• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robak komputerowy  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Robert Tappan Morris (ur. 8 listopada 1965 r.) – amerykański informatyk, znany z napisania pierwszego w Stanach Zjednoczonych robaka komputerowego.ARPANET (ang. Advanced Research Projects Agency Network) – pierwsza sieć rozległa oparta na rozproszonej architekturze i protokole TCP/IP. Jest bezpośrednim przodkiem Internetu. Istnieje do dzisiaj.

  Robak komputerowy – samoreplikujący się program komputerowy, podobny do wirusa komputerowego.

  Główną różnicą między wirusem a robakiem jest to, że, podczas gdy wirus potrzebuje nosiciela – zwykle jakiegoś pliku wykonywalnego (chociaż istnieją wirusy pisane w językach skryptowych podczepiające się pod dokument lub arkusz kalkulacyjny), który modyfikuje doczepiając do niego swój kod wykonywalny, to robak jest pod tym względem samodzielny, a rozprzestrzenia się we wszystkich sieciach podłączonych do zarażonego komputera poprzez wykorzystanie luk w systemie operacyjnym lub naiwności użytkownika. Oprócz replikacji, robak może pełnić dodatkowe funkcje, takie jak niszczenie plików, wysyłanie poczty (z reguły spam) lub pełnienie roli backdoora lub konia trojańskiego.

  Ransomware (ang. ransom – okup) to rodzaj oprogramowania używanego w przestępczości internetowej. Działanie ransomware polega na wniknięciu do wnętrza atakowanego komputera i zaszyfrowaniu danych należących do użytkownika. Potem program umieszcza w komputerze notatkę. Przestępca pisze w niej, co musi zrobić właściciel cennych plików, aby je odzyskać. Zwykle internetowy bandyta domaga się przelania pieniędzy na konto w banku elektronicznym i obiecuje, że w zamian wyśle klucz oraz instrukcje jak odszyfrować dane.Zombie (komputer zombie) - komputer przyłączony do Internetu, w którym bez wiedzy jego posiadacza został zainstalowany program sterowany z zewnątrz przez inną osobę. Celem takiego działania jest zazwyczaj wykorzystanie komputera do działań sprzecznych z prawem, jak ataki DDoS. Programy typu backdoor infekują zwykle maszyny użytkowników poprzez pocztę elektroniczną rozsyłaną masowo przez osoby kierujące takimi akcjami - przy braku odpowiednich zabezpieczeń posiadacze komputerów nie zdają sobie nawet sprawy, że są bezwolnym elementem szerzej zakrojonego działania.

  Współczesne robaki potrafią uzupełniać i zmieniać swoją funkcjonalność pobierając z sieci dodatkowe moduły. Posiadają również możliwość zdalnego sterowania dalszym działaniem, tworząc botnety. Najczęściej dystrybuowane (np. rozsyłane za pomocą poczty elektronicznej) w postaci tzw. downloaderów – względnie prostych i małych programów, których jedynym zadaniem jest skomunikowanie się z „centrum operacyjnym” (np. za pomocą kanału IRC) i pobranie dodatkowych modułów.

  Robak Morrisa – znany bardziej pod angielską nazwą Morris Worm, był pierwszym robakiem komputerowym wypuszczonym "na wolność".Mydoom (rodzina robaków pod wspólną nazwą Worm.Mydoom) – złośliwe oprogramowanie znane głównie z powodu ataków DDoS z 1 lutego 2004 na serwery firmy SCO i 3 lutego 2004 na serwery Microsoftu.

  Historia[ | edytuj kod]

  Komputerowa nazwa robak wzięła się z powieści science fiction Na fali szoku (1975), której autorem jest John Brunner. W tej powieści Nichlas Haflinger projektuje i uruchamia robaka gromadzącego dane, by zemścić się na wpływowych ludziach, prowadzących krajową elektroniczną sieć informacyjną, która ma na celu utrzymywać zgodność danych. „Wypuściliście do sieci największego robaka, jaki kiedykolwiek istniał, i ten robak automatycznie sabotuje wszelkie próby monitorowania rozmów z dziewięcioma dziesiątkami.” oraz „Nigdy dotąd nie było robaka o tak twardej głowie i tak długim ogonie. On sam się rozbudowuje, rozumie pan?” Pierwsze robaki Creeper i Reaper pojawiły się w 1971 i 1972 w sieci ARPANET.

  Conficker znany także jako Downup, Downadup lub Kido – jeden z groźniejszych ze znanych dotychczas robaków komputerowych. Pojawił się w sieci w październiku 2008 roku. Atakuje systemy operacyjne z rodziny Microsoft Windows. Robak wykorzystuje znane luki w zabezpieczeniach platformy systemowej Windows Server oraz różne usługi składowe wykorzystywane przez systemy Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 i Windows Server 2008. Systemy Linux i Macintosh są całkowicie odporne. Do lutego 2009 r. stwierdzono infekcje tylko w produktach firmy Microsoft.Wirus komputerowy – program komputerowy, posiadający zdolność replikacji, tak jak prawdziwy wirus, stąd jego nazwa. Wirus do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz zachowanie użytkownika komputera.

  Pierwszym robakiem sieci Internet był Robak Morrisa, napisany przez Roberta Tappana Morrisa Jr. Robak ten, składający się z trzech tysięcy linii kodu został wypuszczony „na wolność” 2 listopada 1988 i w ciągu kilku godzin spowodował paraliż ok. sześciu tysięcy komputerów; oszacowano iż liczba ta stanowiła ok. 10% wszystkich komputerów, podłączonych do sieci. Podczas procesu odwoławczego Morrisa amerykański Sąd Apelacyjny oszacował koszt usunięcia wirusa z każdej maszyny na 200 – 53000 USD; praca ta skłoniła do utworzenia Centrum Koordynacji CERT i tzw. "listy fagów" (ang. "Phage list"). Sam Morris stał się pierwszą osobą osądzoną i skazaną na podstawie ustawy o oszustwach i nadużyciach komputerowych z 1986.

  Na fali szoku (tytuł oryg. The Shockwave Rider) – dystopijna powieść fantastycznonaukowa brytyjskiego pisarza Johna Brunnera. Jej tytuł pochodzi od książki Future Shock Alvina Tofflera. Premierę miała w 1975 roku w USA, nakładem wydawnictwa Harper & Row. W Polsce ukazała się po raz pierwszy w 2015 roku nakładem wydawnictwa MAG.Creeper – najstarszy wirus komputerowy w historii stworzony przez Boba Thomasa w 1971 roku. Intencje autora były dość niewinne tak jak działanie samego wirusa, autor stworzył go dla zabawy a jego działanie polegało na tym by wyświetlać na kolejno infekowanych przez sieć komputerów krótkiego komunikatu ?Jestem Creeper, złap mnie jeśli potrafisz?.

  Na początku kwietnia 2004 miała miejsce „wojna” między autorami robaków NetSky, Beagle i MyDoom. Beagle i MyDoom zostały stworzone z myślą o botnetach służących do wysyłania spamu, NetSky natomiast próbował odinstalowywać pozostałe dwa. W krótkim czasie powstało kilkadziesiąt wersji każdego z nich.

  Backdoor (pol. tylne drzwi, furtka) - luka w zabezpieczeniach systemu utworzona umyślnie w celu późniejszego wykorzystania. Backdoor w systemie może być np. pozostawiony przez crackera, który włamał się przez inną lukę w oprogramowaniu (której przydatność jest ograniczona czasowo do momentu jej usunięcia) bądź poprzez podrzucenie użytkownikowi konia trojańskiego.Plik wykonywalny, plik uruchamialny (ang. executable) – plik, który może być uruchomiony bezpośrednio w środowisku systemu operacyjnego. Zawiera instrukcję w postaci pozwalającej na jej zrealizowanie przez komputer.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Botnet – grupa komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem (np. robakiem) pozostającym w ukryciu przed użytkownikiem i pozwalającym jego twórcy na sprawowanie zdalnej kontroli nad wszystkimi komputerami w ramach botnetu. Kontrola ta pozwala na zdalne rozsyłanie spamu oraz inne ataki z użyciem zainfekowanych komputerów.
  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  Payload – fragment przesyłanych danych, będący formą wiadomości. Payload nie zawiera w sobie informacji wysyłanych wraz z nim takich jak nagłówki bądź Metadane, czasami określane jako dane ogólne, wysyłane wyłącznie w celu ułatwienia dostarczenia pakietu.
  IRC (ang. Internet Relay Chat) – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.
  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
  Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta, (ang. electronic mail krótko e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.
  Sasser – robak komputerowy, który pojawił się w 2004 roku i rozprzestrzeniał się na komputerach z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 2000 lub Windows XP.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.