• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rimava

  Przeczytaj także...
  Rimavská Baňa – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju bańskobystrzyckim, w powiecie Rymawska Sobota. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1270.Fabova hoľa (1439 m n.p.m.) — najwyższy szczyt grupy Fabowej Hali, a jednocześnie całych słowackich Rudaw Weporskich.
  Blh - rzeka na południu środkowej Słowacji, lewy dopływ Rimavy w zlewisku Morza Czarnego. Długość - 52,5 km, średni przepływ - 0,9 m³/s.
  Rzeka Rimava w Rymawskiej Sobocie

  Rimava (węg. Rima) – rzeka w środkowej Słowacji, lewy dopływ Słony (słow. Slaná) w zlewisku Morza Czarnego. Długość – 85,0 km, powierzchnia zlewni – 1378 km², średni roczny przepływ u ujścia – 7,6 m³/s.

  Burda (słow. Sedlo Burda, 1006 m n.p.m.) – wyraźna przełęcz w głównym grzbiecie Łańcucha Rudaw Słowackich, w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich na Słowacji.Rimavica – rzeka w południowej części środkowej Słowacji, prawy dopływ Rimavy w zlewisku Morza Czarnego. Długość - 31 km.

  Źródła Rimavy znajdują się na wysokości 1126 m n.p.m., na południowych stokach szczytu Fabova hoľa (1439 m n.p.m.) w Rudawach Weporskich, w sąsiedztwie przełęczy Burda (1006 m n.p.m.). Rzeka płynie przez Góry Stolickie na południe, przecinając miasta Tisovec i Hnúšťa. We wsi Rimavská Baňa przyjmuje swój największy dopływ – Rimavicę. Opuszczając góry zmienia kierunek na południowo-wschodni, przepływa przez miasto Rimavská Sobota i wypływa do Kotliny Rimawskiej. Skręca na wschód, przyjmuje kilka większych dopływów (Sucha, Blh) i w okolicy wsi Lenartovce, tuż przed granicą z Węgrami, wpada do Sajó.

  Zlewisko – obszar lądowy, z którego wszystkie wody powierzchniowe i podziemne spływają do jednego morza, oceanu bądź też innego zbiornika wodnego. Inaczej: zbiór dorzeczy.Rymawska Sobota (słow. Rimavská Sobota, węg. Rimaszombat, niem. Großsteffelsdorf) – miasto powiatowe w środkowej Słowacji, w kraju bańskobystrzyckim, w historycznym regionie Gemer.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rymawa w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. X: Rukszenice – Sochaczew. Warszawa 1889.
  Góry Stolickie (słow. Stolické vrchy) – wyróżniana przez geografów słowackich część Rudaw Słowackich (Slovenské rudohorie). W regionalizacji polskiej według Jerzego Kondrackiego nie istnieje taka jednostka, pasmo tych gór zaliczane jest do Rudaw Gemerskich. Najwyższym szczytem jest Stolica (1476 m). Zachodnia część Gór Stolickich włączona została w obszar Parku narodowego Muránska planina. Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lenartovce – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju bańskobystrzyckim, w powiecie Rymawska Sobota. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1364.
  Morze Czarne (w starożytności: gr. Εύξεινος Πόντος, łac. Pontus Euxinus, co znaczy „Morze Gościnne”) – morze śródlądowe rozciągające się pomiędzy Azją Mniejszą na południu, Kaukazem na wschodzie, Niziną Wschodnioeuropejską na północy i Półwyspem Bałkańskim na zachodzie. Wchodzi w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego.
  Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.
  Tisovec (węg. Tiszolc, niem. Theissholz) – miasto na Słowacji w kraju bańskobystrzyckim, liczy 4200 mieszkańców (2006).
  Sajó [po węgiersku czyt. "Szajo"] (słow. Slaná, d. polski Słona) – rzeka w środkowej Słowacji i w północno-wschodnich Węgrzech, w dorzeczu Dunaju. Długość – 229 km, z tego 110 km na Słowacji, 129 km na Węgrzech, powierzchnia zlewni – 5 545 km.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Rudawy Weporskie (t. Góry Weporskie, słow. Veporské vrchy; 515.25) – grupa górska w środkowej Słowacji, w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich, zaliczana do Łańcucha Rudaw Słowackich. Najwyższy szczyt: Fabova hoľa (1439 m n.p.m.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.