• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rio Negro

  Przeczytaj także...
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Orinoko, Orinoco, Rio Orinoco – rzeka w Ameryce Południowej w Wenezueli, a także na krótkim odcinku rzeka graniczna z Kolumbią.
  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.

  Rio Negro – rzeka w Ameryce Południowej, największy lewy dopływ Amazonki. Płynie przez Kolumbię, Wenezuelę i Brazylię.

  Długość 2250 km. Źródła w Mesa de Yambi na terenie Kolumbii. Uchodzi do Amazonki.

  Główne dopływy:

 • Rio Branco (lewy)
 • Río Vaupés (prawy)
 • Przez bifurkację Casiquiare połączona z Orinoko.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Ameryki Południowej
 • Przypisy

  Bifurkacja – w szerszym znaczeniu: rozwidlenie się (rozdzielenie) na dwa lub więcej ramion rzeki, pasma górskiego, prądu morskiego, struktury geologicznej itp.Większość rzek Ameryki Południowej należy do zlewiska Oceanu Atlantyckiego (ok. 15,6 mln km², czyli blisko 88% powierzchni kontynentu). Rzeki należące do zlewiska Oceanu Spokojnego są krótkie i zajmują 1,3 mln km², czyli około 7% powierzchni. Główny dział wodny przebiega Kordylierą Zachodnią łańcucha andyjskiego. Pozostałą część kontynentu stanowią obszary bezodpływowe w kotlinie Andów Centralnych - zlewiska jezior Titicaca, Poopó czy Mar Chiquita.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Amazonka (port. Rio Amazonas, hiszp. Río Amazonas) – rzeka Ameryki Południowej o największym średnim przepływie na Ziemi. Jej długość jest sprawą kontrowersyjną, najczęściej podawana jest wartość 6400 km, jednak według innych źródeł jest to pierwsza rzeka na świecie pod względem długości (7040 km), o 390 km dłuższa od Nilu. Amazonka posiada największe na świecie dorzecze (o powierzchni ok. 7 mln km²) i największe zasoby wodne. Dlatego też w jej dorzeczu wyrastają największe lasy tropikalne. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od błędnie tłumaczonej nazwy amacunu – "niedźwiedź wodnych chmur", którą rozpropagował w Europie, po roku 1540 Hiszpan, Francisco de Orellana, który jako pierwszy przepłynął rzekę z Andów do ujścia.
  Casiquiare (Brazo Casiquiare) jest rzeką płynącą w Wenezueli, w dolinie pomiędzy Orinoko a Rio Negro, przez która łączy się z Amazonką. Ma długość 225 km, silnie meandruje. Liczne odnogi płyną w wielu kierunkach, często zmiennych. Tworzy się w górnym biegu Orinoko poprzez bifurkację. Jest to jedyna rzeka na całym świecie, która łączy dwa duże dorzecza. Jest żeglowna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.