• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Riken

  Przeczytaj także...
  Witamina A – zbiorcza nazwa organicznych związków chemicznych z grupy retinoidów (z których najważniejszy jest retinol), pełniących w organizmie funkcję niezbędnego składnika pokarmowego, rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy.Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.
  Cyklotron — najprostsza i pierwsza historycznie forma akceleratora cyklicznego cząstek obdarzonych ładunkiem elektrycznym.
  Główna siedziba Riken w Wakō

  Riken (jap. 理研) pełna nazwa: Rikagaku Kenkyūjo (jap. 理化学研究所 Instytut Badań Fizycznych i Chemicznych) – multidyscyplinarny japoński instytut badawczy, z główną siedzibą w Wakō w pobliżu Tokio.

  Instytut prowadzi badania z zakresu fizyki, chemii, biologii, medycyny, inżynierii i informatyki, obejmujące zarówno badania podstawowe, jak i wdrożeniowe. Jest w znacznej części finansowany przez japoński rząd. Zatrudnia około 3 tys. pracowników, a jego roczny budżet wynosi około 93 mld ¥.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Biologia (z gr. βίος (bios) - życie i λόγος (logos) - słowo, nauka) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem życia i organizmów żywych.

  Znajduje się tu między innymi:

 • SPring-8 (Super Photon Ring 8GeV) – jedno z największych na świecie źródeł promieniowania synchrotronowego;
 • Riken Genomic Sciences Center – instytut genomiki, który brał udział w projekcie poznania ludzkiego genomu;
 • Next-Generation Supercomputer R&D Center – centrum superkomputerowe, w którym działa K computer o mocy obliczeniowej 10,51 PFLOPS.
 • Dotychczas dwóch pracowników Riken uzyskało nagrodę Nobla: Hideki Yukawa i Shin'ichirō Tomonaga.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Historia[]

  Instytut Riken w przed II wojną światową
  Reklama produkowanej w Riken witaminy A z 1938

  W 1913 japoński chemik Jōkichi Takamine jako pierwszy zaproponował powołanie narodowego instytutu naukowego Japonii. Decyzja o utworzeniu Riken została zatwierdzona w 1915 przez Zgromadzenie Narodowe Japonii, a w 1917 Riken został powołany do istnienia.

  Zaibatsu (jap. 財閥, dosł. "grupa, klika, koteria finansowa") - japoński termin oznaczający "rodzinny kartel finansowy", syndykat, konglomerat.FLOPS (ang. FLoating point Operations Per Second) – liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Jest jednostką mocy obliczeniowej komputerów, używaną szczególnie w zastosowaniach naukowych. Jest bardziej uniwersalna od wcześniej używanej jednostki MIPS (instrukcji procesora na sekundę).

  Początkowo Riken było fundacją (zaidan-hōjin) utrzymywaną przez prywatnych sponsorów, państwo oraz Rodzinę Cesarską. W 1927 powołano Koncern Riken (zaibatsu) - grupę przedsiębiorstw komercjalizujących osiągnięcia naukowe instytutu. W momencie największego rozkwitu w 1939, koncern był właścicielem 121 fabryk i 63 przedsiębiorstw, w tym Riken Kankōshi (obecnie Ricoh).

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Kobe (jap. 神戸市, Kōbe-shi) – miasto w Japonii, położone na wyspie Honsiu. Jest stolicą prefektury Hyōgo i jednym z większych portowych miast Japonii. Leży w regionie Kansai (Kinki), na zachód od Osaki. Należy do obszaru metropolitalnego Keihanshin liczącego ok. 18 mln mieszkańców.

  W czasie II wojny światowej w Riken prowadzono badania nad budową bomby atomowej. W kwietniu 1945 Stany Zjednoczone zbombardowały laboratoria Riken w Komagome, a w listopadzie, po zakończeniu wojny, zniszczyły dwa zbudowane w Riken cyklotrony.

  Po wojnie USA zlikwidowały koncern Riken. Ponownie został on powołany do istnienia w 1958 jako przedsiębiorstwo publiczne utrzymywane z budżetu państwa. W 1963 jego siedzibę przeniesiono do Wakō. Od lat 80 XX wieku Riken rozpoczął intensywną ekspansję, tworząc kolejne sześć siedzib, m.in. w: Tsukubie, Jokohamie i Kōbe.

  Informatyka – dyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informację. Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza informatyce podstaw teoretycznych.K computer – superkomputer o mocy obliczeniowej 10,51 PFLOPS, wyprodukowany przez Fujitsu w 2011 roku i zainstalowany w Riken w Kobe w Japonii. Jego nazwa pochodzi od japońskiego słowa Kei, oznaczającego liczbę 10. Od czerwca 2011 do czerwca 2012 był najszybszym superkomputerem na świecie. W czerwcu 2012 został prześcignięty przez zainstalowany w USA komputer Sequoia.

  W instytucie tym został odkryty pierwiastek o liczbie atomowej 113, tymczasowo nazywany ununtrium (Uut).

  Przypisy[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona instytutu Riken
 • Zgromadzenie Narodowe (jap. 国会, Kokkai) – dwuizbowy parlament, najwyższy organ przedstawicielski i zasadniczy organ władzy ustawodawczej w Japonii.Jokohama (jap. 横浜市, Yokohama-shi) – drugie co do wielkości miasto Japonii, największy port morski i jeden z większych ośrodków przemysłowych w kraju. Leży w południowo-wschodniej części wyspy Honsiu, w prefekturze Kanagawa, której jest stolicą. Miasto zajmuje półwysep znajdujący się w zachodniej części Zatoki Tokijskiej, w pobliżu ujścia rzeki Tsurumi do morza.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (ang. International Union of Pure and Applied Chemistry, w skrócie IUPAC [aj-ju-pak]) – międzynarodowa organizacja zajmująca się przede wszystkim standaryzacją symboliki, nazewnictwa i wzorców wielkości fizycznych stosowanych przez chemików na całym świecie. Oprócz tego IUPAC zajmuje się koordynacją badań naukowych oraz organizacją międzynarodowych kongresów i konferencji o tematyce chemicznej.
  Jōkichi Takamine (jap. 高峰譲吉, Takamine Jōkichi, ur. 3 listopada 1854 w Takaoce, zm. 22 lipca 1922 w Nowym Jorku) – japoński chemik.
  Hideki Yukawa (jap. 湯川秀樹, Yukawa Hideki, ur. 23 stycznia 1907 w Tokio, zm. 8 września 1981) – fizyk teoretyczny, pierwszy Japończyk uhonorowany Nagrodą Nobla.
  Poniżej znajduje się chronologiczna lista cesarzy Japonii (mikado). Daty panowania pierwszych 28, a w szczególności pierwszych 16 władców, są oparte na tradycji, gdyż brakuje w tej kwestii odpowiednich źródeł historycznych.
  Chemia (grec. χημεία – chemeia) – nauka badająca naturę i właściwości substancji, a zwłaszcza przemiany zachodzące pomiędzy nimi. Współcześnie wiadomo, że przemiany substancji wynikają z praw, według których atomy łączą się poprzez wiązania chemiczne w mniej lub bardziej trwałe związki chemiczne, a także praw według których wiązania pękają i tworzą się ponownie prowadząc do przemian jednych związków w drugie co jest nazywane reakcjami chemicznymi. Chemia zajmuje się także rozmaitymi właściwościami substancji wynikającymi bezpośrednio z ich budowy atomowej.
  Inżynieria – działalność polegająca na projektowaniu, konstrukcji, modyfikacji i utrzymaniu efektywnych kosztowo rozwiązań dla praktycznych problemów, z wykorzystaniem wiedzy naukowej oraz technicznej. Działalność ta wymaga rozwiązywania problemów różnej natury oraz skali. Bardziej ogólnie, inżynieria zajmuje się też rozwojem technologii.
  Ununtrium (Uut) – pierwiastek chemiczny, znajdujący się w układzie okresowym w bloku p bezpośrednio pod talem, stąd nazywany czasami nieoficjalnie eka-talem. Nazwa ununtrium wywodzi się z liczby atomowej tego pierwiastka zgodnie z systematyczną terminologią IUPAC dla transuranowców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.