• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Riu Runer

  Przeczytaj także...
  Valira – ciek na Półwyspie Iberyjskim, najdłuższa rzeka Andory, dopływ Segre (uchodzi do niej w hiszpańskiej miejscowości Seo de Urgel).The World Factbook jest coroczną publikacją Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych zawierającą podstawowe informacje o wszystkich krajach świata. Factbook na kilku stronach podsumowuje najważniejsze informacje o danym kraju: jego historię, geografię, demografię, rząd, gospodarkę, telekomunikację, transport, wojsko i kwestie międzynarodowe. Redakcja mieści się w Waszyngtonie. Z chwilą wydania I wydania w 1980 tytuł publikacji był następujący: National Basic Intelligence Factbook, lecz już w kolejnym roku nosił bieżący tytuł. Obecnie informator wydawany jest przez 2 niezależne (w dwóch nakładach) od siebie firmy:
  Sant Julià de Lòria – jest jedną z 7 parafii w Andorze położoną na południu kraju. Graniczy z parafiamii: La Massana, Andora, Escaldes-Engordany oraz z Hiszpanią.

  Runer (kat. Riu Runer) – rzeka w Andorze i Hiszpanii o długości 4,7 km, dopływ Valiry. Wypływa z wysokości 1953 m n.p.m. ze wzgórza Coll de Pardaló w pobliżu Les Valls de Valira, wkrótce potem stanowi granicę Andory z Hiszpanią, zanim nie uchodzi do Valiry w pobliżu hiszpańskiego La Farga de Moles. Miejsce ujścia, leżące na wysokości 840 m n.p.m., jest najniżej położonym punktem w Andorze, której uśredniona wysokość n.p.m. to 1996 m. Przez rzekę przerzucony jest most między hiszpańską drogą N-145 a andorską CG-1, będący najważniejszym przejściem granicznym w regionie.

  Andora, Księstwo Andory (kat. Principat d’Andorra [prinsiˈpat dənˈdorə]), nazwa historyczna (tradycyjna): Doliny Andory (kat. Les Valls d’Andorra) – małe państwo w południowo-zachodniej Europie, bez dostępu do morza. Leży w Pirenejach, granicząc od północy z Francją, a od południa z Hiszpanią. Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).

  1 kwietnia 2008 roku wskutek dużych opadów deszczu nastąpiło przepełnienie rzeki Runer i powódź, która doprowadziła do zamknięcia granicy z Sant Julià de Lòria i uszkodzenia posterunku policji oraz zaginięcia 150 beczek z chemikaliami.

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andorra (ang.). W: The World Factbook [on-line]. CIA. [dostęp 2015-05-30].
  2. Apareixen a la Seu tres bidons perduts a l'aiguat de la duana (kat.). radioseu.cat. [dostęp 2015-05-30].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mapa topograficzna Katalonii (hiszp.)
 • La Farga de Moles - hiszpańska miejscowość w Katalonii, w prowincji Lleida, w comarce Alt Urgell, w gminie Les Valls de Valira.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.