• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ringtheater

  Przeczytaj także...
  Franciszek Józef I, niem. Franz Joseph I, węg. I. Ferenc József (ur. 18 sierpnia 1830 w pałacu Schönbrunn koło Wiednia, zm. 21 listopada 1916 tamże) – przedstawiciel domu habsbursko-lotaryńskiego, od 1848 cesarz Austrii i apostolski król Węgier (koronowany w 1867).Opowieści Hoffmanna (fr. Les Contes d’Hoffmann) – opera z muzyką Jacques’a Offenbacha, do libretta Jules’a Barbiera i Michela Carrégo opartego na opowiadaniach E.T.A. Hoffmanna. Szczytowe osiągnięcie w twórczości kompozytora znanego dzięki kilkudziesięciu stworzonym przez niego operetkom. Opera została skomponowana przez Offenbacha pod koniec życia i wystawiona dopiero po jego śmierci, w 1881 roku.
  Emil von Förster (ur. 18 października 1838 w Wiedniu, zm. 14 lutego 1909 tamże) - austriacki architekt, budowniczy Ringtheater i Palais Dorotheum w Wiedniu oraz Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Uczestniczył w konkursie na projekt teatru w Krakowie. Był synem architekta Ludwiga Förstera i bratem Heinricha von Förstera, a siostra Sophie poślubiła architekta Theophila von Hansena. Zmarł w zaprojektowanym przez siebie Palais Angerer.

  Ringtheater – nieistniejący obecnie teatr, który mieścił się przy ulicy Schottenring 7, w Wiedniu, w Austrii. Gmach teatru spłonął w 1881 roku. Jego miejsce zastąpiła siedziba dyrekcji wiedeńskiej policji.

  Teatr został zbudowany w latach 1872–1874 przez Emila von Förstera. Projektowana budowla miała mieć 1700 miejsc. Ze względu na niewielką działkę budowlaną w celu pomieszczenia takiej liczby ludzi architekt zdecydował się na stosunkowo wysoki gmach. 17 stycznia 1874 roku nastąpiło otwarcie budowli nazwanej Operą Komiczną. Dyrektorem został Albin Swoboda. Teatr miał początkowo lekki repertuar w przeciwieństwie do Staatsoper. Od września 1878 roku zaczęto wystawiać włoskie i niemieckie opery, a nazwę zmieniono na Ringtheater. 8 grudnia 1881 roku teatr spłonął krótko przed przedstawieniem Opowieści Hoffmanna. W pożarze straciły życie co najmniej 384 osoby. W wyniku tej katastrofy uchwalono w 1882 roku nowe przepisy dotyczące budowy teatrów.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ruiny teatru (1881)

  Na miejscu spalonego teatru z prywatnych środków cesarza Franciszka Józefa I powstał tzw. Sühnhaus – budynek czynszowy. Dochody z jego wynajmowania przeznaczano na cele dobroczynne. Budynek został poważnie zniszczony w 1945 roku, a w 1951 roku został zburzony. W latach 1969–1974 wzniesiono na jego miejscu budynek dla potrzeb policji. Znajduje się nam tablica pamiątkowa przypominająca spalony teatr. Zachowane rzeźby z fasady Ringtheater znajdują się dziś w Pötzleinsdorfer Park w Wiedniu.

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Teatr (architektura) – budynek, w którym odbywają się przedstawienia teatralne. W historii miejsce, w którym wystawianie sztuki było ukształtowane w różnorodny sposób. Najstarsze, pochodzące z czasów starożytnych są teatry greckie i rzymskie.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Historia teatru (niem.)
 • Historia teatru (niem.)
 • Opis pożaru teatru (niem.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ring (niem. Ringstraße) – okazały bulwar w centrum Wiednia, powstały w latach 1860–1890; jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy Austrii. Jej długość wynosi 5,2 km.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.