• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rik Van Steenbergen

  Przeczytaj także...
  Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Hendrik "Rik" Van Looy (ur. 20 grudnia 1933 w Grobbendonk) – belgijski kolarz szosowy i torowy, pięciokrotny medalista szosowych mistrzostw świata, jeden z największych "łowców klasyków" wszech czasów.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Constant Hendrik Maria „Rik” Van Steenbergen (ur. 9 września 1924 w Arendonk, zm. 15 maja 2003 w Antwerpii) – belgijski kolarz szosowy i torowy, czterokrotny medalista szosowych mistrzostw świata.

  Klasyk (wyścig klasyczny, wyścig jednodniowy) – wyścig kolarski, który odbywa się w ciągu jednego dnia (od startu do mety). Długość takiego wyścigu może się znacznie różnić, generalnie jednak w sporcie zawodowym wynosi ok. 250 km, choć zdarzają się wyścigi nawet do 400 km długości.29. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1956 odbyły się w stolicy Danii – Kopenhadze w dniach 25 - 26 sierpnia 1956 roku.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Nazywano go Rikiem I, z powodu zbieżności imion z innym znanym belgijskim kolarzem, Rikiem Van Looyem. Był jedną z pierwszych „gwiazd” kolarstwa, wielokrotnie wygrywając klasyki. Obok 40 zwycięstw w torowych wyścigach sześciodniowych, odnosił przede wszystkim sukcesy w jednodniowych wyścigach klasycznych na szosie. Do największych sukcesów zaliczyć można zwycięstwa w pierwszej edycji Halle–Ingooigem w 1945 roku, Mediolan-San Remo w 1954 roku, Ronde van Vlaanderen w latach 1944 i 1946, Paryż-Roubaix w latach 1948 i 1952 La Flèche Wallonne w latach 1949 i 1958 oraz Paryż-Bruksela w 1950 roku. Kilkakrotnie startował w Giro d’Italia, wygrywając przy tym 15 etapów. W klasyfikacji generalnej najlepszy wynik osiągnął w 1951 roku, kiedy był drugi, przegrywając tylko z Fiorenzo Magnim. Wygrał też cztery etapy Tour de France, zajmując między innymi 29. miejsce w klasyfikacji generalnej w 1949 roku. W 1956 roku zajął piąte miejsce w Vuelta a España, wygrywając przy tym sześć etapów i klasyfikację punktową.

  22. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1949 odbyły się w stolicy Danii – Kopenhadze w dniach 20 - 21 sierpnia 1949 roku.Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Pierwszy medal na międzynarodowej imprezie zdobył w 1946 roku, kiedy podczas szosowych mistrzostw świata w Zurychu zdobył brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie Szwajcar Hans Knecht oraz inny Belg, Marcel Kint. Na rozgrywanych trzy lata później mistrzostwach świata w Kopenhadze w tej samej konkurencji był najlepszy. Wynik ten Van Steenbergen powtórzył na mistrzostwach świata w Kopenhadze w 1956 roku oraz rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Waregem. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. Wielokrotnie zdobywał medale mistrzostw kraju, zarówno w kolarstwie szosowym, jak i torowym.

  Fiorenzo Magni (ur. 7 grudnia 1920 w Vaiano - zm. 19 października 2012 w Monza) – włoski kolarz szosowy i torowy, srebrny medalista szosowych mistrzostw świata.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na memoire-du-cyclisme.eu (fr.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.)
 • Marcel Kint (ur. 20 września 1914 w Zwevegem; zm. 8 marca 2002 w Kortrijk) - belgijski kolarz szosowy startujący wśród zawodowców w latach 1935-1951, mistrz i wicemistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Warto wiedzieć że... beta

  La Flèche Wallonne (po polsku: Strzała Walońska) – jednodniowy wyścig kolarski, tzw. klasyk, organizowany przez organizację Société du Tour de France rokrocznie od 1936 (poza 1940) w walońskiej części Belgii. Wyścig ten należy do stworzonego w 2005 roku cyklu ProTour, serii najważniejszych w sezonie kolarskim wyścigów.
  19. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1946 odbyły się w szwajcarskim mieście Zurych, 1 września 1946 roku. Były to pierwsze mistrzostwa świata od czasu zakończenia II wojny światowej.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Hans Knecht (ur. 29 czerwca 1913 w Albisrieden - zm. 8 marca 1986 w Zurychu) - szwajcarski kolarz szosowy, torowy i przełajowy, dwukrotny szosowy mistrz świata.
  Mediolan-San Remo, wł. Milano-Sanremo – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w marcu; nazywany niekiedy "wiosennymi mistrzostwami świata".
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.833 sek.