• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Riszpon

  Przeczytaj także...
  Samorząd regionu w Izraelu - organ samorządowej władzy lokalnej, która zarządza różnorodnymi zespołami osad wiejskich położonych w danej okolicy.Arsuf (hebr.: ארסוף) – wieś położona w samorządzie regionu Chof ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.

  Riszpon (hebr.: רשפון) – moszaw położony w samorządzie regionu Chof ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Leży na równinie Szaron w otoczeniu miast Herclijja i Ra’ananna, miasteczka Kefar Szemarjahu, kibucu Szefajim oraz wioski Arsuf.

  Historia[ | edytuj kod]

  Moszaw został założony w 1936 przez żydowskich imigrantów z Polski i Rosji. W pierwszym okresie mieszkańcy moszawu żyli w namiotach, pozbawieni energii elektrycznej i narażeni na napaści ze strony swoich arabskich sąsiadów.

  Kibuc (hebr. קִבּוּץ) – spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.

  Po Wojnie o Niepodległość na terytorium Izraela często przenikali arabscy terroryści. Między innymi 4 listopada 1948 zamordowano farmera Eliezera Weissa i jego żonę z moszawu Riszpon. Aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, zwiększono ochronę osady.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie. Uprawia się kwiaty i bonsai. Dodatkowo w moszawie wyrabiane są meble, a w tutejszej sali wystawowej organizowane są wystawy sztuki.

  Hajfa (hebr. חֵיפָה; arab. حيفا, Hayfā) – największe miasto północnego Izraela i stolica administracyjna Dystryktu Hajfa. Jest to trzecie największe miasto w kraju pod względem powierzchni (63,7 km²) i ludności (267 800 mieszkańców).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W 1989 powstała tutaj firma Biotech Environmental Company Ltd., która specjalizuje się w przemysłowych rozwiązaniach oczyszczania ścieków oraz systemach destylacji wody.

  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Przy moszawie przebiega autostrada nr 2 ISR-FW-2.svg (Tel Awiw-Hajfa).

  Na południowy wschód od moszawu znajduje się port lotniczy Herclijja, wykorzystywany do lotów prywatnych samolotów i nauki latania.

  Bonsai, sztuka bonsai (jap. 盆栽, karłowate drzewo w naczyniu, bon – płaska taca lub pojemnik, sai – roślina; chiń. penjing) – sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów uprawianych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez specyficzne przycinanie oraz pielęgnację. W potocznym znaczeniu – zminiaturyzowane rośliny o sztucznie wymuszonym, płytkim systemie korzeniowym umieszczone w płaskim naczyniu.Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948–1949 – nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość (hebr. מלחמת העצמאות, Milkhemet Ha’atzma’ut) bądź wojną wyzwoleńczą (hebr. מלחמת השחרור, Milkhemet Hashikhrur), przez Arabów natomiast katastrofą (arab. النكبة, an-Nakba). Pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Jerusalem Post: The rat race in Rishpon (ang.). [dostęp 28 października 2008].
  2. Benny Morris: Israel's Border Wars, 1949-1956. Oxford: Oxford University Press, 1997. str 32. ISBN 0-19-829262-7.
  3. Matimop - the Israeli Industry Center for R&D: Biotech Environmental Company Ltd. (ang.). [dostęp 28 października 2008].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie satelitarne moszawu Riszpon Google Maps
 • Mapa moszawu Riszpon Amudanan
 • Szefajim (hebr. שפיים; pol. Miejsce Wysokie) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Hof HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.
  Warto wiedzieć że... beta

  Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.
  Kefar Szemarjahu (hebr.: כפר שמריהו, Kfar Shmaryahu) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Tel Awiwu, w Izraelu. Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym w aglomeracji miejskiej Gusz Dan, w otoczeniu miast Herclijja i Ra’ananna, oraz moszawu Riszpon.
  Autostrada 2 (hebr.: כביש 2) - jest autostradą położoną na przybrzeżnej równinie nad Morzem Śródziemnym, w Izraelu. Łączy Tel Awiw z Hajfą. Jest ona nazywana Autostradą Nadmorską (hebr.: כביש החוף‎, Kvish HaHof) lub Autostradą Hajfa-Tel Awiw (hebr.: כביש חיפה - תל אביב החדש‎, Kvish Hefa-Tel Aviv HaHadash).
  Arabowie (arab.: عرب ’Arab, w pierwotnym znaczeniu: „koczownicy”) – grupa ludów pochodzenia semickiego zamieszkująca od czasów starożytnych Półwysep Arabski. Większość Arabów to ludzie biali, choć w Afryce spotkać też można Arabów o negroidalnym wyglądzie.
  Dystrykt Centralny (hebr.: מחוז המרכז, Meḥoz haMerkaz) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 1 293 km². Zamieszkany przez 1 613 700 mieszkańców (dane z 2005). Stolicą dystryktu jest Ramla.
  Samorząd Regionu Chof ha-Szaron (hebr. מועצה אזורית חוף השרון) – samorząd regionu położony w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Herclijja (hebr. הרצליה; arab. هرتسليا; ang. Herzliyya) – miasto położone w Dystrykcie Tel Awiwu w Izraelu. Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym, w zespole miejskim Gusz Dan.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.