• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roadrunner Records

  Przeczytaj także...
  Delight - polska grupa muzyczna początkowo wykonująca gothic metal z wpływami power metalu. W latach późniejszych zespół zwrócił się w stronę nowoczesnego rocka z wpływami muzyki elektronicznej. Od 2007 roku brak jest doniesień o działalności zespołu.Soulfly – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza groove, thrash i nu metalu. Zaliczana do szeroko pojętego nurtu metalu alternatywnego. Ponadto w twórczości zespołu wyraźne są wpływy tradycyjnej muzyki ludowej. Zespół powstał w 1997 roku w Arizonie z inicjatywy Brazylijczyka Maxa Cavalery, który odszedł rok wcześniej z zespołu Sepultura którego był współzałożycielem. Do 2012 roku ukazało się osiem albumów studyjnych Soulfly oraz szereg pomniejszych wydawnictw.
  Skawina – miasto w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Skawina. Miasto jest położone nad rzeką Skawinką kilkanaście kilometrów na południowy zachód od centrum Krakowa. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.

  Roadrunner Records – wytwórnia muzyczna założona w 1980 roku w Holandii. Pierwotnie nazywała się "Roadracer Records" i zajmowała głównie muzyką metalową.

  11 września 2010 poinformowano, iż Warner Music Group weszła w posiadanie całości wytwórni Roadrunner Records po tym, jak w styczniu 2007 nabyła pierwotnie 73.5%.

  Wydawani artyści[ | edytuj kod]

  Do jej wczesnych sukcesów zaliczają się albumy takich artystów jak King Diamond (pierwszy artysta Roadrunnera, który dostał się na listę Billboard Top 200) oraz Annihilator. Pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku ukazały się albumy Maleus Maleficarum i Consuming Impulse grupy Pestilence, Slowly We Rot zespołu Obituary oraz Beneath the Remains formacji Sepultura.

  Machine Head – amerykańska grupa muzyczna założona 12 października 1991 roku w Oakland w Kalifornii. Wykonywana przez zespół muzyka określana jest jako groove metal, thrash metal, heavy metal, nu metal oraz metal alternatywny.Roots – szósty studyjny album długogrający brazylijskiej grupy metalowej Sepultura wydany w 1996 roku. Album wywarł znaczny wpływ na kształt pojawiającego się w tamtym okresie nu metalu.

  W latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku dołączyły do nich Deicide, Malevolent Creation, Suffocation, Gorguts oraz Type O Negative i Biohazard. W niedługim czasie niektóre z zespołów Roadrunnera zdołały zaistnieć nawet w mainstreamie, szczególnie Sepultura i Type O Negative. Album Chaos A.D. Sepultury (1993) był pierwszym wydawnictwem Roadrunnera, które przebiło się do pierwszej czterdziestki listy Billboardu, a Type O Negative otrzymał złotą płytę amerykańskiej organizacji RIAA za album Bloody Kisses (1993). Następne ważne albumy, które wydała wytwórnia Roadrunner Records to: Rivers Runs Red (1993) zespołu Life of Agony, Burn My Eyes (1994) zespołu Machine Head, Demanufacture (1995) zespołu Fear Factory i Symbolic (1995) grupy Death jak również Roots (1996) Sepultury i debiutancki album grupy Soulfly o tym samym tytule (1998). W roku 1999 Slipknot przyniósł Roadrunnerowi kolejny wielki sukces, wydając album Slipknot, który otrzymał w USA status Platynowej Płyty.

  Killswitch Engage (zwana także Killswitch lub w skrócie KsE) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metalcore, uważana za pionierów tego gatunku. Muzyka zespołu jest mocno zainspirowana przez scenę melodic death metalową.CKY – (Camp Kill Yourself) amerykański zespół rockowy powstały w 1998 roku w Pensylwanii. Debiut CKY, Vol.1, ukazał się już rok później nakładem niezależnej wytwórni Volcom Entertainment (ponownie wydany został w 2001 roku przez Island Def Jam).

  Nie mniej ważnym dla Roadrunnera okazał się wykonujący znacznie lżejszą muzykę zespół Moloko, który – podobnie jak w ostatnich latach Nickelback – był i wciąż grany jest w mainstreamowych stacjach radiowych na całym świecie.

  Do najważniejszych zespołów Roadrunner Records należą dziś takie formacje jak Slipknot, Cradle of Filth, Killswitch Engage, Trivium, Machine Head, Nickelback, Opeth, Black Stone Cherry, Theory of a Deadman, Fear Factory, Soulfly, DragonForce, 3 Inches of Blood, Stone Sour.

  Wśród najnowszych nabytków RR są Lamb of God, Korn, Black Label Society, Betzefer, We Are Harlot, Murderdolls, The Dresden Dolls, Megadeth, New York Dolls, Porcupine Tree, Cavalera Conspiracy, Divine Heresy, Still Remains, CKY oraz Gojira. W roku 2007 dołączyły do nich grupa Pain oraz pionierzy progresywnego metalu – grupa Dream Theater.

  Pain – szwedzki zespół wykonujący industrial metal. Zespół powstał w 1997 roku jako autorski projekt Petera Tägtgrena – gitarzysty i wokalisty Hypocrisy. Tägtgren jest jedynym stałym członkiem zespołu.Annihilator – kanadyjska grupa muzyczna wykonująca thrash metal. Powstała w 1984 roku w Ottawie z inicjatywy gitarzysty Jeffa Watersa, który do współpracy zaprosił wokalistę Johna Batesa, basistę Davea Daviesa i perkusistę Paula Maleka. Do 2010 roku ukazało się trzynaście albumów studyjnych zespołu oraz szereg pomniejszych wydawnictw. Mimo częstych zmian personalnych zespół utrzymał łatwo rozpoznawalny styl oparty na kompozycjach i wirtuozerskiej grze gitarzysty Jeffa Watersa, który pozostał jedynym członkiem oryginalnego składu.

  W Polsce Roadrunner jest dystrybuowany przez Metal Mind Productions. Polskim akcentem w Roadrunnerze jest skawiński zespół Delight.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Roadrunner Records.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ROADRUNNER RECORDS Fully Acquired By WARNER MUSIC GROUP (ang.). roadrunnerrecords.com. [dostęp 2010-11-11].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona
 • Suffocation - amerykańska grupa muzyczna wykonująca technical death metal, zaliczana do prekursorów gatunku. Powstała 1990 roku na Long Island w Nowym Jorku. Zespół do 1998 roku nagrał pozytywnie oceniane przez krytyków muzycznych trzy albumy studyjne po czym został rozwiązany. W 2002 roku grupa wznowiła działalność. Wydany w 2009 roku szósty album Suffoaction Blood Oath zadebiutował na 135. miejscu listy Billboard 200. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Summer Breeze, Metalfest, Deathfest, Metal Up Your Ass, Mountains Of Death i Brutal Assault.Burn My Eyes – debiutancki album amerykańskiej grupy muzycznej Machine Head. Płyta została wydana przez wytwórnię Roadrunner Records 9 sierpnia 1994 roku. Producentem płyty był Colin Richardson. Album ten był najlepszym debiutem wytwórni Roadrunner Records w 1994.
  Warto wiedzieć że... beta

  Slipknot (IPA [/ˈslɪp nɒt/]) – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza heavy, nu i metalu alternatywnego.
  Obituary – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal, powstała na Florydzie 1984 roku pod nazwą Executioner, następnie zmienili nazwę na Xecutioner, aż w końcu na Obituary. Już jako Obituary skład grupy tworzyli: John Tardy, Allen West, Trevor Peres, David Tucker i Donald Tardy. Do 2009 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie oceniane zarówno przez fanów jak i krytyków muzyznych.
  Dream Theater – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w roku 1985 przez Johna Petrucciego (gitara), Johna Myunga (gitara basowa) i Mike’a Portnoya (perkusja). Po dołączeniu Kevina Moore’a (instrumenty klawiszowe) zespół obrał nazwę Majesty, którą zmienił na Dream Theater dopiero w roku 1987. Muzyka tej grupy to fuzja popularnych wówczas hard rocka i heavy metalu z jednej strony oraz rocka progresywnego z drugiej. Inspiracją dla Dream Theater była twórczość takich zespołów jak Kansas, Rush, Queensrÿche, Yes, Iron Maiden. Muzyka Dream Theater cechuje się ciężkim heavymetalowym brzmieniem, skomplikowaną formą typową dla rocka progresywnego (zmieniające się w czasie schematy rytmiczne i harmoniczne) oraz wykonawczą wirtuozerią. Zespół jest uważany za jeden z najważniejszych w historii metalu progresywnego. Do września 2010 roku działał w składzie James LaBrie, John Myung, John Petrucci, Mike Portnoy, Jordan Rudess.
  New York Dolls – amerykański zespół rockowy działający w Nowym Jorku w latach 1971–1975 i ponownie od 2004. W pierwszym okresie działalności muzycy nagrali dwie płyty, które niewiele później wywarły duży wpływ na kształtowanie się muzyki punkrockowej, a image członków zespołu jeszcze w latach 80. znajdował odbicie w wizerunku wykonawców z kręgu nowej fali oraz glam metalu. New York Dolls zapoczątkowali również działalność sceny nowojorskiej na którą złożyły się zespoły: m.in. Ramones, Blondie, Television czy Talking Heads.
  Gojira – francuska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza death, thrash i groove metalu. Zespół powstał w 1996 roku w Ondres we Francji z inicjatywy braci Josepha i Mario Duplantier oraz Christiana Andreu.
  King Diamond, właściwie Kim Bendix Petersen (ur. 14 czerwca 1956 w Kopenhadze) – duński kompozytor i wokalista, z wykształcenia farmaceuta. Lider zespołu Mercyful Fate oraz eponimicznej formacji King Diamond. Nominowany do nagrody Grammy.
  Murderdolls - zespół muzyczny grający punk rock w połaczeniu z glam rockiem i groove metalem powstały w 2002 roku, związany z wydawnictwem Roadrunner Records.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.