Isle of Wight Festival” (1997, film dokumentalny, reżyseria: Murray Lerner)
 • „Doors: Mr. Mojo Risin' - The Story of L.A. Woman” (2012, film dokumentalny, reżyseria: Martin R. Smith)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Robby Krieger na stronie allmusic.com (ang.). allmusic.com. [dostęp 2012-02-13].
  2. Rolling Stone's „The 100 Greatest Guitarists of All Time” Do you agree? (ang.). theinsider.com. [dostęp 2010-05-22].
  3. Experience Hendrix Tour/Background (ang.). Experience Hendrix, 2008-08-27. [dostęp 2009-11-14].
  4. Message to Love: The Isle of Wight Festival (1997) (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-04-05].
  5. Doors: Mr. Mojo Risin' - The Story of L.A. Woman (2012) (ang.). imdb.com. [dostęp 2016-04-05].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Roberta Kriegera
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Lista 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone (ang. The 100 Greatest Guitarists Of All Time) – wydana w 2003 i 2011 lista najlepszych gitarzystów, zarówno akustycznych jak i elektrycznych, wybranych przez krytyków amerykańskiego magazynu Rolling Stone.
  Warto wiedzieć że... beta

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.
  John Paul Densmore (ur. 1 grudnia 1944 w Santa Monica) – amerykański muzyk jazzowy, perkusista, członek grupy The Doors.
  Ian Astbury (ur. 14 maja 1962 w Heswall, Wielka Brytania) – wokalista grupy The Cult, w latach 2002-2007 śpiewał w zespole The Doors.
  Trasa koncertowa, tournée (fr. tournée, IPA /tuʁ.ne/) – szereg następujących po sobie koncertów na żywo artysty lub grupy muzycznej i wykonywanych zgodnie z ustalonym harmonogramem w określonym rejonie geograficznym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.