• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ripley - Derbyshire

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Domesday Book – napisany po łacinie rodzaj katastru gruntowego sporządzonego na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii, ukończony w 1086. Księga zawierała spis posiadłości ziemskich należących w każdym hrabstwie do króla oraz duchownych i świeckich feudałów, podawała ilość wasali każdego barona, rozmiary posiadłości, przybliżone dochody w gotówce, rodzaj gleby, liczbę chłopów, wysokość danin, powierzchnię lasów, pastwisk, ilość młynów, bydła + przybliżone dochody z poszczególnych posiadłości.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Ripley – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Derbyshire, położone w dolinie Amber Walley. Miasto zamieszkuje ponad 24 tys. osób.

  Historia[ | edytuj kod]

  Miasto istniało już w czasach rzymskich. Wieś wymieniona jest w Domesday Book z roku 1086 pod nazwą Manor of Ripeleia. Jego siłę oceniano na dwa pługi. W średniowieczu przez miasto przechodziła trasa handlowa i wojskowa łącząca północ hrabstwa ze znajdującym się na południu obozem wojskowym. Najstarszy zachowany dom w mieście, Heage hall farm, zbudowany został w roku 1450. najważniejsze zmiany dla miasta zaszły w okresie rewolucji przemysłowej. W roku 1790 zbudowano tu zakłady metalowe Butterley Ironworks. Produkowano tu m.in. części do tramwajów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ripley,Derbyshire (ang.). [dostęp 11 listopada 2008].
  2. The Origins of The Ripley Name (ang.). [dostęp 24 lipca 2011].
  3. Ripley, history (ang.). [dostęp 24 lipca 2011].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.