• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rihanna  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Jonathan "J.R" Rotem, właściwie Jonathan Reuven Rotem (ur. 1975 r.w Johannesburgu) – amerykański producent muzyczny, oraz założyciel wytwórni Beluga Heights, która ma swoją siedzibę w Chalice Studios w Los Angeles.Białaczka (łac. leucaemia) – nazwa grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Nazwa historycznie wywodzi się od białawego koloru próbki krwi chorego na ostrą białaczkę. Białaczka charakteryzuje się ilościowymi i jakościowymi zmianami leukocytów we krwi, szpiku i narządach wewnętrznych (śledzionie, węzłach chłonnych). Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet w proporcji 3:2.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Rihanna, właściwie Robyn Rihanna Fenty (ur. 20 lutego 1988 w Saint Michael) – barbadoska piosenkarka, aktorka, autorka tekstów i projektantka mody.

  Spis treści

 • 1 Kariera sceniczna
 • 1.1 2003–2005: Początki
 • 1.2 2005–2006: Music of the Sun i A Girl Like Me
 • 1.3 2007–2009: Nowy wizerunek i Good Girl Gone Bad
 • 1.4 2009–2010: Rated R
 • 1.5 2010–2012: Loud i Talk That Talk
 • 1.6 2012–13: Unapologetic i trasa koncertowa
 • 1.7 Od 2014: ANTI i Home
 • 2 Sukcesy muzyczne
 • 3 Życie prywatne
 • 3.1 Pobicie przez Chrisa Browna
 • 3.2 Związki
 • 3.3 Problemy zdrowotne
 • 4 Działalność społeczna
 • 5 Opinie i kontrowersje
 • 6 Dyskografia
 • 7 Filmografia
 • 8 Trasy koncertowe
 • 8.1 Występy w Polsce
 • 9 Autobiografie
 • 10 Zobacz też
 • 11 Przypisy
 • 12 Bibliografia
 • 13 Linki zewnętrzne
 • Demo (nagranie demonstracyjne) – niskonakładowy lub z pojedynczym nakładem wydany album muzyczny, rzadziej singel, film, nagrany w celach demonstracyjnych, pokazowych, promocyjnych dla zaprezentowania własnej twórczości określonemu odbiorcy, którym jest najczęściej przedstawiciel wytwórni muzycznej, stacji radiowej lub stacji telewizyjnej. Często nagrania tego typu są używane w celach wstępnej klasyfikacji zespołów i solistów na festiwalach muzycznych.Dom (ang. Home) – amerykański film animowany z 2015 roku, wyprodukowany przez wytwórnię DreamWorks Animation i 20th Century Fox w technologii trójwymiarowej oraz wyreżyserowany przez Tim Johnson

  Kariera sceniczna[]

  2003–2005: Początki[]

  W grudniu 2003 roku Rihanna poznała dzięki wzajemnemu przyjacielowi amerykańskiego producenta muzycznego Evana Rogersa. Piosenkarka i dwóch członków jej zespołu wzięli udział w przesłuchaniu zorganizowanym przez Rogersa w jego pokoju hotelowym. Producent powiedział, że „w chwili, gdy Rihanna weszła do pokoju, dwie poprzednie dziewczyny przestały istnieć.” Podczas castingu Rogersa zaśpiewała cover utworu Emotion Destiny’s Child. Rihanna zrobiła wrażenie na producencie i zaprosił ją na drugie spotkanie wraz z jej mamą, podczas którego zaproponował jej nagrywanie wspólnie z Carlem Sturkenem w ich studiu nagraniowym w Nowym Jorku. W wieku 16 lat została miss szkoły i wygrała szkolny talent show z piosenką Mariah Carey Hero. Przez następny rok Rihanna często podróżowała do domu Rogersa w Stamford, w stanie Connecticut. Z pomocą Sturkena nagrała cztery utwory demo, m.in. cover Whitney Houston Last Time i jej pierwszy przebój Pon De Replay. Następnie Rihanna powróciła do szkoły, a nagrywaniem utworów zajmowała się tylko w czasie wakacji i podczas Bożego Narodzenia.

  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV."Rockstar 101" (ang. Gwiazda rocka 101) - czwarty singiel barbadoskiej piosenkarki R&B Rihanny i Slasha, pochodzący z jej czwartego albumu studyjnego zatytułowanego Rated R. Piosenkę napisali Terius Nash, Christopher Stewart oraz Rihanna, a wyprodukowali The-Dream i Tricky Stewart. Kompozycja w drugim tygodniu swej obecności zdobyła 68 pozycję na liście Billboard Hot 100, osiągnęła również pozycję drugą na Hot Dance Club Songs.

  W styczniu 2005 roku Rogers rozpoczął rozsyłanie nagranych wcześniej demo Rihanny do wytwórni płytowych. Kopia demo trafiła do studia Def Jam, gdzie Jay Brown, jeden z personelu A&R, usłyszał ją i przedstawił prezesowi wytwórni, Jayowi-Z. Gdy Jay-Z usłyszał Pon de Replay, początkowo był sceptyczny. Uważał, że piosenka jest zbyt trudna dla niej: „gdy utwór jest zbyt duży, to trudno [nowemu artyście], aby wrócił później z powrotem. Ja nie podpisuję się pod piosenkami, ja podpisuję się pod artystami”. Def Jam jako pierwszy odpowiedział na wysłane demo i zaprosił Rihannę na przesłuchanie, gdzie zaśpiewała For the Love of You dla Jaya-Z i L.A. Reida z The Island Def Jam Music Group. W lutym 2005 roku piosenkarka podpisała kontrakt z wytwórnią i anulowała spotkania z innymi. W tym samym miesiącu przeniosła się do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała z Rogersem i jego żoną. Mimo że wciąż uważa siebie za Robyn, wybrała swoje drugie imię jako swój pseudonim sceniczny ponieważ dla niej, imię Rihanna jest właśnie etapem, który zaczął się w studiu nagraniowym w 2005 roku.

  "Run This Town" - jest to singiel amerykańskiego rapera Jaya-z. W utworze udzielają się również wokalistka z Barbadosu Rihanna oraz Kanye West. Jest to drugi singiel promujący album The Blueprint 3. Do utworu został nagrany teledysk, którego reżyserem jest Anthony Mandler. Wydany 24 lipca 2009 w U.S. Airplay, 11 sierpnia 2009 w U.S. digital download i 31 sierpnia 2009 w UK CD release. Producentem jest Kanye West i No I.D. Natomiast autorami piosenki są Shawn Carter, Rihanna, Kanye West, Ernert Wilson, Jeff Bhasker, Alatas Athanasios. Cała trojka wykonała utwór w The Jay Leno Show 14 sierpnia 2009 roku. Jest to pierwszy numer Jaya-Z wydany w Wielkiej Brytanii. Utwór zdobył złoto od RIAA. Utwór jest wykorzystywany jako motyw muzyczny w Battlefield 4.DJ Mustard, a właściwie Dijon McFarlane (ur. 5 czerwca 1990 w Los Angeles) – amerykański producent muzyczny i DJ pochodzący z Kalifornii. Oficjalny DJ rapera Keenona "YG" Jacksona.

  2005–2006: Music of the Sun i A Girl Like Me[]

  Rihanna podczas corocznego koncertu Jingle Ball organizowanego przez stację radiową KIIS-FM w 2005 r.

  Po podpisaniu kontraktu z Def Jam, Rihanna spędziła trzy miesiące w studiu nagraniowym, w celu zamknięcia swojego debiutanckiego albumu. Nad płytą pracowała z Evanem Rogersem, Carlem Sturkenem, z duetem Stargate i grupą Poke & Tone. Przed wydaniem albumu współpracowała z raperem Memphisem Bleekiem na jego czwarty studyjny album 534. 22 sierpnia 2005 roku ukazał się jej debiutancki singiel Pon De Replay, który zajął drugie miejsce na Billboard Hot 100 oraz na UK Singles Chart. Utwór stał się światowym hitem, zajmując pozycję w pierwszej dziesiątce w piętnastu krajach. Do końca 2005 roku utwór sprzedał się w nakładzie 3970 tys. kopii. Album Music of the Sun został wydany 30 sierpnia 2005 roku w Stanach Zjednoczonych, osiągając miejsce dziesiąte na Billboard 200, ze sprzedażą 69 tys. kopii w pierwszym tygodniu. Ponadto płyta sprzedała się w ponad dwóch milionach egzemplarzy na całym świecie i została złotą płytą przez Recording Industry Association of America, z wynikiem ponad 500 tys. kupionych egzemplarzy w USA.

  Calvin Harris, właściwie Adam Richard Wiles (ur. 17 stycznia 1984 roku w Dumfries w Szkocji) – szkocki DJ, a także piosenkarz, autor tekstów i producent muzyczny. Pierwsze EP – Stouffer, wydał w 2002 roku, jednak popularność zdobył dopiero 5 lat później, po wydaniu debiutanckiego albumu I Created Disco, zawierającego takie hity jak The Girls i Acceptable in the 80s. Jednak dopiero po ukazaniu się singla "We Found Love" nagranego z Rihanną, współpracą z Calvinem zainteresowały się inne gwiazdy.Diamonds World Tour – piąta trasa koncertowa barbadoskiej piosenkarki Rihanny. Trasa obejmuje Amerykę Północną, Europę, Afrykę, Oceanię i Azję. Trasa będzie promuje album piosenkarki, który wyszedł 19 listopada w 2011 roku zatytułowany "Talk That Talk" oraz album "Unapologetic" wydany w 2012 roku.

  Jej muzyka zawiera elementy reggae ze względu na jej karaibskie pochodzenia. Album otrzymał mieszane recenzje od krytyków muzycznych. Magazyn Rolling Stone przyznał 2,5 gwiazdki na 5 możliwych, za brak pomysłowości i rytmicznych singli z „ogólnym wokalem” amerykańskiego R&B i za brak „karaibskich uroków”. Sal Cinquemani ze Slant Magazine opisał album jako „nadmiar nastoletniego R&B”, a główny singiel Pon de Replay jako „dancehallową mieszankę pop seksowną i uwodzicielską zarazem jak Baby Boy Beyonce. Recenzent dla Entertainment Weekly stwierdził, że „dancehallowo-R&B debiut jest wypełniony sztuczną produkcją, która blokuje Music of the Sun”. Drugi singiel If It’s Lovin’ That You Want osiągnął mniejszy sukces niż Pon de Replay, osiągając pozycję trzydziestą szóstą na Hot 100 i jedenastą w Wielkiej Brytanii. Utwór dobrze się przyjął w Australii, Irlandii i Nowej Zelandii debiutując na pozycji w pierwszej dziesiątce w tych krajach.

  "We Ride" (pl. Jedziemy) – piosenka R&B stworzona przez: Rihanna, M. Riddick, T. Hermansen, M. Eriksen na drugi studyjny album Rihanny, A Girl Like Me (2006). Utwór został wyprodukowany przez Stargate i potwierdzony jako trzeci singel z krążka w wywiadzie dla MTV. W Stanach Zjednoczonych singel nie odniósł sukcesu nie zajmując pozycji w Billboard Hot 100. Piosenka również nie zajęła pozycji w Kanadzie. Lepiej utwór poradził sobie w reszcie świata zajmując pozycje w Top 20 na brytyjskiej liście przebojów i w Top 10 na nowozelandzkim notowaniu. Ponieważ "We Ride" nie odniósł pożądanego sukcesu w Ameryce Północnej producenci i menadżerowie artystki zdecydowali się wydać jako czwarty singel z albumu A Girl Like Me (2006) utwór "Break It Off" wykonany w duecie z Seanem Paulem."Te Amo" (hisz. Kocham cię) – piosenka barbadoskiej piosenkarki R&B Rihanny pochodząca z jej czwartego albumu studyjnego zatytułowanego Rated R. Piosenkę napisali Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen, Fauntleroy II, Fenty, a wyprodukował StarGate. Utwór ten początkowo miał być czwartym singlem z płyty, lecz zastąpiono go utworem "Rockstar 101". Piosenka ta zostanie wydana jako piąty amerykański singiel, a trzeci międzynarodowy.

  Miesiąc po wydaniu pierwszego albumu, wokalistka zaczęła pracę nad drugim. Produkcją zajęli się Evan Rogers i Carl Sturken, którzy wyprodukowali większość płyty, Stargate, J.R. Rotem i piosenkarz Ne-Yo. Podczas nagrywania albumu Rihanna służyła jako support dla Gwen Stefani, w celu promocji swojego albumu. Singiel SOS zadebiutował na szczycie Billboard Hot 100, stając się jej pierwszy numerem jeden w Stanach Zjednoczonych. Do końca 2006 roku utwór sprzedał się w nakładzie 4539 tys. A Girl Like Me został wydany w kwietniu 2006 roku, mniej niż osiem miesięcy po ukazaniu się Music of the Sun. Album osiągnął piątą pozycję na liście Billboard 200, ze sprzedażą 115 tys. kopii w pierwszym tygodniu i został platyną przez RIAA, dzięki sprzedaży ponad miliona egzemplarzy w Stanach. Na arenie międzynarodowej album zadebiutował na pozycji pierwszej w Kanadzie, piątej na UK Albums Chart w Wielkiej Brytanii i na Irish Albums Chart w Irlandii. Krytycy wydali mieszane recenzje. Magazynu Rolling Stone opisał album: „Podobnie jak jej debiutancki album zawierający wypełniacze, ten podobnie, mimo że lepszy nie dostarcza niczego jeszcze tak pomysłowego jak genialny, pierwszy singiel. „ Album przedstawiono jako zapis niemal prawie identyczny jak słoneczny dancehallowy dub-pop, zawierający także hip-hopowe natchnione klubowymi beatami utwory oraz skoncentrowane na pełnoletności ballady.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Huragan Katrina – jeden z trzydziestu najbardziej morderczych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. Wśród zarejestrowanych atlantyckich cyklonów był to szósty pod względem siły wiatru. Huragan uformował się 23 sierpnia 2005 roku na Bahamach. Wkrótce potem przeszedł przez południową Florydę, powodując pierwsze ofiary śmiertelne, jeszcze jako huragan trzeciej kategorii w Skali Saffira Simpsona. Po przejściu nad Zatoką Meksykańską siła wiatru wzrosła do ponad 250 km/h. Katrina stała się wtedy huraganem piątej kategorii. Największe zniszczenia cyklon ten spowodował w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana. System przeciwpowodziowy w mieście okazał się nieszczelny w ponad pięćdziesięciu miejscach – prawie każdy wał przeciwpowodziowy w mieście został ostatecznie zniszczony przez burzę. Zalane zostało 80% miasta. W wyniku huraganu zginęło 1836 osób, a 705 zostało uznane za zaginione. Ten bilans uczynił Katrinę najbardziej morderczym huraganem od czasu Huraganu Okeechobee, który nawiedził miasto w 1928 roku. Zniszczenia w samym Nowym Orleanie wyniosły ponad 81 miliardów dolarów. Tym samym był to jeden z cyklonów, które przyniosły w Stanach Zjednoczonych największe straty materialne.

  Drugi singiel Unfaithful stał się hitem, osiągając pozycję w pierwszej dziesiątce w kilkunastu krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie osiągnął numer sześć na Billboard Hot 100, a także znalazł się na szczycie notowania w w Kanadzie, Francji i Szwajcarii. Do końca 2006 roku piosenka sprzedała się w nakładzie 4507 tys. kopii. Trzeci singiel We Ride nie osiągnął większego sukcesu, ale czwarty Break It off z gościnnym udziałem Seana Paula z pozycji pięćdziesiątej drugiej wskoczył na miejsce dziesiąte, aż w końcu na dziewiąte. Po wydaniu albumu Rihanna rozpoczęła swoją pierwszą trasę koncertową Rihanna: Live in Concert Tour. Potem rozpoczęła trasę Rock Block Tour, a następnie koncertowała z The Pussycat Dolls w trasie PCD Album Promotional Tour od 12 listopada 2006 do 6 lutego 2007 roku w Europie. Wokalistka zadebiutowała także w filmie Dziewczyny z drużyny 3, gdzie zagrała siebie samą w roli drugoplanowej. Film został wydany na DVD 8 sierpnia 2006 roku.

  "Only Girl (In the World)" – piosenka, nagrana przez barbadoską piosenkarkę Rihannę, pochodząca z jej albumu "Loud". Została ona napisana przez Crystal Johnson i wyprodukowana przez norweską grupę Stargate. Jest to utwór dance popowy, który łączy w sobie elementy muzyki elektronicznej.The Last Girl on Earth Tour – trzecia oficjalna trasa koncertowa po Good Girl Gone Bad Tour w 2008 i 2009 roku Barbadoskiej piosenkarki R&B Rihanny. Tournee promuje czwarty album Ri Rated R. W wywiadzie dla MTV artystka powiedziała, że to będzie światowa trasa i że na pewno odwiedzi Twoje miasto. Pixie Lott, Tinchy Stryder i Tinie Tempah będą supportować piosenkarkę w Wielkiej Brytanii, a Ke$ha i Travis McCoy w Ameryce Północnej.

  2007–2009: Nowy wizerunek i Good Girl Gone Bad[]

  Z trzecim studyjnym albumem Good Girl Gone Bad, Rihanna chciała dokonać zmiany gatunku muzyki, zatrudniając tym samym producentów Timbalanda, will.i.ama i Seana Garretta i ponownie zmienić kompozycję albumu ze świeżymi, danceowymi utworami. Przyjęła w tym celu, podczas nagrywania, bardziej buntowniczy wygląd, ścinając swoje włosy i farbując je na czarno. Na temat albumu piosenkarka wypowiedziała słowa: „Chcę sprawić by ludzie tańczyli, ale także by byli smutni w tym samym czasie [...] Czujesz, że każdy album jest inny i [na razie] mam ochotę robić dużo szybszych [piosenek]”. Album osiągnął szczyt w krajach takich jak Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Brazylia, Rosja i Irlandia, ponadto zadebiutował na pozycji drugiej w Stanach Zjednoczonych i Australii. Płyta w odróżnieniu od dwóch poprzednich, które łączyły dancehall, z reggae i balladami zawiera bardziej dance-popowe piosenki. Album otrzymał pozytywne recenzje od krytyków, stając się dotychczas najlepiej ocenianym wydawnictwem muzycznym w historii artystki.

  Rak (łac. carcinoma, z łac. cancer – "rak, krab", z gr. καρκινος /karkinos/ – "rak, krab morski") – nazwa grupy chorób nowotworowych będących nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.
  Rihanna podczas koncertu w Brisbane w 2008 roku

  Good Girl Gone Bad przyniósł cztery hity- wszystkie single osiągnęły pozycję w pierwszej trójce na Billboard Hot 100, w tym „Umbrella” z gościnnym udziałem Jaya-Z zadebiutowała na szczycie na prawie całym świecie. Oprócz uplasowania się na miejscu pierwszym w wielu krajach, „Umbrella” w Wielkiej Brytanii zajmowała najwyższe notowanie przez dziesięć kolejnych tygodni, stając się tym samym najdłużej znajdującym się numerem jeden na liście UK Singles Chart od czasów zespołu Wet Wet Wet z singlem „Love Is All Around”, który spędził na szczycie tej listy aż piętnaście tygodni w 1994 roku. Utwór znalazł się pod numerem trzecim najlepszych piosenek 2007 roku magazynu Rolling Stone oraz stał się najlepiej sprzedającym singlem 2007 roku ze sprzedażą 8160 tys. kopii. Następne trzy single „Shut Up and Drive”, „Don't Stop the Music” i Hate That I Love You” wspięły się do pierwszej piętnastki w Stanach Zjednoczonych, z czego drugi z nich dotarł aż do pierwszej trójki w tym kraju. Ponadto „Don’t Stop the Music” znalazł się na pozycji pierwszej w Australii, Holandii, Francji, Niemczech i Szwajcarii oraz sprzedał się w 5853 tys. egzemplarzach. W 2007 roku na rozdaniu nagród American Music Awards, Rihanna zdobyła statuetkę w kategorii ulubiona artystka Soul/R&B.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Przeszczepienie szpiku kostnego – zabieg polegający na podaniu pacjentowi preparatu zawierającego komórki macierzyste hematopoezy (krwiotworzenia), które są w stanie odtworzyć układ krwiotwórczy pacjenta, który uległ poważnemu uszkodzeniu w czasie wcześniejszej chemioterapii lub radioterapii (przeszczep autologiczny) albo zastąpić patologiczną hematopoezę chorego (np. w przebiegu białaczki) szpikiem osoby zdrowej (przeszczep allogeniczny).

  Artystka ponownie wydała swój album o nowym tytule Good Girl Gone Bad: Reloaded w czerwcu 2008 roku, zawierający trzy nowe utwory. Pierwszy singiel z reedycji, „Take a Bow” osiągnął pozycję pierwszą w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Utwór ten w 2008 roku sprzedał się w nakładzie 4965 tys. kopii. Duet z zespołem Maroon 5If I Never See Your Face Again” także został dodany do listy utworów, zaraz po piosence „Disturbia”, który dotarł do pierwszego miejsca w Stanach i Nowej Zelandii, a także do końca 2008 roku singiel ten kupiono 6 300 000 razy. W trakcie promocji wydawnictwa wokalistka nagrała z raperem o pseudonimie T.I. singiel „Live Your Life”, który zajął pozycję pierwszą na Hot 100, stając się jej piątym numerem jeden w Stanach, przed utworami „SOS”, „Umbrella” „Take a Bow” i „Disturbia” oraz w 2008 roku sprzedał się w nakładzie 3542 tys. kopii. To sprawiło, że Rihanna stała się jedną z dwóch wokalistek zawierających pięć numerów jeden na równi z Beyonce. Ostatni singiel z płyty to „Rehab”, który osiągnął pozycję w pierwszej trzydziestce na świecie, z czego szesnastą w Stanach. Remix albumu Good Girl Gone Bad: The Remixes został wydany w styczniu 2009 roku. Wydawnictwo sprzedało się w ponad dwóch milionach kopii w Ameryce, zostają dwukrotną platyną przez RIAA i stając się najlepiej sprzedającym albumem Rihanny.

  Beat (ang. rytm), także bit – podkład muzyczny najczęściej spotykany wśród utworów rapowych. Podstawowe tempo to około 96 bpm. Podstawową częścią beatu jest perkusja. W Polsce często zapisuje się wyraz beat fonetycznie, tj. bit.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

  Piosenkarka została nominowana w czterech kategoriach nagród MTV Video Music Awards, wygrywając w Monsterze Roki i Teledysku Roku do singla „Umbrella” w 2007 roku. W 2008 roku wokalistka otrzymała pierwszą nagrodę Grammy, w kategorii Najlepsza kolaboracja rapowo-wokalna, z pięciu otrzymanych nominacji. W celu promocji albumu artystka rozpoczęła trasę koncertową Good Girl Gone Bad Tour 12 września 2007 roku po Ameryce Północnej i Europie, a następnie trasę Glow in the Dark Tour z Kanye Westem, Lupe Fiasco i zespołem N.E.R.D 16 kwietnia 2008 roku. Rihanna wygrała dwie nominację Ulubiona Artystka Pop/Rock i Soul/R & B w 2008 roku podczas American Music Awards. W grudniu 2008 roku Margeaux Watson z Entertainment Weekly napisała artykuł zatytułowany „Rihanna: Diva roku”, w którym nawiązał do jej przełomu w tymże roku.

  Sean Paul, właść. Sean Paul Ryan Francis Henriques (ur. 9 stycznia 1973 w Kingston na Jamajce) – jamajski wykonawca muzyki dancehall, ocierający się o reggae, DJ i freestylowiec.UK Albums Chart – lista przebojów publikująca najlepiej sprzedające się albumy (również w wersji digital download) w Wielkiej Brytanii. Jest sporządzana przez The Official Charts Company i publikowana w magazynie Music Week (Top 75) oraz na stronie internetowej OCC (Top 100); pełna lista 200 albumów jest publikowana wyłącznie w newsletterze ChartsPlus.

  2009–2010: Rated R[]

  Rihanna na gali AMA 2009

  8 stycznia 2009 roku Rihanna miała wystąpić na rozdaniu nagród Grammy. Tak się jednak nie stało, gdyż doszło do sprzeczki w samochodzie między wokalistką a jej ówczesnym chłopakiem Chrisem Brownem, który zmasakrował twarz wokalistce i bardzo ją pobił. Rihanna wystąpiła na drogę sądową, co skończyło się zakazem zbliżania dla Chrisa Browna do dziewczyny. W tej sytuacji Rihanna anulowała plany na wydanie wspólnej płyty z Chrisem Brownem, która miała zawierać wspólne ballady. Piosenkarka weszła do studia, zaczynając od zera, pracując nad zupełnie nowym albumem odzwierciedlającym jej mroczną przeszłość.

  Open’er Festival – festiwal muzyki i sztuki, co roku gromadzący dziesiątki tysięcy widzów (od 20 tys. widzów w 2002 r. do 80 tys. podczas szczytowych edycji). Pierwsza, jednodniowa edycja odbyła się w Warszawie na torze Stegny, kolejne (2003–2005) na gdyńskim skwerze Kościuszki. W 2004 roku, festiwal trwał dwa dni. W 2006 r., skwer Kościuszki zaczął robić się zbyt ciasny, więc festiwal został przeniesiony na lotnisko Babie Doły – Kosakowo (obecnie lotnisko Gdynia-Kosakowo). Organizatorzy wydłużyli także festiwal do trzech dni. W 2005 r., dla 25 tysięcy festiwalowiczów zagrali m.in. Snoop Dogg, Faithless, Fatboy Slim, Lauryn Hill, The White Stripes i Underworld. Pierwszego dnia, sprzedano wszystkie bilety jednodniowe. Jubileuszowa, dziesiąta edycja odbyła się w 2011 r., a urodziny świętowano m.in. wydaniem okolicznościowego albumu „Open’er Dekada”, koncertami Prince’a i Coldplay, pokazem fajerwerków, wspólnym jedzeniem tortu. W 2012 r. festiwal przyjął nową formułę: Music & Arts. Do 2013 roku, sponsorem tytularnym festiwalu była marka Heineken. Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art."Baby Boy" - piosenka amerykańskiej wokalistki rhythm and bluesowej Beyoncé Knowles, nagrana z udziałem Seana Paula, pochodząca z jej debiutanckiego albumu solowego Dangerously in Love. 14 października 2003 roku wydana została jako singel w Stanach Zjednoczonych.

  Rihanna wystąpiła jako centralna postać w teledysku Kanye Westa „Paranoid”. Współpracowała także z Jayem-Z i Westem nad „Run This Town”, który na liście Billboard Hot 100 uplasował się na pozycji drugiej, a także znalazł się w pierwszej dziesiątce w dziesięciu innych krajach. Singiel ten wygrał dwie nagrody Grammy w kategorii Najlepsza kolaboracja rapowo-wokalna oraz Najlepsza piosenka rapowa. Czwarta płyta nosząca nazwę Rated R została wydana w listopadzie 2009 roku. Rolling Stone wydał pozytywną opinię pisząc, że „Rihanna zmieniła dźwięki i jest to najlepsza płyta pop roku”. Album zadebiutował na pozycji numer cztery na Billboard 200 i uzyskał status platynowej płyty przez Recording Industry Association of America (RIAA) sprzedając się w nakładzie powyżej miliona. Pierwsze trzy single „Russian Roulette”, „Hard” i „Rude Boy” osiągnęły pozycję w pierwszej dziesiątce na Billboard Hot 100. Ten ostatni prócz pięciotygodniowego utrzymania się na pozycji pierwszej na amerykańskiej liście osiągnął pierwsze miejsce na australijskiej liście oraz miejsce w pierwszej dziesiątce w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Nowej Zelandii i Szwajcarii oraz sprzedał się w nakładzie 4679 tys. do końca 2010 roku. Czwarty singel „Rockstar 101” osiągnął drugą pozycję na Hot Dance Club Songs, a utwór „Te Amo” zadebiutował w pierwszej czterdziestce w Europie, z czego na czternastej pozycji na UK Singles Chart. W celu promocji albumu wokalista rozpoczęła trasę Last Girl on Earth Tour.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.

  2010–2012: Loud i Talk That Talk[]

  Rihanna podczas koncertu w Sydney w Australii 4 marca 2011 roku

  W kwietniu 2010 roku David Guetta udostępnił krótki fragment utworu nagranego wraz z Rihanną. Później okazało się, że Rihanna pracowała wówczas nad nowym piątym albumem, który miała wydać jesienią 2010 roku. Przy współpracy nad albumem, oprócz Guetty, podjęli się również: Taio Cruz, Alex da Kid, Sean Garrett i Ne-Yo. W sierpniu ogłoszono, że pierwszym singlem z nowego albumu będzie piosenka nagrana z Davidem Guettą, która wstępnie nazywa się „Adrenalin Rush”. Jednak wytwórnia Rihanny zmieniła zdanie i pierwszym singlem z nowego albumu stała się piosenka „Only Girl (In the World)”. Piosenka miała swoją premierę 7 września, 2010. Wyprodukowana została przez Stargate, norweską grupę producentów muzycznych, którzy wcześniej wyprodukowali już artystce takie hity jak: Don't Stop the Music i Hate That I Love You. Piosenka dotarła do miejsca pierwszego w Stanach, Australii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Utwór zdobył statuetkę za „Najlepsze nagranie Dance” podczas 52 gali rozdania nagród Grammy Awards. Z dniem 19 listopada 2010 Rihanna wydała swój piąty album zatytułowany Loud. Drugi singiel z płyty „What’s My Name? z gościnnym udziałem Drake’a wspiął się na pierwsze miejsce Billboard Hot 100. Osiągnął pierwsze miejsce, przed pierwszym singlem „Only Girl (In the World)”, co zdarzyło się pierwszy raz w historii Billboard Hot 100.

  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.William Bradley Pitt, znany jako Brad Pitt (ur. 18 grudnia 1963 w Shawnee w stanie Oklahoma) – amerykański aktor i producent filmowy.

  5 grudnia 2010 roku na UK

  Singles Chart trzy piosenki Rihanny znalazły się w pierwszej dziesiątce: „Only Girl (In the World)” na pozycji siódmej, „What’s My Name?” na ósmej i singiel Davida GuettyWho's That Chick?” na dziewiątym. Sytuacja powtórzyła się 9 stycznia 2011 roku, kiedy to „What’s My Name?” osiągnął pozycję pierwszą, „Only Girl (In The World)” spadło na pozycję dziewiątą, a „Who’s That Chick?” na dziesiątą.

  Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej."Take a Bow" (pl. Ukłoń się) – to piosenka wykonywana przez piosenkarkę R&B Rihannę, napisana przez Ne-Yo. Piosenka jest pierwszym singlem promującym reedycję trzeciego albumu piosenkarki Good Girl Gone Bad.

  9 stycznia 2011 roku „What’s My Name?” osiągnął pozycję pierwszą na UK Singles Chart, dając Rihannie jako jedynej artystce w historii pięć singli numer jeden w Wielkiej Brytanii. W 2007 roku „Umbrella” stała się pierwszym numerem jeden w UK, następnie „Take a Bow” w 2008 roku drugim, „Run This Town” w 2009 roku trzecim, a „Only Girl (In the World)” czwartym w 2010 roku.

  Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

  W kwietniu 2011 roku remix „S&M” z udziałem Britney Spears wspiął się na pierwszą pozycję Billboard Hot 100, stając się dziesiątym numerem jeden Rihanny w Stanach. Kolejno single, które osiągnęły szczyt w Stanach to: SOS” w 2006 roku, „Umbrella” w 2007 roku, „Take a Bow”, „Disturbia” i „Live Your Life” w 2008 roku, „Rude Boy”, „Love the Way You Lie”, What’s My Name?” i „Only Girl (In the World)” w 2010 roku oraz „S&M” w 2011 roku. Rihanna stała się najmłodszą artystką, która tego dokonała, pokonując jednocześnie rekord Mariah Carey.

  Ne-Yo, właściwie Shaffer Chimere Smith (ur. 18 października 1979 w Camden w stanie Arkansas) – afroamerykański piosenkarz R&B, autor piosenek i kompozytor. Smith jest odpowiedzialny m.in. za hit Mario, „Let Me Love You”. Na początku 2006 roku nagrał w wytwórni Def Jam Records własny album In My Own Words. W marcu uzyskał on z jego singlem So Sick 1. miejsce na w Stanach Zjednoczonych. W maju 2007 Ne-Yo wydał drugą płytę Because of You, w tym celu wydał singiel o takim samym tytule Because of you. Współpracował z Britney Spears nad jej nowym albumem Blackout. Pod koniec października 2007 roku wziął udział w telewizyjnej gali stacji VH1 – „Hip Hop Honors 2007” oraz w dyskusji stacji MTV – „Black History Month”. 16 września 2008 została wydana kolejna płyta pt. Year of the Gentleman, z której najbardziej znany jest utwór "Closer".We Found Love (ang. Znaleźliśmy miłość) to piosenka barbadoskiej piosenkarki R&B Rihanny, z jej szóstego albumu studyjnego Talk That Talk. Utwór został wyprodukowany przez szkockiego piosenkarza i DJ-a Calvina Harrisa. Piosenka miała swoją premierę w stacjach radiowych 22 września 2011 r. i tego samego dnia została wydana na iTunes.
  Rihanna w Belfaście podczas trasy The LOUD Tour 30 września 2011 roku.

  Piosenkarka w dniu swoich 23 urodzin, czyli 20 lutego 2011 roku wystąpiła na NBA All-Star Game w Staples Center, w LA.

  W październiku 2011 roku, Rihanna zaśpiewała w dwóch piosenkach: „Princess of China” zespołu Coldplay i „Fly” z repertuaru Nicki Minaj. W tym samym miesiącu pojawiła się w roli gościnnego jurora w programie The X Factor. Pomagała ona L.A. Reid podczas domów jurorskich.

  Początkowe plany piosenkarki na rok 2011 miały obejmować wydanie reedycji piątego albumu Loud. 15 września Rihanna ogłosiła, że do tego nie dojdzie, a w zamian powstanie nowy album. Jego wydanie zostało potwierdzone na 21 listopada 2011 roku. Zostało też potwierdzone to, że płyta będzie dostępna w dwóch edycjach: standardowej i deluxe. 22 września Rihanna wydała pierwszy singel z nowej płyty „We Found Love”. Został on wydany w formacie digital download w USA w tym samym dniu. Gdy singel znalazł się na pozycji 9 na US charts, Rihanna stała się pierwszą solową artystką w historii, której 20 utworów znalazło się w pierwszej dziesiątce Hot 100 top-ten singles. Czyniąc to, artystka jednocześnie pokonała poprzedni rekord ustalony przez Madonnę. W ostatnim kwartale 2011 roku, We Found Love stało się jedenastym utworem numerem jeden Rihanny, na Billboard Hot 100. Piosenka utrzymywała się na liście na pozycji 1. przez jedenaście tygodni, jednocześnie pokonując między innymi rekord ustanowiony przez Adele (7 tygodni) i będąc singlem najdłużej utrzymującym się na pozycji pierwszej w roku 2011.W 2012 r. teledysk do singla został nagrodzony na MTV Awards statuetką „Teledysk roku”. Tym samym Rihanna stała się pierwszą kobietą z dwoma statuetkami za tę kategorię na MTV gali.

  The Glow in the Dark Tour jest światową, krytykowaną trasą Kanye Westa, na której wystąpiły takie gwiazdy jak Lupe Fiasco, Rihanna, NERD i Nas. Rozpoczęła się 16 kwietnia 2008 w Seattle a następnie trwała w Ameryce Łacińskiej, Azji, Europie, Nowej Zelandii i Australii aż do początku grudnia. Na tournee wystąpili Girls Aloud, Gnarls Barkley, Jay-Z. Chris Brown, wykonał również na niektórych koncertach remix utworu "Umbrella" z Rihanną, i występował jako tancerz w NERD w Nowej Zelandii i Australii, odcinek trasy z Nas w Nowa Zelandii i raperem Scribe zastąpił Lupe Fiasco i NERD. Na Tajwanie piosenkarz Vanness Wu występował jako support.Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i dance, tancerka i projektantka mody.

  Kolejnym singlem z płyty Talk That Talk został utwór „You da One”. Został on wydany w dniu 11 listopada 2011. 23 grudnia artystka udostępniła wideoklip promujący singel. Utwór dotarł do pozycji 14. Billboard Hot 100. W międzyczasie Rihanna wystąpiła gościnnie w singlu Drake’a „Take Care”, do którego teledysk został wydany. Trzecim singlem została piosenka „Talk That Talk”. Początkowo Rihanna pracowała nad teledyskiem do utworu jednak z niewiadomych przyczyn prace te zostały anulowane. Mimo to dotarł do pozycji 31. na Billboardzie. W Kanadzie dotarł do pozycji 30., w UK Singles Chart na pozycję 25., natomiast w Szwecji na pozycję 11. Czwartym singlem został remiks wspólnie nagrany z byłym chłopakiem Rihanny Chrisem Brownem. Singiel nosi tytuł Birthday Cake. Singiel został wydany radiowo 6 marca w amerykańskim radiu. Wywołał wielką aferę, gdyż trzy lata temu pomiędzy Rihanną a Chrisem doszło do fizycznej sprzeczki. Singiel stał się popularny głównie w USA gdzie dotarł na 24 miejsce na Billboardzie Hot 100, uzyskując status złotej płyty. Piątym w USA, a trzecim międzynarodowym singlem został „Where Have You Been”. Teledysk do utworu uważany jest za jeden z najlepszych w karierze Rihanny. Piosenka została hitem docierając do Top 5 list przebojów w ok. 15 krajach. W Brazylii osiągnęła pierwszą pozycję, a w Kanadzie i USA – piątą. Ostatnim singlem z albumu został Remix piosenki „Cockiness (Love It)” nagrany wspólnie z A$APem ROCKYm.

  Tornado (z hiszp. tronada – burza) – gwałtownie wirująca kolumna powietrza, będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi i podstawą cumulonimbusa lub rzadziej wypiętrzonego cumulusa. Tornada osiągają różne rozmiary. Zwykle przyjmują postać widzialnego leja kondensacyjnego, węższym końcem dotykającego ziemi. Dolna część leja jest często otoczona chmurą odłamków i pyłu.Jeffrey Katzenberg (ur. 21 grudnia, 1950 w Nowym Jorku) - amerykański producent filmowy i szef DreamWorks Animation. Był prezesem The Walt Disney Company. W 1994 wraz ze Stevenem Spielbergiem i Davidem Geffenem założył wytwórnię DreamWorks.

  2012–13: Unapologetic i trasa koncertowa[]

  Rihanna w 2013 roku podczas trasy Diamonds World Tour.

  26 września 2012 roku został wydany pierwszy singiel o nazwie „Diamonds” promujący siódmy album studyjny Rihanny. Osiągnął sukces utrzymując się trzy tygodnie z rzędu na liście Billboard Hot 100. Za sprawą umieszczenia go na pierwszym miejscu Rihanna wyrównała rekord Madonny (a przebiła Whitney Houston) mając 12 singli na szczycie listy Billboard Hot 100. Siódmy album nagrywany od czerwca 2012 roku wydany został 19 listopada tego roku. 8 marca 2013 roku rozpoczęła się piąta dotychczas trasa koncertowa pod nazwą Diamonds World Tour. Trasa rozpoczęłą się w Stanach Zjednoczonych w Buffalo. Tytuł i okładka siódmego albumu Rihanny została ujawniona 11 października 2012 o godzinie 16:00 czasu polskiego. 19 listopada 2012 odbyła się światowa premiera siódmego albumu Rihanny Unapologetic. Album pojawił się w edycji standard, deluxe oraz super deluxe. Edycja super deluxe pojawiła się podczas świąt bożonarodzeniowych. Album Unapologetic promowany był podczas trasy koncertowej Rihanny 777 Tour. Artystka w ciągu 7 dni odwiedziła 7 miast, a na każdym koncercie było 777 fanów. Trasa rozpoczęła się 14 listopada 2012 roku w Meksyku, a zakończyła 20 listopada w Nowym Jorku. 9 stycznia Rihanna ujawniła że kolejnym singlem z albumu zostanie „Stay”, a singlem radiowym wydanym tylko w Stanach Zjednoczonych „Pour It Up”. Między 10 a 11 lutego odbyła się gala rozdania nagród Grammy. Rihanna zdobyła dzięki przebojowi „We Found Love” statuetkę w kategorii „Najlepszy klip krótkometrażowy”. Rihanna była też nominowana w dwóch innych kategoriach. Kolejnymi singlami wydanymi tylko radiowo zostały piosenki „Loveeeeeee Song” oraz „Right Now” z gościnnym udziałem Davida Guetty. 29 sierpnia 2013 roku nowym singlem została ballada z rockowymi brzmieniami „What Now”. Powstał do niej również teledysk kręcony w Tajlandii. Piosenka wspięła się na miejsce 25 w Stanach Zjednoczonych, oraz 21 w Australii i Anglii. 29-ego października 2013 Eminem potwierdził, że piosenka „The Monster” w której gościnnie użyczyła głosu Rihanna zostanie jego czwartym singlem z ostatniej płyty. Piosenka po wydaniu teledysku szybko stała się światowym hitem plusując się na pozycji 1 w ponad szesnastu krajach, między innymi w Polsce. Piosenka wspięła się również na szczyt amerykańskich list przebojów, tym samym stając się trzynastym numerem 1 Rihanny w tym kraju. Obecnie Rihanna jest na trzecim miejscu z największą ilością singli na szczycie notowań w tym kraju. Lepsi od niej są tylko zespół The Beatles (20 singli na szczycie) i Mariah Carey (18 singli numer 1). Na początku 2014-ego roku sukcesy na listach przeboju w Oceanii zaczęła odnosić piosenka „Jump” pomimo braku jej promocji. Osiągnęła ona miejsce 5 w Australii oraz 10 w Nowej Zelandii. 24 stycznia została ona oficjalnie uznana za siódmy singiel z albumu Unapologetic. Podczas tegorocznej gali nagród Grammy Rihanna została nagrodzona jedną statuetką za swój ostatni album „Unapologetic”. Tym samym wokalistka w swojej kolekcji ma już 7 nagród Grammy. Jeszcze wcześniej 13-ego stycznia wyciekła piosenka Shakiry ze wspólnym udziałem Rihanny, która jest najnowszym singlem latynoskiej wokalistki. 30 stycznia 2014 został opublikowany teledysk. Teledysk do „Can’t Remember to Forget you” zaledwie w dobę po publikacji został obejrzany 17 milionów razy na portalu You Tube. Piosenka we wrześniu 2014 łącznie została obejrzana 400 milionów razy stając się drugim singlem najczęściej oglądanym w 2014 roku zaraz po singlu Katy Perry „Dark Horse”.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni."Pon De Replay" (ang. Play It Again, pl. Zagraj jeszcze raz) – piosenka napisana przez Vada Nobles, Carl Sturken, Evan Rogers i Alisha Brooks na debiutancki krążek Rihanny "Music of the Sun". "Pon De Replay" została wydana jako pierwszy singel z albumu, a wyprodukowali ją Nobles, Struken i Rogers. Piosenka osiągnęła sukces w wielu krajach. W liście Billboard Hot 100 doszła do 2 miejsca podobnie jak w Wielkiej Brytanii, a w Australii i Kanadzie odpowiednio do 6 i 7 pozycji. Rytm z "Pon De Replay" został również użyty w hicie Natasja Saad – ""Mon De Reggae".

  Od 2014: ANTI i Home[]

  Rihanna na koncercie dla Valor w Waszyngtonie 11 listopada 2014 roku

  W grudniu 2013 roku raper Pitbull ujawnił w wywiadzie, że chciał zaśpiewać swój hit „Timber” z Rihanną, jednak ta odmówiła, gdyż pracowała wtedy z Shakirą nad jej nowym singlem „Can’t Remember to Forget You”. Singel pojawił się na albumie Shakiry 13 stycznia 2014. W tym samym miesiącu ogłoszone zostało, że Rihanna pracuje nad swoim nowym (już ósmym) albumem. Pracuje nad nią z takimi osobami jak DJ Mustard, David Guetta, Rodney „Darkchild” Jerkinsand i Nicky Romero.

  Wilk meksykański (Canis lupus baileyi) – podgatunek wilka szarego. Występuje w Ameryce Środkowej, krytycznie zagrożony, w 1990 reintrodukowany na południe Ameryki Północnej i do Meksyku, gdzie wyginął na wolności. Najmniejszy z amerykańskich wilków, waży ok. 30–55 kg. Barwa sierści zmienna, od czerwonawej po szarą, z czarną kryzą wzdłuż grzbietu i z dłuższymi włosami na karku. Dieta urozmaicona, od królików, poprzez gryzonie, muflony, aż do jeleniowatych.UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

  25 lutego dyrektor generalny DreamWorks Animation, Jeffrey Katzenberg ogłosił, że Rihanna będzie dubbingowała dziewczynę o imieniu Tip w ich najnowszej produkcji Home (Dom), razem z Jennifer Lopez i Steve Martin’em.

  W maju 2014 Rihanna odeszła z wytwórni Def Jam (w której nagrywała wszystkie swe poprzednie płyty) do Roc Nation.

  24 stycznia 2015 roku zamieściła na Twitterze swoją nową piosenkę o nazwie „FourFiveSeconds”, którą śpiewa z Kanye Westem i Paulem McCartney’em2). 26 marca odbyła się premiera kolejnego utworu o nazwie „Bitch Better Have My Money”. 2 lipca miała miejsce premiera teledysku piosenki. Wcześniej, tj. 13 kwietnia, udostępniła kolejny utwór – „American Oxygen”. Za jego produkcję odpowiada Kanye West. Ostatecznie wszystkie 3 utwory nie znalazły się na nowym albumie.

  Radioterapia, dawniej curieterapia – metoda leczenia za pomocą promieniowania jonizującego. Stosowana w onkologii do leczenia chorób nowotworowych oraz łagodzenia bólu związanego z rozsianym procesem nowotworowym, np. w przerzutach nowotworowych do kości.ANTI – ósmy album studyjny piosenkarki Rihanny. Został wydany 28 stycznia 2016 roku w serwisie TIDAL. Wydane w 2015 roku single – „FourFiveSeconds”, „Bitch Better Have My Money” oraz „Amercian Oxygen”, które miały znaleźć się na płycie ostatecznie nie pojawiły się. Na albumie znajduje się cover utworu „New Person, Same Old Mistakes” zespołu Tame Impala pod zmienioną nazwą „Same Ol’ Mistakes” oraz w wersji deluxe utwór „Goodnight Gotham” z wykorzystanymi samplami z piosenki „Only If For A Night” zespołu Florence and the Machine.

  3 grudnia 2015 roku, Rihanna ogłosiła swoją nową trasę „Anti World Tour”. Rozpoczęła się 12 marca 2016 roku i potrwa do 21 sierpnia. Obejmie ona 72 koncertów. W Ameryce Północnej, supportować będzie ją Travis Scott, a w Europie Big Sean, ponadto gościem specjalnym ma być The Weeknd.

  27 stycznia 2016 roku, Barbadoska umieściła na portalu TIDAL, swój pierwszy singel z nowego albumu pt. Work. Następnego dnia, na tym samym portalu, pojawił się nowy album ANTI. Rihanna umożliwiła swoim fanom, odsłuchanie go za darmo. 5 lutego wprowadzono płytę do sprzedaży fizycznej i cyfrowej. Album dotarł do pierwszego miejsca listy Billboard. 22 lutego odbyła się premiera teledysku „Work”, który osiągnął od premiery ponad 500 milionów wyświetleń. Sam singel dotarł do pierwszego miejsca notowania Billboard Hot 100, gdzie spędził dotychczas dziewięć tygodni. Tym samym Rihanna ma już 14 singli na szczycie prestiżowej amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100. Jest drugą kobietą z największą liczbą singli numer 1 (zaraz za Mariah Carey, która ma 18 przebojów na szczycie tej listy). Utwór ten też zdobył szczyty notowań list przebojów w kilkunastu innych krajach. 31 marca w serwisie YouTube został opublikowany teledysk do drugiego singla Rihanny- „Kiss It Better”. Utwór nie osiągnął sukcesu komercyjnego na świecie, jednakże otrzymał spore wsparcie będąc często puszczanym w polskich stacjach radiowych. Trzecim singlem z płyty „Anti” została piosenka „Needed Me”.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem."Russian Roulette" (ang. Rosyjska ruletka) – utwór nagrany przez barbadoską wokalistkę Rihannę, pochodzący z jej czwartego albumu studyjnego Rated R, wydany jako pierwszy singel 20 października 2009 roku. Piosenka osiągnęła duży sukces komercyjny, dochodząc do pierwszej pozycji listy najpopularniejszych utworów w Szwajcarii i Norwegii, a także do dziewiątej na Billboard Hot 100.

  W połowie lipca 2016 roku Rihanna miała zaplanowany koncert we Francji w Nicei, aczkolwiek koncert się nie odbył ze względu na zamachy, w których zginęło około 80 osób. Piosenkarka okazała swoje wyrazy współczucia i wsparcie dla rodzin ofiar zamachu na internecie.

  Mariah Carey (ur. 27 marca 1970 r. w Huntington na wyspie Long Island w stanie Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, producentka i autorka tekstów piosenek. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą 5 oktaw. Podczas koncertów jej głos osiąga najwyższe tony rejestru gwizdkowego.Celebryt albo celebryta, rodz. żeński celebrytka, l.mn. celebryci (ang. celebrity, z łac. celebrare) – termin odnoszący się do osoby często występującej w środkach masowego przekazu i wzbudzającej ich zainteresowanie, bez względu na pełniony przez nią zawód (choć najczęściej są to aktorzy, piosenkarze, uczestnicy reality show, sportowcy czy dziennikarze). Zgodnie z definicją sformułowaną przez Daniela Boorstina w 1961 roku celebryt to osoba, która jest znana z tego, że jest znana. Słowo celebryt nie jest dokładnym synonimem gwiazdy, sławy, idola, autorytetu. Ze względu na możliwość szerokiego oddziaływania społecznego celebryci wykorzystywani są w działaniach reklamowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.
  Guccio Gucci S.p.A., znany jako Gucci – włoski dom mody założony we Florencji w 1921 roku przez Guccio Gucciego (1881-1953).
  Uganda – państwo we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii, o pow. 236 tys. km². Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą, kraj słabo rozwinięty.
  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
  The Good Girl Gone Bad – druga trasa barbadoskiej piosenkarki Rihanny po Rihanna 2006 Tour w 2006 roku. Album promuje płyta Good Girl Gone Bad. Trasa rozpoczynała się 15 września 2007 roku w mieście Vancouver w Kanadzie, a kończyła 24 stycznia 2009 roku w Tokio, w Japonii. W ciągu sześciu miesięcy artystka wykonała 79 koncertów. Trasę supportowali Akon, Ciara, David Jordan, Chris Brown, Maria Jose oraz różni mniej znani artyści w Europie. Pierwotnie trasa miała się skończyć 13 lutego 2009 roku w Azji. Odwołano koncerty po 8 lutym 2009 z powodu ciężkiego stanu Rihanny, który został spowodowany pobiciem Barbadoski przez Chrisa Browna. 19 marca Rihanna odwiedziła Polskę, wystąpiła na warszawskim Torwarze. Była to druga wizyta artystki w Polsce, pierwsza miała miejsce 25 sierpnia 2007 roku na Coke Live Music Festival w Krakowie. DVD z koncertu Good Girl Gone Bad Live w Manchesterze zostało wydane 17 czerwca 2008 roku.
  Irish Albums Chart – oficjalna nazwa zestawienia najpopularniejszych albumów w Irlandii. Rankingi powstają na podstawie sprzedaży albumów, które są opracowywane przez sprzedawców danych detalicznych i są zapisywane codziennie w formie elektronicznej. Obecnie wszystkie główne sklepy muzyczne i ponad czterdzieści niezależnych przekazuje dane do wykresów, co stanowi ponad 80% rynku, według Chart-Track. Nowe zestawienie jest tworzone i podawane oficjalnie do wiadomości publicznej przez Irish Recorded Music Association w piątek w południe. Każde zestawienie powstaje na podstawie danych z ostatniego tygodnia. Aktualnie zestawienie ukazuje "Top 100" najlepszych albumów.
  „Bitch Better Have My Money” – singiel barbadoskiej piosenkarki Rihanny. Twórcami tekstu utworu są Jamille Pierre, Bibi Bourelly, Rihanna, Travis Scott, Kanye West oraz Ebony „WondaGurl” Oshunrinde, natomiast jego produkcją zajęli się Deputy, West, Scott i WondaGurl. Singel swoją premierę miał 26 marca 2015 roku za pośrednictwem iTunes Store. „Bitch Better Have My Money” pod względem muzycznym łączy w sobie przede wszystkim muzykę trap oraz hip-hop, więc różni się od poprzedniego wydawnictwa – „FourFiveSeconds”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.22 sek.