• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ridley Scott  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Russell Crowe (ur. 7 kwietnia 1964 w Wellington, Nowa Zelandia) – urodzony w Nowej Zelandii australijski aktor filmowy.Lorraine Bracco (ur. 2 października 1954 w Brooklynie) – amerykańska aktorka pochodzenia włosko-angielskiego, znana przede wszystkim z roli dr Jennifer Melfi w serialu Rodzina Soprano.
  Podejście i styl[]

  Scott był początkowo uważany za reżysera wymagającego, trudnego, niechętnego do współpracy z ekipą, ale z biegiem czasu stał się bardziej otwarty na pomysły pochodzące od aktorów. Na przykład w czasie pracy nad filmem Thelma i Louise wysłuchał rad Susan Sarandon, jak rozegrać niektóre sceny, a Russell Crowe w jednym ze swoich komentarzy stwierdził: Lubię być na planie u Scotta, bo aktorzy mogą grać [...] i główny nacisk jest na ich grę.

  Osaczona - amerykański film fabularny z 1987 roku w reżyserii Ridleya Scotta. Zdjęcia do zrealizowano w Nowym Jorku i Long Beach.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Jego styl wizualny, charakteryzujący się dbałością o szczegóły scenograficzne i innowacyjnym, tworzącym atmosferę oświetleniem, miał duży wpływ na kolejne pokolenia filmowców. Scott często stosuje wolne tempo akcji pomiędzy kluczowymi scenami, te z kolei charakteryzuje bardzo dynamiczny montaż, np. w Obcym i Blade Runner. Sheila Benson, krytyk gazety Los Angeles Times, nazwała ten drugi „Blade Crawler”, bo jest tak cholernie wolny. Inną stosowaną przez niego techniką jest umiejętne posługiwanie się dźwiękiem lub muzyką do budowania napięcia, jak w Obcym, gdzie zastosowano syk pary, sygnał komputera i hałas maszyn statku kosmicznego.

  Harvey Johannes Keitel (ur. 13 maja 1939 w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy i teatralny, .Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.

  Elementy powtarzające się w filmach Scotta[]

 • Silne postacie kobiece.
 • Niektóre filmy pokazują silny konflikt między ojcem a synem, kończący się zabiciem tego pierwszego, czy to przez samego syna (Łowca androidów, Gladiator), czy też sceną śmierci ojca, obserwowaną przez syna (Królestwo Niebieskie). Władca Ciemności w Legendzie również wspomina swojego ojca w kilku scenach. W Gladiatorze syn tuli ojca pozornie jako wyraz miłości, ale uścisk kończy się duszeniem i śmiercią ojca. Podobna scena jest w Łowcy androidów.
 • Scott wykorzystuje przestrzeń miasta dla wzmocnienia przekazu (np. futurystyczne Los Angeles w Łowcy androidów, Osaka w Czarnym deszczu, Jerozolima w Królestwie Niebieskim, czy Rzym w Gladiatorze).
 • W Gladiatorze, Łowcy androidów i Królestwie Niebieskim syn poznaje swojego ojca, gdy jest dorosły. Inne wspólne elementy to brak matki i to, że syn lub ojciec są często obserwowani tuż przed śmiercią. Np. Roy Batty umiera, gdy ratuje Deckarda, Maximus umiera po zabiciu Kommodusa, a Godfrey z Ibelin zabija kilku wrogów po tym, jak został śmiertelnie ranny strzałą. Ponadto główny bohater jest ratowany od śmierci przed dokonaniem ważnego czynu: Deckard jest ocalony przez Rachel, Maximus przez niewolnika, Balian przez muzułmańskiego wroga. Podobna sytuacja pojawia się w filmie Tony’ego Scotta Człowiek w ogniu.
 • Motyw wojska i oficerów odzwierciedlający karierę jego ojca, jak w G.I. Jane, Helikopterze w ogniu i Królestwie Niebieskim.
 • Podobnie jak Stanley Kubrick, Scott jest znany z robienia licznych dubli. Wsławił się tym zwłaszcza podczas realizacji Łowcy androidów.
 • Często wykorzystuje muzykę klasyczną (reklamy firmy Hovis, Osaczona).
 • Lubi współpracować ze stałymi kompozytorami: Jerry Goldsmith (Obcy, Legenda), Vangelis (Łowca androidów, 1492: Wyprawa do raju), Hans Zimmer (Czarny deszcz, Thelma i Louise, Gladiator, Hannibal, Helikopter w ogniu, Naciągacze), Marc Streitenfeld (Dobry rok, American Gangster, W sieci kłamstw, Robin Hood, Prometheus), Harry Gregson-Williams (Królestwo Niebieskie, Prometheus, Exodus: Gods and Kings, Marsjanin. Scott dwa razy użył utworów Stinga w napisach końcowych filmów: „Valparaiso” do Sztormu oraz „Someone to Watch Over Me” do Osaczonej.
 • Nagrody[]

  Scott był trzykrotnie nominowany do Oscara za reżyserię za filmy: Thelma i Louise, Gladiator i Helikopter w ogniu, tak samo do Złotych Globów, nagród BAFTA i Emmy. W 2003 roku otrzymał tytuł szlachecki.

  Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? (ang. Do Androids Dream of Electric Sheep?) – powieść science fiction napisana przez Philipa K. Dicka, wydana po raz pierwszy w 1968. Znana również pod innym polskim tytułem: Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? Akcja utworu ma miejsce w roku 2021 w San Francisco (w oryginalnej wersji utworu był to rok 1992). Tematyką powieści jest problem koegzystencji ludzi i androidów oraz typowe dla autora rozważania o sens człowieczeństwa.Tyne and Wear – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone nad ujściami rzek Tyne i Wear do Morza Północnego. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Newcastle upon Tyne, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Northumberland i Durham.

  Filmografia[]

 • 1965 – Chłopiec na rowerze (Boy and Bicycle) (film krótkometrażowy)
 • 1977Pojedynek (The Duellists)
 • 1979Obcy – ósmy pasażer Nostromo (Alien)
 • 1982Łowca androidów (Blade Runner)
 • 1985Legenda (Legend)
 • 1987Osaczona (Someone to Watch Over Me)
 • 1989Czarny deszcz (Black Rain)
 • 1991Thelma i Louise (Thelma & Louise)
 • 19921492. Wyprawa do raju (1492: Conquest of Paradise)
 • 1996Sztorm (White Squall)
 • 1997G.I. Jane
 • 2000Gladiator
 • 2001Hannibal
 • 2001Helikopter w ogniu (Black Hawk Down)
 • 2003Naciągacze (Matchstick Men)
 • 2005Królestwo niebieskie (Kingdom of Heaven)
 • 2005 – Wszystkie niewidzialne dzieci (All the Invisible Children) (segment Jonathan)
 • 2006Dobry rok (A Good Year)
 • 2007American Gangster
 • 2008W sieci kłamstw (Body of Lies)
 • 2010Robin Hood
 • 2012Prometeusz (Prometheus)
 • 2013Adwokat (The Counselor)
 • 2014 – Exodus: Bogowie i królowie (Exodus: Gods and Kings)
 • 2015Marsjanin (The Martian)
 • Prometeusz (tytuł oryg. Prometheus) − amerykańsko-angielski horror science fiction z 2012 roku w reżyserii Ridleya Scotta, ze scenariuszem Damona Lindelofa i Jona Spaihtsa. Muzykę do filmu skomponował Marc Streitenfeld, natomiast autorem zdjęć jest Dariusz Wolski. Producentami filmu są reżyser, Ridley Scott oraz Walter Hill i David Giler. W głównych rolach występują Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron, Guy Pearce oraz Idris Elba.Tom Berenger, właściwie Thomas Michael Moore (ur. 31 maja 1949 roku w Chicago, w stanie Illinois) – amerykański aktor, scenarzysta producent filmowy, nominowany do nagrody Oscara.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Antoine Fuqua (ur. 19 stycznia 1966 w Pittsburghu) – amerykański reżyser, twórca kryminalnego dreszczowca Dzień próby (2001), w którym wystąpił uhonorowany Oscarem za rolę w tym filmie Denzel Washington.
  Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym. Dzień finału jest także drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą ilością spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych.
  South Shields - miasto w Wielkiej Brytanii (północno-wschodnia Anglia), w hrabstwie Tyne and Wear, przy ujściu rzeki Tyne do Morza Północnego, w zespole miejskim Newcastle upon Tyne; 83 tys. mieszkańców (2006); ośrodek eksploatacji węgla kamiennego; przemysł stoczniowy, maszynowy, metalowy, chemiczny; port handlowy (eksport węgla). Miejsce urodzenia brytyjskiego reżysera Ridleya Scotta.
  Keith Rupert Murdoch (ur. 11 marca 1931 w Melbourne) – australijski wydawca, właściciel jednej z największych na świecie korporacji prasowej, telewizyjnej i wydawniczej - News Corporation, do której należą m.in. pisma The Sun, New York Post, The Times, Daily News, stacje telewizyjne British Sky, wytwórnie filmowe Metromedia, Sky Channel i wytwórnia 20th Century Fox. Od 2005 roku Murdoch był właścicielem serwisu MySpace.com (kupił go za 580 milionów dolarów). W czerwcu 2011 roku doszło do sprzedaży portalu firmie Specific Media za 35 milionów dolarów.
  Gladiator – film kostiumowy produkcji USA z 2000 roku w reżyserii Ridleya Scotta, którego akcja dzieje się w czasach starożytnego Rzymu. Obok postaci historycznych, jak cezar Marek Aureliusz czy jego syn Kommodus, występują też postaci fikcyjne jak Juba, czy też generał Maximus (ma on jednak kilka pierwowzorów historycznych).
  Vangelis (właściwie Ευάγγελος Οδυσσέας Παπαθανασίου, Ewangelos Odiseas Papatanasiu, ur. 29 marca 1943) – grecki twórca muzyki elektronicznej i muzyki filmowej. Charakterystyczną cechą muzyki artysty jest bogate brzmienie instrumentów elektronicznych.
  20th Century Fox (pełna nazwa Twentieth Century Fox Film Corporation) – jedna z głównych amerykańskich wytwórni filmowych, położona w Century City w obszarze hrabstwa Los Angeles na zachód od Beverly Hills, własność News Corporation.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.