• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 •      Biorę udział       Informacje o badaniu         Nie obchodzi mnie to 

  Riverside  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Piotr "Mitloff" Kozieradzki (ur. 23 maja 1970 w Warszawie) – polski perkusista, muzyk sesyjny. Naukę gry na instrumencie rozpoczął w 1985 roku. Swój pierwszy zestaw – firmy Polmuz – otrzymał od starszego brata.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.
  Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy grupy muzycznej. Zapoznaj się również z: inne znaczenia tej nazwy.

  Riverside – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego. Powstała w 2001 roku w Warszawie. W skład zespołu wchodzą: basista i wokalista Mariusz Duda, gitarzysta Piotr Grudziński, perkusista Piotr Kozieradzki oraz instrumentalista klawiszowiec Michał Łapaj, który w 2003 roku zastąpił Jacka Melnickiego. Skład zadebiutował wydanym w 2003 roku albumem pt. Out of Myself. Płyta przysporzyła zespołowi pewnej popularności w Polsce, w tym za sprawą piosenki "Loose Heart" notowanej na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Kolejne nagrania kwartetu ukazały się w 2005 roku na płycie zatytułowanej Second Life Syndrome. Była to pierwsza produkcja Riverside, która znalazła się w zestawieniu OLiS.

  Piotr Grudziński (ur. 15 marca 1975 w Warszawie) – polski muzyk, kompozytor i instrumentalista. Znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w prog metalowym zespole Riverside, którego jest członkiem od 2001 roku. Wraz z formacją nagrał m.in. pięć albumów studyjnych: Out of Myself (2003), Second Life Syndrome (2005), Rapid Eye Movement (2007), Anno Domini High Definition (2009) oraz Shrine of New Generation Slaves (2013). W latach poprzednich występował w grupach Groan i Unnamed.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Trzeci album składu zatytułowany Rapid Eye Movement ukazał się w 2007 roku. Płyta przysporzyła zespołowi pierwszego, choć niewielkiego sukcesu w Holandii, gdzie trafiła na tamtejszą listę sprzedaży MegaCharts. W 2009 roku ukazała się czwarta produkcja Riverside pt. Anno Domini High Definition. Wyróżniony złotą płytą materiał znalazł się na szczycie listy najpopularniejszych płyt w Polsce (OLiS). Ostatnia, piąta płyta zespołu zatytułowana Shrine of New Generation Slaves została wydana w 2013 roku. Wydawnictwo dotarło do 2. miejsca zestawienia OLiS. Płyta trafiła także na listy przebojów w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii i Finlandii. Był to największy sukces komercyjny w historii działalności zespołu.

  Voices in My Head – pierwszy minialbum polskiej grupy muzycznej Riverside. Wydawnictwo ukazało się 7 marca 2005 roku nakładem wytwórni muzycznej Rock Serwis. Pochodzące z płyty piosenki "Stuck Between" i "Us" dotarły, odpowiednio do 20. i 34. miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  W swej twórczości grupa poruszała takie zagadnienia jak zaburzenia psychiczne, miłość, czy konflikt wewnętrzny. Powszechnie kategoryzowany jako przedstawiciel rocka lub metalu progresywnego kwartet w swej twórczości odwołuje się ponadto do takich stylów jak: rock alternatywny, indie rock, hard rock, post-rock, heavy metal, metal alternatywny oraz rock eksperymentalny. Pomimo znacznej popularności, w tym głównie na europejskiej scenie muzyki rockowej i heavymetalowej grupa nigdy nie zyskała atencji mediów głównego nurtu w Polsce. Byli i obecni członkowie grupy utworzyli lub współtworzyli liczne zespoły i projekty poboczne, m.in. takie jak: Hate, Thunderbolt, Lunatic Soul, Saltus, Kataxu, Domain, czy Swastyka.

  Shrine of New Generation Slaves – piąty album studyjny polskiej grupy muzycznej Riverside. Wydawnictwo ukazało się 18 stycznia 2013 roku w Polsce nakładem wytwórni muzycznej Mystic Production. W pozostałych krajach i w Stanach Zjednoczonych materiał został wydany odpowiednio 21 stycznia i 5 lutego 2013 roku przez firmę InsideOut Music w dystrybucji Century Media Records. Okładkę albumu namalował amerykański grafik Travis Smith. Płytę poprzedził wydany 17 grudnia 2012 roku singel pt. "Celebrity Touch". Piosenka dotarła do 24. miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.Miłość – pojęcie wieloznaczne i trudne do zdefiniowania, odnoszone do uczuć, stanów emocjonalnych, relacji międzyludzkich, postaw.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 2001-2004 (Out Of Myself)
 • 1.2 2005-2006 (Second Life Syndrome)
 • 1.3 2007-2008 (Rapid Eye Movement)
 • 1.4 2009-2012 (Anno Domini High Definition)
 • 1.5 2013-2014 (Shrine Of New Generation Slaves)
 • 2 Muzyka i teksty
 • 3 Dyskografia
 • 3.1 Albumy studyjne
 • 3.2 Single
 • 3.2.1 Inne notowane utwory
 • 3.3 Albumy wideo
 • 3.4 Minialbumy
 • 3.5 Pozostałe
 • 4 Teledyski
 • 5 Nagrody i wyróżnienia
 • 6 Uwagi
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne
 • Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Historia[ | edytuj kod]

  2001-2004 (Out Of Myself)[ | edytuj kod]

  Mariusz Duda podczas koncertu 3 października 2011

  Zespół powstał w 2001 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty Piotra Grudzińskiego znanego z występów w grupie Unnamed i perkusisty Piotra Kozieradzkiego, byłego członka kwartetu Hate. Muzycy do współpracy zaprosili wokalistę i basistę Mariusza Dudę byłego członka Xanadu oraz klawiszowca Jacka Melnickiego byłego członka Cedamus. Rok później muzycy dali pierwsze koncerty w Warszawie i Otwocku. W 2003 roku w limitowanym do 300 egzemplarzy nakładzie ukazało się pierwsze demo zespołu pt. Riverside. Nagrania zostały rozdane podczas koncertu Riverside w warszawskim klubie Kopalnia 15 marca tego samego roku. W grudniu tego samego roku został wydany singel Loose Heart. Piosenka dotarła do 17. miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia (LP3). W międzyczasie nakładem samego zespołu ukazał się debiutancki album Riverside pt. Out of Myself. Płyta została nagrana w należącym do Melnickiego DBX Studio. Natomiast oprawę graficzną wykonał Pjepshu. 15 grudnia nakładem Mystic Production, ukazało się pierwsze dostępne w powszechnej sprzedaży wznowienie debiutu. Oprawę graficzną reedycji przygotował amerykański grafik Travis Smith, znany m.in. ze współpracy z takimi zespołami jak Control Denied, czy Lux Occulta. Pod koniec roku z zespołu odszedł Jacek Melnicki, którego zastąpił Michał Łapaj. W 2004 roku muzycy podpisali kontrakt z wytwórnia muzyczną Laser's Egde nakładem, której na świecie został wydany debiut Riverside. Wcześniej grupa odbyła trasę koncertową w Polsce - Progressive Tour I 2004. Natomiast 11 czerwca muzycy wystąpili na festiwalu Ryockowisko w Goleniowie. W październiku skład udał się do Holandii, gdzie wziął udział w festiwalu Prog Power Festival w Baarlo. Po powrocie do Polski Riverside kontynuował występy w ramach Progressive Tour II 2004.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Lista Przebojów Programu Trzeciego (Lista Przebojów Trójki) – polska radiowa lista przebojów nadawana na antenie Programu III Polskiego Radia. Od 24 kwietnia 1982 do 27 lipca 2007 prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, a od 3 sierpnia 2007 do 27 marca 2010 przez Piotra Barona. Od 5 kwietnia 2010 prowadzona jest na zmianę przez obu dziennikarzy. Audycja nadawana jest w piątki w godz. 19.00-22.00.

  2005-2006 (Second Life Syndrome)[ | edytuj kod]

  7 marca 2005 roku ukazał się minialbum Voices in My Head. Pochodzące z płyty piosenki "Stuck Between" i "Us" dotarły, odpowiednio do 20. i 34. miejsca LP3. W kwietniu, natomiast muzycy rozpoczęli europejską trasę koncertową Out Of Myself European Tour 2005. Latem zespół podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną InsideOut Music. Następnie formacja wystąpiła na licznych festiwalach w tym na Eclipsed Festival w Niemczech i Prog Nose Festival w Belgii. 8 października tego samego roku został wydany singel Conceiving You, który poprzedził wydany 31 października drugi album pt. Second Life Syndrome. Płytę nagraną w Serakos Studio we współpracy z producentami muzycznymi Magdą i Robertem Srzednickimi ozdobiła grafika Travisa Smitha. Wydawnictwo spotkało się z przychylnymi recenzjami krytyków muzycznych. Holenderski magazyn Aardshock i niemiecki magazyn Eclipsed Magazine uznały Second Life Syndrome albumem miesiąca. Płyta dotarła także do 22. miejsca zestawienia OLiS. Od marca do maja 2006 roku skład dał szereg koncertów w ramach europejskiej trasy koncertowej Second Live Syndrome Tour. Występy odbyły się m.in. w Polsce, Czechach, Austrii i Hiszpanii. Natomiast latem zespół wystąpił m.in. podczas takich festiwali jak: Castle Party w Polsce, Masters of Rock w Czechach, czy NEARFest w USA. W październiku grupa odbyła drugą część Second Live Syndrome Tour, która objęła wyłącznie Polskę.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.

  2007-2008 (Rapid Eye Movement)[ | edytuj kod]

  10 czerwca 2007 roku ukazał się singel 02 Panic Room, który zwiastował trzeci album. W ramach promocji do piosenki powstał teledysk, który wyreżyserowali Maciej Pawelczyk i Radosław Wikiera. W międzyczasie formacja wzięła udział w trasie koncertowej Chaos In Motion - World Tour poprzedzając występy Dream Theater, m.in. w Polsce, Portugalii i Francji. 24 września została wydana płyta Rapid Eye Movement. Nagrania zostały zrealizowane w łódzkim Toya Sound Studios oraz warszawskim studiu Serakos. Oprawę graficzną przygotował Travis Smith. Płyta dotarła do 2. miejsca zestawienia OLiS. Płyta przysporzyła zespołowi także pierwszego, choć niewielkiego sukcesu w Holandii, gdzie trafiła na 73. miejsce tamtejszej listy sprzedaży - MegaCharts. Trzeci album studyjny Riverside był promowany podczas trasy koncertowej Rapid Eye Movement Tour. Muzycy wystąpili m.in. w Turcji, Finlandii, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. 17 marca 2008 został wydany kolejny singel pt. Schizophrenic Prayer. Utwór dotarł do 31. miejsca LP3. Również w marcu singel 02 Panic Room uzyskał status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 10 tys. egzemplarzy . Latem kwartet koncertował w ramach festiwali, m.in. takich jak: Prog Power w USA, FMPM Festival w Kanadzie, Burg Herzberg Festival w Niemczech, czy Union of Rock w Polsce. Natomiast w listopadzie ukazał album koncertowy Reality Dream. Nagrania zostały wydane w limitowanym do 1000 egzemplarzy nakładzie w formie płyty CD, a także jako płyta gramofonowa w nakładzie 500 sztuk. Równolegle odbyła się europejska trasa koncertowa składu Reality Dream Tour.

  Hate – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza death i black metalu. Powstała w 1990 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Adama Buszko, gitarzysty Andrzeja "Quacka" Kułakowskiego, basisty Marcina "Martina" Russaka oraz perkusisty Piotra "Mittloffa" Kozieradzkiego. Jedynym członkiem oryginalnego składu pozostaje Buszko, który pełni w kwartecie funkcję głównego kompozytora i autora tekstów. Od 2006 roku skład Hate współtworzą ponadto gitarzysta Konrad "Destroyer" Ramotowski oraz perkusista Stanisław "Hexen" Malanowicz.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  2009-2012 (Anno Domini High Definition)[ | edytuj kod]

  26 kwietnia 2009 roku zespół wziął udział w koncercie charytatywnym na rzecz poszkodowanego w wypadku samochodowym Adriana Kowanka. Wokalisty znanego z występów w kwartecie deathmetalowym Decapitated. Wcześniej formacja rozpoczęła prace nad kolejną płytą. 19 czerwca został wydany czwarty album Riverside pt. Anno Domini High Definition. Płyta została zrealizowana w olsztyńskim Studiu X we współpracy z producentem muzycznym Szymonem Czechem. Okładkę ponownie przygotował Travis Smith. Wyróżnione złotą płytą, za sprzedaży 15 tys. egzemplarzy nagrania dotarły do 1. miejsca zestawienia OLiS. Album dotarł także do 58. i 94. miejsca, odpowiednio holenderskiej i niemieckiej list sprzedaży. Natomiast pochodząca z albumu piosenka "Egoist Hedonist" dotarła do 31. miejsca LP3. W ramach promocji, do końca roku zespół koncertował w ramach europejskiej trasy koncertowej Anno Domini High Definition Tour. Grupa wystąpił m.in. w Polsce, Rosji, Włoszech, Francji i Niemczech. 14 grudnia 2009 zostało wydane w Europie pierwsze wydawnictwo DVD zespołu pt. Reality Dream. Na albumie poza nagraniami koncertowymi znalazł się także stworzony przez Johna Visa film pt. "Behind the Curtain". Na początku 2010 roku Riverside kontynuował promocję czwartej płyty podczas koncertów, m.in. w Grecji, Bułgarii, Turcji i Szwajcarii.

  Teraz Rock (wcześniej nosił nazwę Tylko Rock) – miesięcznik wydawany przez AD Music SA, poświęcony głównie muzyce rockowej, zawiera informacje o bieżących wydarzeniach, recenzje płyt, wydawnictw video i koncertów, wywiady z artystami. Cena pisma wynosi 9,90 zł.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  2013-2014 (Shrine Of New Generation Slaves)[ | edytuj kod]

  Piotr Grudziński podczas koncertu 3 października 2011

  W maju 2011 roku z okazji dziesięciolecia działalności Riverside grupa, wspierana przez Tides From Nebula odbyła europejską trasę koncertową Riverside Anniversary Tour. 20 czerwca tego samego roku nakładem wytwórni muzycznych Progteam, Glassville Records i Laser's Edge ukazał się drugi minialbum Riverside pt. Memories in My Head. Materiał był promowany singlem pt. Forgotten Land, który dotarł do 6. miejsca LP3. Piosenka posłużyła także do promocji fabularnej gry komputerowej Wiedźmin 2: Zabójcy królów. Latem kwartet zagrał podczas festiwali De Pul i Bospop w Holandii, Veruno Prog Festival we Włoszech oraz Przystanek Woodstock w Polsce. Natomiast od października do listopada formacja kontynuowała trasę Riverside Anniversary Tour. W międzyczasie, 5 września do sprzedaży trafił sześciopłytowy BOX Reality Dream Trilogy. Na wydawnictwo złożyły się cztery albumy studyjne zespołu oraz nagrania koncertowe.

  Decapitated – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy nastoletnich braci: gitarzysty Wacława "Vogga" Kiełtyki i perkusisty Witolda "Vitka" Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha "Saurona" Wąsowicza.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  18 stycznia 2013 roku w Polsce ukazał się piąty album studyjny kwartetu pt. Shrine of New Generation Slaves. W pozostałych krajach i w Stanach Zjednoczonych materiał został wydany odpowiednio 21 stycznia i 5 lutego tego samego roku. Album został zarejestrowany w warszawskim Serakos Studio we współpracy z jego właścicielami Magdą i Robertem Srzednickimi. Okładkę po raz kolejny namalował Travis Smith. Płytę poprzedził wydany 17 grudnia 2012 roku singel pt. Celebrity Touch, który dotarł do 24. miejsca LP3. W ramach promocji do utworu został zrealizowany również teledysk, który wyreżyserował Mateusz Winkiel. Wydawnictwo dotarło do 2. miejsca zestawienia OLiS. Płyta trafiła także na listy przebojów w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii i Finlandii. Był to największy sukces komercyjny w historii działalności zespołu. Promocja płyty wiązała się również z najdłuższą w historii zespołu trasą koncertową, w ramach której zespół zagrał nie tylko w niemal wszystkich krajach europejskich, ale również w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych. Ostatni, setny koncert odbył się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

  Anno Domini High Definition – czwarty album studyjny polskiej grupy muzycznej Riverside. Wydawnictwo ukazało się 7 lipca 2009 roku nakładem Mystic Production w pozostałych krajach płyta ukazała się 28 lipca 2009 nakładem InsideOut Music. Materiał został zarejestrowany w olsztyńskim Studio X we współpracy z producentem muzycznym Szymonem Czechem.Heritage (ang. „dziedzictwo”) – dziesiąty album studyjny szwedzkiego zespołu Opeth wydany 14 września 2011 roku przez Roadrunner Records. Został nagrany na początku 2011 roku w Sztokholmie. Projekt okładki został wykonany przez Travisa Smitha na podstawie pomysłu Åkerfeldta.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Studio X – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, zlokalizowane w Olsztynie przy ul. Jeżynowej 16. Powstało w 1997 roku z inicjatywy Marcina Kiełbaszewskiego, który jest producentem muzycznym oraz realizatorem nagrań. Do 2012 roku pracownikiem studia był także Szymon Czech - muzyk, producent i realizator związany w latach 90. XX w. z Selani Studio. Od początku XXI w. studio cieszy się dużą popularnością wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal.
  Album koncertowy (ang. live album) to album zawierający materiał nagrany podczas występu na scenie. Album taki może być nagrany podczas pojedynczego występu lub być połączeniem nagrań z kilku występów, oprócz tego może być nagraniem koncertu lub po prostu płytą CD z nagranymi na żywo utworami. Nagrania znajdujące się na albumie koncertowym mogą różnić się od tych z albumu studyjnego, ponadto zawierają najczęściej odgłosy publiczności oraz komentarze muzyków.
  Control Denied – amerykańska grupa muzyczna wykonująca skomplikowaną technicznie odmianę progresywnego power metalu. Grupa powstała w Tampa 1995 roku z inicjatywy Chucka Schuldinera, współzałożyciela grupy muzycznej Death, funkcjonowała do 2001 roku kiedy to niedługo po zarejestrowaniu ścieżek gitar na drugi studyjny album Control Denied pt. When Man and Machine Collide, Schuldiner zmarł na nowotwór mózgu. Album nigdy nie został dokończony.
  Second Life Syndrome – drugi album studyjny polskiej grupy muzycznej Riverside. Wydawnictwo ukazało się 31 października 2005 roku nakładem wytwórni muzycznych InsideOut Music i Mystic Production. Nagrania zostały zarejestrowane w warszawskim Serakos Studio we współpracy z producentami muzycznymi Magdą i Robertem Srzednickimi. Płytę poprzedził wydany 8 października 2005 roku singel pt. "Conceiving You". Utwór dotarł do 31. miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.
  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.
  Na mapach: 52°36′41″N 14°40′05″E/52,611389 14,668056 Przystanek Woodstock – festiwal muzyczny organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z pieniędzy uzyskanych od sponsorów.
  Yes – brytyjska grupa rockowa będąca przedstawicielem progresywnego rocka, lecz najczęściej ich muzykę określa się jako rock symfoniczny. Yes wypracowała bardzo charakterystyczne, głębokie brzmienie, oparte na skomplikowanych harmoniach, złożonych rytmach oraz wirtuozerii warsztatowej. Jej członkowie wykorzystują instrumenty akustyczne, elektryczne i elektroniczne. Grupa została założona w 1968 i jest aktywna do dziś.

  Reklama