• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rita Verdonk

  Przeczytaj także...
  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Maria Cornelia Frederika (Rita) Verdonk (ur. 18 października 1955 w Utrechcie) – holenderska polityk i urzędnik państwowy, działaczka partii Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), posłanka do Tweede Kamer, w latach 2003–2007 minister odpowiedzialna głównie za integrację i imigrację.

  Termin kryminologia pochodzi od łacińskiego słowa crimen (przestępstwo) oraz greckiego logos (nauka). Kryminologia zajmuje się osobą sprawcy przestępstwa, przyczynami jego czynu i warunkami społecznymi, w jakich go dokonał.Piet Hein Donner (ur. 20 października 1948, w Amsterdamie) - holenderski polityk, należący do partii Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny. Od 1 lutego 2012 r. piastuje stanowisko wiceprezydenta Rady Stanu. Wcześniej był Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego i Sprawiedliwości (2002-2006), Ministrem Spraw Socjalnych i Zatrudnienia (2007-2010) oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych i Stosunków w Królestwie (2010-2011).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kształciła się w Niels Stensencollege w Utrechcie, po czym studiowała socjologię na Katholieke Universiteit Nijmegen, specjalizując się w socjologii organizacji i kryminologii. W latach 70. była członkinią Politycznej Partii Radykałów i następnie Pacyfistycznej Partii Socjalistycznej.

  KPMG jest jedną z największych firm na świecie świadczących tzw. usługi profesjonalne (audyt, doradztwo podatkowe i doradztwo gospodarcze). KPMG zatrudnia 138 000 osób w globalnej sieci obejmującej 150 krajów; w tym blisko 1200 osób w Polsce. Całkowite przychody KPMG w 2008 roku wyniosły $22.7 mld (wzrost o 11.6% w stosunku do 2007 roku). KPMG należy do Wielkiej Czwórki firm audytorsko-doradczych, razem z PwC, Ernst & Young i Deloitte.Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (niderl. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, VVD) — holenderska centroprawicowa partia o profilu konserwatywno-liberalnym założona w roku 1948. Należy do Międzynarodówki Liberalnej oraz do Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Jest uważana za bardziej prorynkową od socjalliberalnej partii Demokraci 66.

  W 1983 została urzędniczką w departamencie więziennictwa w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 1984 objęła stanowisko zastępcy dyrektora więzienia w Scheveningen. Od 1988 do 1992 wchodziła w skład zarządu więzienia De Schie w Rotterdamie. W 1992 przeniosła się do departamentu nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości, obejmując wkrótce stanowisko zastępcy dyrektora. W 1996 została dyrektorem departamentu bezpieczeństwa państwowego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W latach 1999–2003 była menedżerem i następnie dyrektorem w firmie doradczej KPMG.

  Ayaan Hirsi Ali, właściwe Ayaan Hirsi Magan (ur. 13 listopada 1969 w Mogadiszu) – Somalijka i naturalizowana Holenderka. Od 30 stycznia 2003 r. do 16 maja 2006 r. członkini izby niższej parlamentu holenderskiego, Tweede Kamer z ramienia Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD). Feministka i antyislamska publicystka. Jest przeciwniczką wyrzezania, w dzieciństwie okaleczona w ten sposób.Tweede Kamer (pełna nazwa: Tweede Kamer der Staten-Generaal, Druga Izba Stanów Generalnych) – izba niższa Stanów Generalnych, parlamentu Holandii. Często bywa nazywana również holenderską Izbą Reprezentantów. Składa się ze 150 członków wybieranych na cztery lata w 18 wielomandatowych okręgach wyborczych.

  W 2002 dołączyła do Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji. 27 maja 2003 objęła stanowisko ministra bez teki do spraw imigracji i integracji w drugim rządzie Jana Petera Balkenende. Pozostała na tym urzędzie również w utworzonym 7 lipca 2006 trzecim gabinecie tego premiera. Od 21 do 22 września 2006 jednocześnie czasowo zarządzała Ministerstwem Sprawiedliwości w związku z rezygnacją Pieta Heina Donnera. 14 grudnia 2006 zmieniono jej zakres obowiązków, powierzając jej funkcję ministra ds. integracji, ochrony i prewencji młodzieży, którą pełniła do 22 lutego 2007.

  Wybory parlamentarne w Holandii w 2010 roku – odbyły się 9 czerwca 2010. W ich wyniku został wyłoniony skład Tweede Kamer, czyli niższej izby holenderskich Stanów Generalnych. Zwycięstwo odniosła opozycyjna liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) na czele z Markiem Rutte.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Jako minister Rita Verdonk prowadziła restrykcyjną politykę imigracyjną i azylową, zyskując osobistą znaczną popularność. Aby zmniejszyć imigrację poprzez małżeństwo, zaproponowała podniesienie wieku uprawniającego do przyjazdu do 21 lat i ograniczenie dopuszczalności przyjazdu małżonka jedynie do tych sytuacji, gdy holenderski współmałżonek zarabia ponad 120% płacy minimalnej. Odmówiła zezwolenia na amnestię dla 26 tys. osób, które ubiegały się o azyl, a po wydaniu decyzji odmownej nielegalnie pozostawały przez co najmniej 5 lat na terytorium Holandii. Przeforsowała prawo wprowadzające obowiązkowe egzaminy dla imigrantów (m.in. spoza UE oraz USA, Kanady i Japonii) testujące znajomość języka niderlandzkiego czy holenderskich zwyczajów. Podjęła także próbę ustanowienia zakazu noszenia burki w miejscach publicznych oraz nakazu odśpiewania pierwszej zwrotki hymnu państwowego przez osoby otrzymujące obywatelstwo.

  18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Była krytykowana za swoją postawę dotyczącą obywatelstwa pochodzącej z Somalii posłanki VVD Ayaan Hirsi Ali. W maju 2006, po ujawnieniu podania przez Somalijkę fałszywych informacji przy składaniu wniosku azylowego, Rita Verdonk stwierdziła, że nadanie obywatelstwa jest niebyłe. W czerwcu tego samego roku wycofała się z tej decyzji. Parlament nie był w stanie przegłosować wobec niej wotum nieufności. Gdy nie podała się do dymisji, ugrupowanie Demokraci 66 ogłosiło swoje wyjście z koalicji rządowej.

  Trzeci rząd Jana Petera Balkenende (niderl. Kabinet-Balkenende III) – rząd Holandii urzędujący od 7 lipca 2006 do 22 lutego 2007, powołany przez koalicję, którą tworzyły Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) i Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 2006 Rita Verdonk ubiegała się o przywództwo na liście wyborczej VVD przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, jednak przegrała prawybory z Markiem Rutte. Wystartowała w konsekwencji z drugiego miejsca, uzyskując mandat posłanki do Tweede Kamer i otrzymując jednocześnie więcej głosów preferencyjnych niż Mark Rutte.

  Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.Somalia (som. Soomaaliya; arab. الصومال, As-Sumal, Aş-Şūmāl), Federalna Republika Somalii – państwo w północno-wschodniej części Afryki położone na Półwyspie Somalijskim (zwanym „Rogiem Afryki”). Przylega do Oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej. Na północnym zachodzie graniczy z Dżibuti, na zachodzie z Etiopią, zaś na południowym zachodzie z Kenią.

  W październiku 2007 opuściła VVD, a w maju 2008 założyła nowe ugrupowanie Trots op Nederland. W wyborach w 2010 z jego ramienia nie utrzymała mandatu poselskiego, po czym wycofała się z działalności politycznej. Została publicystką gazety „Spits”, a także niezależnym doradcą do spraw bezpieczeństwa.

  Universytet im. Radbouda w Nijmegen (hol.: Radboud Universiteit Nijmegen) – holenderski uniwersytet mieszczący się w Nijmegen.Mark Rutte (wym. [ˈmɑrk ˈrʏtə]; ur. 14 lutego 1967 w Hadze) – holenderski polityk, parlamentarzysta, od 2006 lider Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), od 2010 premier Holandii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Profil na stronie parlement.com (niderl.). [dostęp 2016-10-31].
  2. Kabinet: strengere eisen aan gezinshereniging (niderl.). regering.nl, 5 marca 2004. [dostęp 2016-10-31].
  3. VVD Minister refuses to extend asylum pardon (ang.). expatica.com, 9 lutego 2004. [dostęp 2016-10-31].
  4. Dutch Introduce Exams for Immigrants, Consider Army Drill for Youths (ang.). brusselsjournal.com, 21 stycznia 2006. [dostęp 2016-10-31].
  5. Dutch government backs burqa ban (ang.). bbc.co.uk, 17 listopada 2005. [dostęp 2016-10-31].
  6. Gone Dutch (ang.). ft.com, 26 sierpnia 2006. [dostęp 2016-10-31].
  7. Dutch Coalition Government Falls After D66 Withdraws (ang.). bloomberg.com, 29 czerwca 2006. [dostęp 2016-10-31].
  8. Mark Rutte nieuwe lijsttrekker VVD (niderl.). nos.nl, 31 maja 2006. [dostęp 2016-10-31].
  9. Verdonk verslaat Rutte; Koser Kaya verdringt Bakker (niderl.). volkskrant.nl, 27 listopada 2006. [dostęp 2016-10-31].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rita Verdonk – strona prywatna (niderl.). [dostęp 2016-10-31].
 • Przedterminowe wybory parlamentarne w Holandii odbyły się 22 listopada 2006 roku, po tym jak szef holenderskiego gabinetu Jan Peter Balkenende złożył dymisję z powodu wycofania się z koalicji rządowej partii Demokraci 66 i VVD. Wybory wygrała ponownie partia dotychczasowego premiera Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA), pozostając w parlamencie jako największa partia z liczbą 41 miejsc, w porównaniu z poprzednimi wyborami straciła 3 mandaty. Największy wzrost zanotowała Partia Socjalistyczna (SP), zdobywając 25 miejsc, przy 9 miejscach w poprzednich wyborach. Wśród partii opozycyjnych największe poparcie zdobyła Partia Pracy (PvdA), zdobywając 33 miejsca, jednak wynik ten oznacza utratę 9 mandatów. Znaczne poparcie straciły także partie konserwatywno-liberalne Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) oraz Demokraci 66 odpowiednio zmniejszając swoją liczbę miejsc z 28 do 22 i z 6 do 3. Niespodziewanie dobry wynik uzyskała nowa, skrajnie prawicowa Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa, były członek parlamentu poseł VVD-u, która zdobyła 9 mandatów. Pierwszy raz w historii nie lider partii VVD miał największą liczbą głosów (Mark Rutte, (553.200) , ale numer 2, Rita Verdonk (620.555).Wilhelmus van Nassouwe (niderl. Wilhelm z Nassau) jest hymnem państwowym Holandii. Nazwa ta jest często skracana do "Het Wilhelmus" (Wilhelm).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Burka (ar. برقع burqu‘) – rodzaj nieprzezroczystego przykrycia głowy, noszonego dodatkowo oprócz chusty przez muzułmanki przestrzegające purdah. Podobnie do nikabu, burka zasłania całą głowę oprócz małego obszaru wokół oczu. Tak zwana pełna burka lub burka afgańska to strój zakrywający całe ciało, w tym również oczy, które są zakryte siatką umożliwiającą widzenie. W czasie rządów talibów w Afganistanie, burka była obowiązkowym strojem.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Demokraci 66 (niderl. Democraten 66, D66) – założona 14 października 1966 roku w Holandii centrowa partia socjalliberalna. Powstała z inicjatywy dziennikarza Hansa van Mierlo, późniejszego lidera ugrupowania, i Hansa Gruijtersa. Obecnie liderem partii jest Alexander Pechtold.
  Drugi rząd Jana Petera Balkenende (niderl. Kabinet-Balkenende II) – rząd Holandii urzędujący od 27 maja 2003 do 7 lipca 2006, powołany przez koalicję, którą tworzyły Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA), Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) i Demokraci 66 (D66).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.902 sek.