• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robak komputerowy

  Przeczytaj także...
  Robert Tappan Morris (ur. 8 listopada 1965 r.) – amerykański informatyk, znany z napisania pierwszego w Stanach Zjednoczonych robaka komputerowego.ARPANET (ang. Advanced Research Projects Agency Network) – pierwsza sieć rozległa oparta na rozproszonej architekturze i protokole TCP/IP. Jest bezpośrednim przodkiem Internetu. Istnieje do dzisiaj.
  Robak Morrisa – znany bardziej pod angielską nazwą Morris Worm, był pierwszym robakiem komputerowym wypuszczonym "na wolność".

  Robak komputerowy – samoreplikujący się program komputerowy, podobny do wirusa komputerowego.

  Główną różnicą między wirusem a robakiem jest to, że, podczas gdy wirus potrzebuje nosiciela – zwykle jakiegoś pliku wykonywalnego (chociaż istnieją wirusy pisane w językach skryptowych podczepiające się pod dokument lub arkusz kalkulacyjny), który modyfikuje doczepiając do niego swój kod wykonywalny, to robak jest pod tym względem samodzielny, a rozprzestrzenia się we wszystkich sieciach podłączonych do zarażonego komputera poprzez wykorzystanie luk w systemie operacyjnym lub naiwności użytkownika. Oprócz replikacji, robak może pełnić dodatkowe funkcje, takie jak niszczenie plików, wysyłanie poczty (z reguły spam) lub pełnienie roli backdoora lub konia trojańskiego.

  Mydoom (rodzina robaków pod wspólną nazwą Worm.Mydoom) – złośliwe oprogramowanie znane głównie z powodu ataków DDoS z 1 lutego 2004 na serwery firmy SCO i 3 lutego 2004 na serwery Microsoftu.Conficker znany także jako Downup, Downadup lub Kido – jeden z groźniejszych ze znanych dotychczas robaków komputerowych. Pojawił się w sieci w październiku 2008 roku. Atakuje systemy operacyjne z rodziny Microsoft Windows. Robak wykorzystuje znane luki w zabezpieczeniach platformy systemowej Windows Server oraz różne usługi składowe wykorzystywane przez systemy Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 i Windows Server 2008. Systemy Linux i Macintosh są całkowicie odporne. Do lutego 2009 r. stwierdzono infekcje tylko w produktach firmy Microsoft.

  Współczesne robaki potrafią uzupełniać i zmieniać swoją funkcjonalność pobierając z sieci dodatkowe moduły. Posiadają również możliwość zdalnego sterowania dalszym działaniem, tworząc botnety. Najczęściej dystrybuowane (np. rozsyłane za pomocą poczty elektronicznej) w postaci tzw. downloaderów – względnie prostych i małych programów, których jedynym zadaniem jest skomunikowanie się z „centrum operacyjnym” (np. za pomocą kanału IRC) i pobranie dodatkowych modułów.

  Wirus komputerowy – program komputerowy, posiadający zdolność replikacji, tak jak prawdziwy wirus, stąd jego nazwa. Wirus do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz zachowanie użytkownika komputera.Creeper – najstarszy wirus komputerowy w historii stworzony przez Boba Thomasa w 1971 roku. Intencje autora były dość niewinne tak jak działanie samego wirusa, autor stworzył go dla zabawy a jego działanie polegało na tym by wyświetlać na kolejno infekowanych przez sieć komputerów krótkiego komunikatu ?Jestem Creeper, złap mnie jeśli potrafisz?.

  Historia[]

  Komputerowa nazwa robak wzięła się z powieści science fiction The Shockwave Rider (1975), której autorem jest John Brunner. Pierwsze robaki Creeper i Reaper pojawiły się w 1970 roku w sieci ARPANET.

  Pierwszym robakiem sieci Internet był napisany przez Roberta Tappana Morrisa Jr. Robak Morrisa składający się z trzech tysięcy linii kodu został wypuszczony „na wolność” 2 listopada 1988 i w ciągu kilku godzin spowodował paraliż ok. sześciu tysięcy komputerów.

  Na początku kwietnia 2004 roku miała miejsce „wojna” między autorami robaków NetSky, Beagle i MyDoom. Beagle i MyDoom zostały stworzone z myślą o botnetach służących do wysyłania spamu, NetSky natomiast próbował odinstalowywać pozostałe dwa. W krótkim czasie powstało kilkadziesiąt wersji każdego z nich.

  Backdoor (pol. tylne drzwi, furtka) - luka w zabezpieczeniach systemu utworzona umyślnie w celu późniejszego wykorzystania. Backdoor w systemie może być np. pozostawiony przez crackera, który włamał się przez inną lukę w oprogramowaniu (której przydatność jest ograniczona czasowo do momentu jej usunięcia) bądź poprzez podrzucenie użytkownikowi konia trojańskiego.Botnet – grupa komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem (np. robakiem) pozostającym w ukryciu przed użytkownikiem i pozwalającym jego twórcy na sprawowanie zdalnej kontroli nad wszystkimi komputerami w ramach botnetu. Kontrola ta pozwala na zdalne rozsyłanie spamu oraz inne ataki z użyciem zainfekowanych komputerów.

  Zobacz też[]

 • wirus komputerowy
 • królik komputerowy
 • SQL Slammer
 • Sasser
 • Mydoom
 • Conficker • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  IRC (ang. Internet Relay Chat) – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.
  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
  Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta, (ang. electronic mail krótko e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.
  Sasser – robak komputerowy, który pojawił się w 2004 roku i rozprzestrzeniał się na komputerach z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 2000 lub Windows XP.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Koń trojański, trojan – określenie oprogramowania, które podszywając się pod przydatne lub ciekawe dla użytkownika aplikacje dodatkowo implementuje niepożądane, ukryte przed użytkownikiem różne funkcje (programy szpiegujące, bomby logiczne, furtki umożliwiające przejęcie kontroli nad systemem przez nieuprawnione osoby itp.). Nazwa pochodzi od mitologicznego konia trojańskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.